Куди зникли українці з російсько-естонського кордону
5 жовтня в районі пункту перетину російсько-естонського кордону зі сторони рф зникли українці. росіяни могли вивезти їх на вантажівках у невідомому напрямку. Про це повідомив естонський суспільний мовник ERR з посиланням на МВС країни.
«Раніше на кордоні чекали трохи більше тисячі людей, а сьогодні їх там уже немає — їх посадили на вантажівки та відвезли. Ми не знаємо, куди їх відвезли. Департамент поліції та прикордонної охорони наразі працює над отриманням цієї інформації», – сказав міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс.
В останні дні на російській стороні біля південно-східного кордону Естонії зібралося понад тисячу людей, переважно українців. Вони хотіли потрапити до Естонії з росії, проте, російська сторона затягувала прикордонні процедури. В результаті біля кордону з’явилась черга, в якій люди чекали перетину кордону по кілька діб.
«В спеціальних пунктах фільтрації ФСБ перевіряє громадян України на наявність в них паспорту рф. За нашою інформацією, якщо у громадянина України немає паспорту рф, йому дозволяють виїхати. А якщо встановлюють, що у громадянина України є ще і російський паспорт, то таку людину не випускають з росії», – з такою заявою 6 жовтня виступило українське міністерство з питань реінтеграції.
Тих українців, які, до прикладу, прописані в Криму, але не мають паспорта рф, на проходження кордону пропускають. Вони можуть вільно перетинати КПП. Це підтверджують і представники українських консульських установ в Естонії та Латвії, – повідомили в Міністерстві реінтеграції.
Що відомо про зниклих українців зараз
Посольство України в Естонії з‘ясовує ситуацію з українськими громадянами на російсько-естонському кордоні. Про це у твітері повідомив речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
Зникнення українців співпало з планами місії ОБСЄ з наступного тижня опитати українців, яких депортували до росії чи тих, кому довелося використати територію рф, щоб перетнути кордон Естонії. «Особливу увагу місія планувала приділити людям, які пройшли фільтраційні заходи чи інші типи протиправних дій зі сторони російських військовослужбовців чи представників безпекових органів», – заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
За його словами, перед зникненням українців міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс спільно з послом Великобританії Россом Алленом та першим секретарем посольства України Володимиром Гаврилюком приїхали до прикордонного пункту.
«Ситуація на прикордонному пункті була невтішною. російські прикордонники не пропускали українських біженців, які ховаються від війни і покидають межі тимчасово окупованих територій єдиним можливим способом – транзитом через російську федерацію. Українці на пунктах пропуску чекають на перетин кордону близько 4-5 днів. На відкритих ділянках, далеко від поселень, у все холоднішу і вологішу погоду, без необхідних теплих речей та їжі. У тому числі літні, малі діти, молоді мами», – заявив Дмитро Лубінець.
Омбудсмен нагадав про корисні контакти для тих, хто прямує до Естонії:
- телефон державної довідки 1247 або +372 600 1247
- Посольство України в Естонії +372 601 5815
- Українська громада в Естонії +372 5650 2572
- Екстрена служба 112
Гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: +38 044 299 74 08 або за електронною поштою [email protected]
До цього голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляв, що росіяни не пускають до Латвії близько тисячі біженців з окупованих територій.