fbpx
Зараз в ефірі: Контекст
Наживо

П’ятниця, 25 Липня, 2025, 17:33:52

weather-icon
˚C

Як відбувались обшуки правоохоронців на території лікарні імені Мечникова та до чого призвели?

23.05.2025, 14:07

Сергій Риженко побічно відреагував на публікації, повʼязані з обшуками правоохоронців на території Дніпропетровської обласної лікарні ім. Мечникова щодо розкриття схеми із продажу медичних довідок. За Риженко почали говорити ветеранські організації з подяками за його діяльність. Втім, жодні подяки і добрі справи Сергія Риженка ніяк не можуть виправдовувати схеми з продажу медичних довідок та вимагання хабарів з інших ветеранів та військовослужбовців, які здійснювались на території лікарні ім. Мечникова. Бо обшуки і затримання на території лікарні – це резонансна подія і робити вигляд, що її не було – проти інтересів громади. Про те, як саме проходили слідчі дії та які дивні зміни відбулися після затримання фігурантів, журналісти сайту 49000 підготували масштабне розслідування.

Обшуки і затримання: хронологія подій

Отже, 11 квітня правоохоронці заїхали на територію лікарні імені Мечникова, відбулись обшуки і затримання, спрямовані на припинення масштабної схеми торгівлі медичними довідками в Дніпропетровській області.

На хабарі було затримано топ-посадовця (або топ-посадовців) обласного госпіталю ветеранів війни, який працює на території обласної лікарні ім. Мечникова на чолі з Сергієм Риженко. Згодом СБУ офіційно повідомила, що викрито розгалужені “схеми” із продажу медичних документів та створення інших преференцій, у яких вірогідно брав участь затриманий медичний чиновник.

Історія навколо затримання силовиками одного з керівників Дніпропетровського обласного госпіталю ветеранів війни розвивалася цієї весни у кілька етапів.

15  квітня про обшуки у госпіталі для ветеранів та затримання серед керівництва закладу першими повідомили телеграм-канали, в тому числі, за даними поінформованих джерел, повʼязані із силовиками:

“СБУ затримали керівника комунального закладу – шпиталю ветеранів війни”, – йшлося у повідомленні.

Вже згодом там же ця інформація набула додаткових деталей: “…справа стосується нового бізнес-проєкту “коштовної” паліативної допомоги, за рахунок якого організатори державного хоспісу вимагали неправомірну вигоду. Пацієнти – діючі та поранені військовослужбовці”.

16 квітня інше джерело повідомляло: “Згідно з попередніми даними, розслідування пов’язане з отриманням хабарів від пацієнтів”.

Очолює обласний госпіталь ветеранів війни відомий у медичних колах області Олексій Григорук, при цьому, як стало відомо пізніше, був затриманий його заступник Юрій Криничний, медичний директор зі стаціонарної та амбулаторної паліативної допомоги.

22 квітня Слідчий суддя Індустріального районного суду  обрав запобіжний захід особі, що займає посаду Медичного директора зі стаціонарної та амбулаторної паліативної допомоги Комунального підприємства “Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни” Дніпропетровської обласної ради” та підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (“Підкуп службової особи”),  у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши підозрюваному цілодобово залишати місце свого проживання.  Строк дії ухвали – до 15 червня 2025 р.

23 квітня 2025 року слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська  задовільнив клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області про застосування заходу забезпечення у вигляді відсторонення від посади Медичного директора зі стаціонарної та амбулаторної паліативної допомоги Комунального підприємства «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради», підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,  строком до 15 червня 2025 року.

 

2 травня Національна поліція та прокуратура повідомили цікаві подробиці: як зʼясувалося, згідно релізів силовиків, посадовець медичного закладу вимагав 32 тисячі гривень за госпіталізацію пацієнта на стаціонарне лікування.

“Слідчі слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області викрили факт одержання неправомірної вигоди та затримали 63-річного директора одного з медичних закладів Дніпра. Під час досудового розслідування поліцейські встановили, що службовець вимагав від громадянина 32 тис. гривень за безперешкодне оформлення на стаціонарне лікування… Розслідування триває. Оперативний супровід здійснюють співробітники СБУ, процесуальне керівництво – Дніпропетровська обласна прокуратура”, – йшлося у повідомленні обласної Нацполіції. 

Крім того, повідомлялось, що “правоохоронці провели чотири обшуки – в робочому кабінеті, за місцем проживання, а також у двох автомобілях посадовця. У результаті вилучено понад 350 тис. гривень та 13 тис. доларів, блокнот з чорновими записами, медичну документацію, мобільні пристрої та комп’ютерну техніку. Також вилучено автомобілі Mitsubishi і Jeep”.

