Імпорт пального та повернення акцизів: чи буде пальне на заправках України
За пів року повномасштабного вторгнення в 12 разів збільшився імпорт пального в Україну. Якщо в березні було завезено 58,8 тисяч тонн бензину, дизельного палива та скрапленого газу, то в серпні – 709,5 тисяч тонн. Про це повідомила перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.
За її словами, після ударів рф по паливній інфраструктурі, Україна критично залежала від імпорту нафтопродуктів. «Ще на початку повномасштабної війни скасували акцизний збір на нафтопродукти, а ПДВ знизили з 20 до 7%. Також призупинили регулювання цін на пальне, аби дати можливість операторам швидше поповнювати свої запаси. Все це в комплексі дало можливість наростити обсяги імпорту в 12 разів», – заявила Юлія Свириденко.
Для порівняння в міністерстві наводять такі цифри імпорту пального:
- в березні Україна – 58,8 тис. тонн пального;
- в травні – 380,8 тис. тонн;
- в серпні – 709,5 тис. тонн.
«Якщо в березні ми завозили в середньому на добу 827 тонн бензину та 1,4 тис. тонн дизпалива, то в серпні – 4,2 тис. та 16,9 тис. тонн відповідно. На ринку бачимо поступове накопичення запасів нафтопродуктів завдяки постійному зростанню обсягів імпорту, – зазначила міністерка. – Саме тому сьогодні немає ажіотажного попиту на пальне, на АЗС відсутні черги, а ціни не демонструють тенденції до стрімкого зростання. За прогнозами споживання, у вересні-грудні щомісяця Україні потрібно 500-550 тис. тонн пального. Ми імпортуємо більші обсяги, що дозволяє в повній мірі забезпечувати потреби ЗСУ, а також екстрених та комунальних служб, аграріїв, громадського транспорту».
Через активні бойові дії Україна переорієнтувала імпорт пального в західному напрямку. «Сьогодні 95% імпортованого бензину та 72% дизельного палива ми отримуємо з країн ЄС. Лідерами постачання є Румунія, Литва, Словаччина, Греція, Болгарія та Польща. Отже досить швидко ми змогли кардинально змінити вектор імпорту нафтопродуктів таким чином, аби отримувати його в достатній кількості для покриття усіх наших потреб», – заявила Юлія Свириденко.
Парламент хоче повернути акцизи на пальне
Нагадаємо, що 30 серпня Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт про повернення акцизів на пальне. Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що:
- на газ повертається акциз у розмірі 52 євро/ 1000 літрів;
- акциз та ПДВ для альтернативних видів палива теж прирівнюється до 100 євро/ 1000 літрів;
- акциз на бензин та дизель теж повертають до 100 євро/ 1000 літрів.
В інтерв’ю «Економічній правді» міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що повернення акцизів на пальне не вплине на ціни на дизельне паливо для споживачів.
«Ми бачимо, як зараз падають ціни на нафту та нафтопродукти на світових ринках. Ми теж спілкуємося з ринком. Якщо зараз акциз повернути в тому обсязі, який ми запропонували, то все одно він значно менший, ніж до війни, і він значно менший, ніж в Євросоюзі. За такої кон’юнктури ринку, і розміру акцизу, наприклад, ціна на дизельне пальне взагалі не повинна змінитися», – заявив Кубраков.
Кабмін запропонував уніфіковану ставку 100 євро за 1000 л на бензин, дизпальне та скраплений газ.