КОПІЙОК не буде? Реформа дрібних монет
Розплачуватись не копійками, а шагами. Таку ініціативу Нацбанк озвучив на 28-му річницю запровадження гривні. Намір пояснюють тим, що хочуть повернути українським монетам власну ідентичність. Крім того, грошовий обіг очиститься від російського впливу, а зміна назви монет сприятиме дерусифікації та деколонізації. Що думають з цього приводу фахівці та чи вплине це на фінанси українців?
Копійка може стати шагом. Таку зміну оприлюднив Національний банк України. Зазначається, що зміна назви монет допоможе очиститися від російського впливу та сприятиме дерусифікації й деколонізації. Ми зібрали думки дніпрян з цього приводу.
«Мені здається, що це ніяк не вплине на життя людей взагалі. Якщо хочуть — хай перейменовують. Навряд чи буде якесь покращення від зміни назви», — коментує дніпрянка.
«Ну, всі звикли до копійок, мабуть. Вважаю, що це непотрібна річ», — каже жінка.
«Вважаємо, що треба рухатися з часом і відмежовуватися від всього російського», — каже містянка.
«У державі війна, потрібна перемога. Потім будемо змінювати все, що завгодно. А зараз це не на часі», — каже дніпрянин.
Презентація відбулася 2 вересня, символічно в День гривні. На події були присутні науковці, які досліджували історію грошового обігу України, та надали свої експертні висновки щодо історичної обґрунтованості відродження назви “шаг”.
«Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від будь-якої спорідненості з чимось московським. Ми маємо своє, питомо українське слово для визначення дрібних монет – це слово “шаг”», — публікують на офіційній сторінці Національний банк України.
У заяві Нацбанк зазначає, що слово ‘копійка’ має московський, імперський початок, тоді як назва “шаг” має давнє українське походження. Вона вже використовувалася у грошовій лічбі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших відомих письменників.
«На початку 20 століття, у 1918 році, шаги почали випускати у вигляді обігових монет, були публіковані та друковані у вигляді марок. Проте до шагів повернулися і в Українській повстанській армії, і в діаспорі. Остаточно до шагів повернулися у 1992 році, але забракло політичної сміливості перейменувати копійку», — коментує кандидат історичних наук Олександр Алфьоров.
Проте експерти зазначають – задля виготовлення нової монети буде виділено чимало бюджетних коштів.
«Це недоцільно з огляду на: по-перше, воєнний стан; по-друге, дефіцит бюджету; по-третє, швидкі темпи інфляції і сьогоднішній рівень цін. І нарешті, з ідеологічної точки зору це також недоцільно», — економічний експерт Михайло Крапивко.
Обидві монети перебуватимуть в обігу паралельно. Співвідношення між “копійкою” та “шагом” дорівнюватиме 1 до 1.
Читайте також: Цього літа екосистеми Дніпропетровщини горіли майже 5,5 тис разів