Як відпочиватимуть українці влітку та чи доречні подорожі під час війни?
Відновити втрачені ресурси. У перші тижні війни всі українці максимально мобілізувалися заради однієї мети – дати відсіч ворогові. Хтось – на передовій, хтось – в інформаційних або волонтерських військах. Втім, так не може тривати надто довго – люди почали виснажуватися. Психологи кажуть, українцям слід відпочивати й радувати себе. Як і де відпочити в умовах війни?
Відпочивати під час війни – нормально, кажуть психологи. Докоряти собі за якийсь тиждень на узбережжі чи в горах не слід.
Анна Збаранська, практикуюча психологиня: «У нас марафон, і якщо ви розумієте, що таке бігти довгі дистанції, ви розумієте, що найважливіша навичка – це правильно розподіляти свої сили і давати собі короткі моменти зниження темпу для того, щоб повернути свої сили. І має бути відпустка. Саме відпочинок зараз і може бути таким моментом, коли ми собі дозволяємо відновити сили, аби не дозволити стресу і вигоранню розвинутися до такого ступеню, коли ми вже нічого не можемо робити. А це, на жаль, реалізується, якщо ми не дамо собі відпочити».
Цьогоріч українці, ймовірно, не зможуть відпочити на узбережжі Чорного та Азовського морів, адже частина півдня України нині окупована. А от відпочинок за кордоном все ж доступний частині українців. І хоча літаком на курорти з України не дістатися, з Європи перельоти доступні.
Олена Доненко, адвокатка: «Що стосується подорожей, то правила діють ті ж самі, які і діяли до війни. Тобто така категорія поїздок, вона відбувається за загальними правилами, і в країни, в які потребувалися візи, вони і зараз, сьогодні мають бути».
На початку війни Європа прийнялаа українців і дозволила безкоштовно користуватися громадським транспортом. Але з 1 червня пільг вже не буде. Втім, чимало послуг все ще лишаються безкоштовними для наших громадян.
Анастасія Кривогуз, українка, зараз перебуває в Болгарії: «Для Українців тут є безкоштовні музеї, для дітей різні майстер-класи проводяться, мовні курси, є такі моменти. Але потрібно мати або український паспорт, або свідотство про тимчасовий прихисток».
Вікторія Греськів, українка, зараз перебуває в Німеччині: «До нас дуже добре відносяться німці. Вони поважають та вони роблять різні мітинги, концерти та благодійні акції під час війни. Наприклад, 29 травня був благодійний концерт з українськими акторами та зірками, такими як Монатік або гурт Калуш. Вони виступали у Берліні, та вхід був повністю безкоштовним для українців».
Нещодавно пані Олена Зеленська спільно з першими леді інших країн обговорили організацію літнього відпочинку для українських дітей за кордоном.
Олена Зеленська, перша леді України: «Моя пропозиція – відправити українських дітей у місцеві табори відпочинку, де вони могли б вивчати мову країни, яка їх прихистила, і водночас більше спілкуватися з однолітками. Під час навчального року діти були зайняті уроками. Важливо, щоб влітку вони не почувалися покинутими напризволяще. До того ж багато наших мам уже влаштувалися на роботу, тож для них такі табори будуть значною допомогою».
Головна перевага такого відпочинку –можливість пожити хоч кілька днів без постійних загроз ракетних обстрілів і сигналів тривоги, адже нині повністю безпечних місць в Україні немає. Якщо ж ви не плануєте їхати з Дніпра, в місті є чимало заходів, під час яких можна і розважитись, і допомогти ЗСУ. Це стендап-вечори, концерти в метро чи кав’ярнях. Регулярно проводяться оглядові екскурсії Дніпром. Розклад можна дізнатись на офіційній фейсбук-сторінці міського туристичного центру.
Ольга Стасенко, начальниця Туристичного інформаційного центру:
«Формувати ми будемо пропозиції в залежності від запитів, але зараз, на даний момент, це тільки піші прогулянки. Можливо, трохи згодом будуть виїзди до ферм, зелених садиб, тобто ми будемо дивитися по ситуації загалом і формувати вже екскурсійні пропозиції в залежності від ситуації».
Відпочивати під час війни, щоб хоч трохи відновити свої сили і психічне здоров’я – важливо, кажуть фахівці. Ресурси організму не гумові, і аби їх вистачило на подальшу боротьбу з ворогом, треба час від часу їх поповнювати.