Хвороба Х: чи буде нова пандемія?
«Насувається вірус і смертей буде в 20 разів більше!». В українському сегменті інтернету шириться паніка, яку спричинили дані про появу нового захворювання. Яке отримало назву хвороба Х. Що говорять про це в Міністерстві охорони здоров’я і міжнародні експерти? І циркуляцію яких вірусів зафіксовано на сьогодні в Україні?
Дніпрянка Дар’я перенесла Ковід і нових вірусів не боїться! Каже, смертельну загрозу зараз несе тільки росія зі своїми ракетами. Переживає більше за дітей.
“Навіть не стільки за себе, а за них, бо вони нікому не будуть потрібні”.
Вперше офіційно про хворобу Х заговорили на форумі в Давосі. Після дискусії експертів і науковців адепти теорій змов заговорили, про те, що світові лідери планують нову хворобу. Паніка дісталась і України. На ситуацію відреагував міністр охорони здоров’я.
“Найбільше фейків і інформації, яка не відповідає дійсності щодо пандемії Х, щодо якої говорять, що це хвороба, яку приховують на глобальному рівні, було поширено на території України. Це показав медіа-моніторинг, який провели в тому числі міжнародні експерти та експерти ВООЗ”, – наголошує міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Але користувачі активно гуглять термін “хвороба Х”, і деякі видання транслюють, що «є перші хворі» і що “смертей буде в 20 разів більше”. В обласному центрі контролю і профілактики хвороб повідомили, що минулого тижня на Дніпропетровщині було 4 смертельні випадки. Йдеться про – лабораторно підтверджений Ковід-19. Вірусів, якими хтось лякає в інтернеті, не зафіксовано.
“Показники захворюваності на 47% нижче епідпорогового рівня. У загальній структурі хворих на ГРВІ – 7% припадає на COVID-19. Встановлена циркуляція вірусів типу А, циркулював парагрип і SARS-CoV-2. В області випадків “Дженні” у нас не зареєстровано, в окремих областях зареєстровано циркуляцію підтипу вірусу саме штаму “Дженні”. Але це все різновидності “Омікрону”, – розповідає зав. відділення обласного центру контролю і профілактики хвороб Олена Кузьменко.
За даними Мінохорони здоров’я, 193 медичні заклади України отримали окремий пакет від національної служби здоров’я, що має назву “Готовність до реагування на епідемії і спалахи інфекційних хвороб”. І профінансували відповідні заходи.
“2 млрд 385 млн грн, тут фінансується і спеціалісти, які проходять тренінги, облаштовуються реанімаційні відділення, закуповуватись необхідне обладнання, а також формується запас так званий «медичний кошик”, – стверджує міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
В МОЗ України зазначають, що додаткові бустерні дози не потрібні. Бо з тими, що зроблені під час пандемії коронавірусу, легше переноситься навіть «Омікрон». В Кабміні активно співпрацюють з міжнародними партнерами. І з Всесвітньою організацією охорони здоров’я зокрема. Там також готуються до будь-якого розвитку подій.
“Можливо, це припаде на кінець поточного десятиліття або століття, але після того, що ми бачили з Еболою, Зіку та Коронавірусу, ми чітко вивчили цей урок. До подібних загроз необхідно бути готовим, їх не можна викидати з переліку гіпотетичних хвороб”, – наголошує представник ВООЗ в Україні.
Хворобу Х більш детально обговорять у травні на асамблеї Всесвітньої організації охорони здоров’я. Фахівці і науковці з усього світу укладуть нову угоду, як діяти на випадок нової пандемічної загрози.