Мобілізація 2022: на вулицях Дніпра чоловікам вручають повістки – чи законно це?
Триває друга хвиля мобілізації, в кінці травня її подовжили до кінця літа. Наразі пріоритет надається резервістам другої черги та людям з бойовим досвідом, втім, можуть мобілізувати усіх військовозобов’язаних. У Дніпрі стали помічати, що повістки видають прямісінько на вулицях. Чи законно це?
Артем Мороз, журналіст: «Коло супермаркетів, на пляжах та навіть коло басейнів: Україною ширяться чутки, що повістки до військкоматів можна отримати в найнеочікуваніших місцях. Люди почали сумніватися, чи законно це, і побоюються, що з вулиці їх можуть забрати прямісінько на війну».
«Если вручают повестки на улице, это уже не добровольно идёт в армию человек, а уже принудительно. Мотивации не будет».
«Они должны сами идти защищать нашу страну. А не сидеть, как говориться».
«Я думаю, что это неправильно. Уже существует много приложений, программ современных, через которые можно с человеком вести переговоры».
«По поводу призыва и мобилизации: полностью поддерживаю. А по поводу повесток на улице – это полностью незаконно».
Втім, вручення повісток в громадських місцях – це законно, стверджують юристи. Під час загальної мобілізації проводиться призов на військову службу не лише за місцем проживання.
Вадим Кравцов, юрист: «ЗСУ, як і всі виконавчі органи влади, мають діяти відповідно до вимог, визначених законом. Наразі законодавством не передбачено порядок вручення повісток. Передбачено лише те, що вони мають бути здійснені у письмовій формі та з печаттю військового комісаріату. Тому вручення повісток у громадських місцях військовослужбовцями – є цілком законним».
Втім, вручення повістки не значить, що чоловіка негайно мобілізують. Ось що пише центр протидії дезінформації з цього приводу: «У повістці визначається дата і час прибуття до територіального центру комплектування для проходження військово-лікарської комісії. Вручення повістки не означає мобілізацію. Насамперед виклик до військкомату – для перевірки даних громадянина і визначення його придатності до служби».
Проте, чоловіків лякає відрядження на фронт одразу після отримання повістки. Тож дехто вирішує не з’являтися до військкомату і починає ховатись. За це доведеться відповідати перед законом.
Вадим Кравцов, юрист: «Якщо вас визивають для того, щоб ви пройшли медкомісію або встановити ваші дані, за непояву в такому випадку до вас буде застосована адміністративна відповідальність в розмірі від 1700 до 3400 гривень”.
Якщо ж чоловіка призивають фактично до мобілізації і він ухиляється від неї, тоді вже йому загрожує кримінальна відповідальність, а це – позбавлення волі на термін від 3 до 5 років.