Фонд держмайна та суд допомагають Коломойському вкрасти «Батьківщину-Мати»
«Якщо вийшло з аеропортом Дніпра, то вийде і з «Батьківщиною-Мати», – мабуть, так подумав Коломойський, коли ТОВ «Архітектурна майстерня Інка» подавала позов до суду щодо можливості приватизувати майно меморіального комплексу.
Наприкінці минулого року Північний апеляційний господарський суд визнав недійсним пункт договору, якій заважав орендарю – фірмі «Архітектурна майстерня Інка», приватизувати майно меморіального комплексу «Батьківщина-Мати» у Києві.
З чого все почалося
У жовтні 2015 року ТОВ «Архітектурна майстерня Інка» та Фонд державного майна підписали договір оренди майна на дві будівлі по 433,1 та 132 метрів квадратних за адресою київського меморіального комплексу «Батьківщина-мати».
Перед тим міністерство культури написало листа, яким дозволяло передати в оренду майно за умови, що його не приватизують та не передадуть у субаренду. Це була не забаганка міністерства, а вимоги закону «Про приватизацію державного майна», який діяв на той час.
Але у 2018 році Верховна Рада ухвалила новий закон, який дозволяв приватизацію меморіальних комплексів за умови, що їхнє майно «більше трьох років не використовується у виробничій діяльності та подальше його використання не планується».
У вересні 2019 року сторони підписали новий договір оренди з забороною на приватизацію. Але щось змінилося у грудні 2020 року. Саме тоді «Архітектурна майстерня Інка» подала позов до суду з вимогою прибрати з договору заборону на приватизацію.
Компанія посилалася на новий закон і заявляла, що саме вона має право на оренду майна до жовтня 2030 року. Більш того, у суді стало відомо, що майно меморіалу «більше трьох років не використовується у виробничій діяльності музею, воно орендується приватними компаніями з 2000 років».
Які рішення приймали суди
У лютому минулого року суддя Господарського суду Києва пункт про приватизацію скасувала. Позиція фонду була слабкою – вони посилалися лише на лист міністерства культури щодо заборони на приватизацію 2014 року.
Вже у червні це рішення скасував Північний апеляційний господарський суд, та ухвалив нове, яким орендарям відмовив. Справа дійшла до Верховного Суду, який відправив «справу «Батьківщини-Мати» на новий розгляд до апеляції. Але там, як ми вже казали, знов поталанило фірмі-орендарю. «Архітектурна майстерня Інка» була настільки впевнена у своїй перемозі, що вже запланувала провести капітальній ремонт у меншій будівлі. Але цей дозвіл скасовано.
За інформацією сайту «Наші гроші», власником ТОВ “Архітектурна майстерня Інка” був колишній нардеп Василь Хмельницький. Після нього фірма перейшла до колишнього адвоката Ігоря Коломойського та екс-голови Офісу президента Андрія Богдана, а згодом була зареєстрована за народним депутатом Миколою Сольським. Наразі компанією володіє Олена Фасоль, помічниця депутата від “Слуги Народу” Олександра Маріковського.
Ця історія нагадує справу, коли Фонд держмайна намагався повернути у власність держави аеропорт Дніпра. Начебто і намагався, але якось не дуже наполегливо. Складалося враження, що суди та представники фонду підігрують забаганкам Коломойського. І він може отримати все, чого забажає. Так що, цього разу віддамо «Батьківщину-Мати» під новий ЖК «Коломойський The best»? Чи все ж таки держава хоч спробує вдати, що бореться з олігархами!