Історично українські землі: про які території йдеться в новому указі Президента та чому там не всі регіони?
У День соборності України президент Володимир Зеленський вийшов із новою ініціативою, що стосується історично населених українцями територій росії. Саме цим землям присвячений указ президента, який передбачає встановлення та поширення інформації про утиски національної ідентичності українців у тих регіонах рф, де вони історично жили.
Досить багато зараз дискусій у контексті території України. Землі, які до окупації радянською владою були у складі нашої держави.
Додалися й жваві обговорення цієї теми після підписання указу Президента на День Соборності України.
Зважаючи на те, що росія впродовж століть систематично вчиняла і продовжує вчиняти дії, спрямовані на знищення національної ідентичності, пригноблення українців, порушення їхніх прав і свобод, у тому числі на історично населених ними землях на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей російської федерації.
Ці перераховані землі були складовими Української держави за Гетьманату і УНР до 1918 року.
А в Ростовській області, такі міста як Таганрог та інші, до 1923 року входили навіть до складу Української соціалістичної радянської республіки.
“Пізніше, коли радянська влада була встановлена на території України, ці території поетапно були включені до складу різних утворень, у тому числі частина відійшла до території російської республіки, а частина Стародубщини відійшла до білоруської республіки в 1926 році”, – розповів науковий співробітник відділу історії України ХХ ст Сергій Сільванович.
За словами історика, Кубань була однією з найрозвинутішиху національній свідомості.
“Там була найбільш яскраво виражена українська культура, тому що там існували навіть на початку 21 століття певні свої регіональні видання українською мовою, існували певні організації, але говорити про те, що вони якось сильно впливали на загальний контекст проживання українців в росії, ставлення росіян до українців в росії, важко. Тут сказати важко, наскільки це було значимо в рамках російської федерації”, – зазначив Сергій Сільванович.
І це можна помітити по відео, які публікуються в мережі з того регіону. Та росіяни продовжують стверджувати, що то діалект чи як його називають “балачка”.
І таких відео повно. Ключове питання, а що нам цей указ дає? Нині розпочинається ряд дискусій та напрацювань рішень, які доручені Кабміну, МЗС та національному музею історичної пам’яті.
“Має започаткувати серйозну дискусію про культурну політику України щодо українців, які проживають за межами України, та про те, як допомогти їм не асимілюватися та зберегти свою національну ідентичність. З іншого боку, історики відзначають, що в указі досить нечітко прописані, по-перше, регіони компактного проживання українців у Росії, оскільки це не тільки згадані регіони”, – сказав Сергій Сільванович.
На даному етапі це ніяк не вплине на події на фронті, і не наблизить нас до перемоги. Це плани на майбутнє.
Навіть головні посіпаки ідеології на росії вже кажуть про втрату цих територій, адже не змогли придушити ідею українства.
“Україна дає перспективу. Отже, там європейський вибір, НАТО, зовсім інший рівень життя для багатьох народів, поневолених росією. Україна є країною визволителькою. І тут починаються цікаві процеси. Я, до речі, так само не дивуюся, скільки росіян раптом будуть говорити, що вони українці”, – наголосив політолог Тарас Загородній.
Впродовж десятиліть рф намагалася використати російську етнічну та російськомовну спільноту України як фактор тиску на Київ та інструмент дестабілізації та руйнування нашої держави.
“Ви повинні розуміти, що менталітет теж спотворений. Вони ж будуть шукати сильного. А якщо там в дійсності почнеться громадянська війна, а на Північному Кавказі цілком можлива громадянська війна. І тут питання в тому, хто, що, як, де захищати. Тут різні комбінації починаються. І для України це на перспективу дуже добре. В дійсності це історія. Тому що як Росія чітко розуміють небезпеку”, – додав Тарас Загородній.
Що саме дасть цей указ у майбутньому та що вдасться реалізувати – побачимо згодом, коли будуть вже певні напрацювання від урядовців та істориків.
Читайте також: Четверо мешканців Кривого Рогу публічно підтримували російське вторгнення в Україну