Найбільше родовище міді в Європі та бурштиновий бізнес буде приносити дохід оточенню Коломойського?

Підприємство по видобутку бурштину має повернути компанії Коломойського мільйони гривень.
Наприкінці грудня 2021 року комунальне підприємство «Волиньприродресурс», яке має дозволи на видобуток бурштину в Україні та найбільше родовище міді в Європі, було вирішено реорганізувати в акціонерне товариство. За офіційною версією, це потрібно для залучення коштів інвесторів. Про це повідомив сайт «Наші гроші» з посиланням на рішення Волинської обласної ради.
Але контролюватиме «Волиньприродресурс» може не тільки рада, а і його кредитор – київський «Завод «Ізумруд» з групи «Приват» Ігоря Коломойського.
Нагадаємо, комунальне підприємство було створене наприкінці 2016 року з ініціативи тодішнього голови Волинської обласної ради Ігоря Палиці, бізнес-партнера Ігоря Коломойського. Вже на початку 2017 року «Волиньприродресурс» отримало чотири спецдозволи на видобуток бурштину у Волинській області. За них заплатив 62 млн грн київський «Завод «Ізумруд», який займається обробкою коштовного каміння.
Дозволи видали без аукціону під приводом того, що «Волиньприродресурс» проводив на цих родовищах попередню георозвідку.
За словами Палиці, гроші позичили як попередню оплату за бурштин за цінами поточного року. У 2017 році планувалося запустити видобуток до вересня, але проект запізнився на три роки. За цей час ціни на бурштин впали втричі. Але претензії кредитора зафіксовані і гроші потрібно повертати. Мати в боржниках таке підприємство вигідно оточенню Коломойського. Цінне у ньому – це чотири дозволи на видобуток бурштину, чотири на торф та одне на мідь.
Чому дозволами цікавилися у Генпрокуратурі
За видачу спецдозволів «Волиньприродресурсу» без аукціону правоохоронці порушили кримінальну справу.
Як повідомив сайт «Наші гроші», Генеральна прокуратура Юрія Луценка відкрила провадження №42017000000000354, підозрюючи наявність змови посадовців Держгеонадра та комунальників Палиці. Крім того, прокуратуру цікавило походження коштів, які за спецдозволи заплатило КП. Були проведені обшуки офісу КП в Луцьку, щоправда, бухгалтерії підприємства слідчі тоді не знайшли.
Пізніше прокуратура почала адміністративну справу про скасування цих дозволів для «Волиньприродресурс». Але спочатку виявилося, що в цій справі прокури прострочили оскарження. А потім із публічного простору зникло кримінальне розслідування ГПУ, відсутня інформація по ньому і в судовому реєстрі.
Після цього СБУ у жовтні 2018 року відкрило провадження № 42018100000000938. Правоохоронці стверджували, що в поданих до Держгеонадр документах для отримання спецдозволів були занижені розвідані обсяги корисних копалин. Внаслідок чого КП вдесятеро менше заплатило до бюджету – 60 млн грн. замість необхідних 600 млн грн. За даними слідчих, розвідані запаси могли бути сфальсифіковані за домовленістю з головою облради, яким тоді був Ігор Палиця. Остання судова ухвала в цій справі датована кінцем березня 2019 року – напередодні президентських виборів.
Добути бурштину найбільше з усіх в Україні
Після того як пристрасті вщухли, восени 2020 року «Волиньприродресурс» видобув перші кілограми бурштину. Але не сам, а за допомогою підрядника – компанії «Надровидобування». Саме їй в оренду теперішний директор «Волиньприродресурс» Анатолій Капустюк здав свій завод по збагаченню та переробці бурштину. За це «Надровидобування» заплатило йому, за даними декларації за 2020 рік, 677 тисяч 727 гривень.

Анатолій Капустюк. Фото – сайту Перший
Наприкінці грудня минулого року Капустюк розповів, скільки бурштину видобуло підприємство. «У нас 97 мільйонів і 6 тонн (бурштину – ред.) за 9 місяців. Тоді як, для прикладу, ДП «Бурштин України», яке через Фонд держмайна зараз виходить на фінішну пряму щодо приватизації, за 15 років офіційно добуло 13 тонн бурштину. Ось вам і показник нашої роботи, – розповів директор «Волиньприродресурс». – Із бурштином на міжнародну арену ми вже вийшли. Нас знають у Китаї, в Об’єднаних Арабських Еміратах, Польщі, Литві. Ми без проблем можемо нарощувати показники. Зараз 1 кар’єр за 9 місяців (округлимо) дав майже 100 мільйонів. А якщо таких 10?».
Але Анатолій Капустюк заперечує, що контролювати «Волиньприродресурс» буде хтось, крім обласної ради. «Статус не змінюється. Власник не змінюється. Для обласної ради це нічого не змінить. Для комунального підприємства – це складніша звітність, більше органів контролю, – пояснив Капустюк. – Не потрібно забувати, для яких це цілей робиться. Жиричі (родовище міді – ред.) – це той спеціальний дозвіл, який ми зараз не використовуємо. Якщо наступного року не почнемо цей проект, то можемо його втратити. Інших механізмів запустити цю процедуру просто не існує».
Як кажуть, поживемо – побачимо.