Того ж самого дня, 2 травня, Дніпропетровська обласна прокуратура також повідомила про те, що у Дніпрі викрито посадовця медичного закладу, який вимагав хабар за безперешкодне оформлення на стаціонарне лікування.

Звертаємо увагу – вилучені кошти ніяк не можна назвати кишеньковими грошима на обіди лікарів. А зміст записів свідчить про те, що “клієнти схеми” обліковувались для подальшої звітності перед учасниками схеми та організаторами. Наявність коштів такого порядку свідчить про те, що задокументований конкретний випадок в 32 тисячі гривень точно не був єдиним, а лише верхівкою айсбергу та підтвердженням схеми. Водночас, в судових документах якимось дивом масштабна схема перетворилась на одиничний випадок. Втім, самі правоохоронці так не вважають з огляду на подальші офіційні повідомлення.

9 травня СБУ повідомила про те, що разом із Нацполіцією затримала ще 13 організаторів “ухилянтських схем” у південних та центральних регіонах України.

Служба безпеки зазначила, що у кількох регіонах країни, зокрема – у Дніпрі було встановлено зловмисників, в тому числі – з медичної сфери, які продавали фейкові медичні документи.

Так, у Дніпрі серед іншого “керівник медустанови виписував літнім людям довідки про потребу в догляді. Після цього їхні родичі-військовозобов’язані оформлювали собі статус доглядальників для безперешкодного виїзду за кордон”,  – повідомили в СБУ.

Схеми ухилення від мобілізації за допомогою медустанов

Отже, після важливого повідомлення СБУ мова у справі про госпіталь може йти про набагато серйозніші речі, ніж про банальний хабар у 32 тисячі гривень. А саме – про виявлену силовиками схему в медичній сфері, завдяки якій чиновники від медицини “допомагали” певним особам в ухиленні від служби в армії. 

Суть в тому, що розміщення в шпиталі на лікування – це лише перший крок. За певних умов це дає “приємний бонус” – завдяки потраплянню в госпіталь (або в заклади подібного типу) людей літнього віку, осіб з інвалідністю тощо їхні родичі отримують можливість “доглядати” таких осіб. Отже – легально ухилитися від служби або отримати підстави для демобілізації. 

Яким чином заяви відповідних органів про викриття фактів з продажу фіктивних документів для уникнення військової служби у цілій низці медзакладів, про вилучення значних грошових сум і цінностей у підозрюваних трансформуються у повідомлення про поодинокий випадок хабаря або навпаки, та які покарання зрештою отримують затримані – це питання для окремого дослідження. Але виявлення ознак такої схеми у одному з обласних медичних закладів гостро ставить питання про рецидиви цього явища у системі регіональної медицини загалом, зокрема – і у обласній лікарні ім. Мечникова на чолі із Сергієм Риженком, на території якої знаходиться цей сумнозвісний тепер госпіталь.

До речі, обласний госпіталь для ветеранів для війни та обласну лікарню імені Мечникова повʼязує не тільки спільне розташування, а і тісні родинні звʼязки керівництва. Так, брат очільника госпіталю ветеранів Олексія Григорука – Сергій Григорук працює завідувачем відділення судинної нейрохірургії у лікарні ім. Мечникова, тобто є прямим підлеглим Сергія Риженка.

Корупційні скандали у лікарні Мечникова під керівництвом Риженка

А власне керований Риженком обласний медзаклад за останній час неодноразово фігурував у корупційних скандалах, зокрема – і через допомогу ухилянтам за гроші. Лише кілька місяців тому розголосу набула історія про те, як підлеглі Риженка з лікарні ім. Мечникова підробляли довідки для ТЦК. Тож є підстави вважати, що і цей медзаклад і діяльність його керівників перебувають у зоні підвищеної уваги силовиків.

Ймовірно, у звʼязку з останніми обшуками у госпіталі ветеранів війни і слідчими діями щодо, вочевидь, добре знайомих Сергію Риженку медичних функціонерів, у медіа все активніше обговорюють можливість його звільнення з посади. Питання постало настільки гостро, що голові обласної ради Миколі Лукашуку (формально – саме облрада укладає контракт із керівником лікарні ім. Мечникова) довелося відповідати на питання ЗМІ про професійне майбутнє Сергія Риженка.

І хоча гласно голова облради Лукашук підтримав очільника лікарні Мечникова, очевидно, що обшуки і затримання на території Мечки, де нещодавно був із візитом президент України, не можуть не вплинути на перспективи пана Риженка, як одного з медичних керівників області. І з яким всі директори медичних закладів області повинні мати добрі відносини, якщо не безпосередньо призначаються за згодою керівника Мечки.

“Захисна” реакція на дії силовиків і гучний резонанс

Про те, що загрози і ризики понести відповідальність чи втратити посаду, яку Сергій Риженко обіймає вже майже 14 років, – більш ніж реальні, вказує і ціла кампанія із “захисту” очільника лікарні Мечникова, яка піднялась у соцмережах. Після того, як у ЗМІ з’явилися матеріали, які розкривають можливий зв’язок Сергія Риженка із затриманням меддиректора госпіталю ветеранів та схемами, які “працюють” на території лікарні Мечникова, одразу із практично однакового змісту заявами про цінність роботи керівника Мечки виступила низка дописувачів, повʼязаних з певними ветеранськими організаціями та його підлеглі.

Втім, як ми вже вказували на початку цього розслідування, безсумнівний і багаторічний трудовий подвиг лікарів Мечникова із допомоги військовим та цивільним, постраждалим від війни, не може слугувати індульгенцією для іншої, вочевидь, куди менш почесної діяльності на території лікарні, якою зацікавились правоохоронці.

Суспільство повинно знати, що насправді відбувається на території лікарні Мечникова, та які корупційні схеми можуть існувати в обласних медзакладах. І все це, у свою чергу, потребує справедливої правової і суспільної оцінки.

Читайте також: У Дніпрі планують ліквідувати майже 300 самобудів

Telegram
Дивіться також
o 1j0uakek8151f19tt1vdf8httor2e Для сталого теплопостачання: у Дніпрі модернізують одну з головних тепломагістралей

У Дніпрі в межах підготовки до опалювального сезону модернізують одну з головних тепломагістралей. Так на вулиці Володимира Антоновича зараз ремонтують підземну ...

o 1j0u74i8dob41efiut7ds11s118 «Тіло як гачок. Ходити було практично неможливо. Біль був нестерпний. Зараз я вже можу сидіти, лежати, ходити», — 26-річний військовий про відновлення у реабілітаційному центрі Дніпра

Олег — 26-річний мешканець Дніпропетровської області. До повномасштабної війни працював водієм та автослюсарем.Мобілізований був у грудні 2024 року. У розподільчому ...

whatsapp image 2025 07 25 at 110637 jpeg Водолази ДСНС врятували 48-річного чоловіка, який тонув у Дніпрі

Сьогодні, 25 липня, вранці людина тонула у річці Дніпро неподалік пляжу, розташованого на Монастирському острові обласного центру. Про це повідомили у пресслужбі ГУ ...

CЮЖ АДАПТИВНИЙ СПОРТ ЛИСЕНКО копия У Дніпрі пройшов освітній воркшоп «Як адаптивний спорт допомогає під час відновленя»

Стріляють із лука зубами, грають у баскетбол на кріслах колісних, у волейбол сидячи. У Дніпрі ветерани з інвалідністю опановують новий шлях до відновлення – через ...

photo 2025 07 25 12 32 05 Від тероборони до повноцінного бойового з’єднання: Дніпровська 128-ма бригада ТрО тепер окрема важка механізована бригада ЗСУ

З весни 2022 року підрозділи 128-ї бригади воювали на Донеччині. У 2024-му бригада отримала почесне звання «Дике Поле» — на знак визнання героїзму її бійців. А тепер ...

photo 2025 07 24 23 09 49 Оплата проїзду в автобусах Дніпра повертається

У Дніпрі знову можна оплатити проїзд у міських автобусах через застосунок «єДніпро»! — Просто відскануй QR-код у салоні. — Оплачуй за кілька секунд. — Їдь зручно та ...

521606896 1062755382703530 6746996798231735978 n Рятувальники показали наслідки атаки дронів по Нікопольщині

Рятувальники ліквідували загорання, яке виникло внаслідок атаки дроном. Увечері в місті Нікополь внаслідок скидання боєприпасу з БпЛА сталося займання гаража та ...

o 1j0u5bs05l7la6c6nuk35e7n23 Допомога постраждалим від ворожих атак у Дніпрі. Як подати заяву на компенсацію за пошкоджене або знищене майно до ЦНАП

1100 повідомлень про пошкоджене через ворожі обстріли майно з початку року. Мешканці Дніпра подають заявки на компенсацію до ЦНАПів. Роботу Центру надання ...

IMG 20250725 092237 843 7 БпЛА ліквідували вночі на Дніпропетровщині наші захисники

У ніч на 25 липня росія атакувала Україну 63-ма засобами повітряного нападу: 2-ма балістичними ракетами Іскандер-М/KN-23 із Воронезької обл. – рф. та 61-м ударним ...

Надзвичайна пожежна небезпека зберігається на Дніпропетровщині Надзвичайна пожежна небезпека зберігається на Дніпропетровщині

Дніпропетровським регіональним центром з гідрометеорології оголошено попередження про метеорологічні явища: 25-28 липня на території Дніпропетровської області ...