Дожени мене якщо зможеш: як АМКУ судиться з паливним бізнесом Коломойського
Через дії підконтрольного олігарху підприємства українці переплачували за бензин. А коли ростуть ціни на бензин, це впливає на ціни всього, що ми купуємо. Чи буде так і надалі?
Найбільший виробник пального в Україні – це «Укртатнафта». Його для Коломойського виробляє Кременчуцький нафтопереробний завод. Бензин розходиться по мережі АЗС так званої групи «Приват». В цьому році «Укртатнафту» та «Укрнафту» оштрафували за змову. І зараз це рішення оскаржується у суді.
З чого все почалося
Останні п’ять років Антимонопольний комітет намагався розслідувати змову між 174 компаніями-операторами АЗС. Все почалося з того, що у травні 2016 року тоді нардеп Борислав Береза на засіданні парламенту заявив про змову на паливному ринку.
Заправити авто стає все дорожче
«Сьогодні зранку ціна на паливо на українських АЗС зросла ще на одну гривню. За останній місяця я бачу, як вона зростає майже більше, ніж на три гривні, – сказав Береза. – У мене запитання, чи я один бачу картельну змову, чи мабуть ви розберетесь з цим, бо я пишу звернення до компанії, які володіють АЗС, я пишу до АМКУ – вони мовчать. А українці, які не можуть платити таку ціну, дивуються, чому уряд ще не піднімає це питання. Це пряма картельна змова. Майже на 3 гривні за місяць виросла ціна. Не зростає долар, не зростають акцизи. Чому, скажіть, будь ласка?».
Після цього уряд попросив Антимонопольний комітет перевірити роботу мереж АЗС. За словами колишньої державної уповноваженої АМКУ Агії Загребельської, розслідування було розпочато 2016 року на підставі наданих Національним антикорупційним бюро матеріалів. Вони засвідчили, що господарською діяльністю АЗС керують із єдиного центру у Дніпрі. Юридично компанії були не пов’язані, але вони синхронно узгоджували ціни на пальне.
Як розслідували змову
За інформацією проекту «Ліга антитрасту» у 2018 році комітет майже оштрафував порушників, але у справу втрутився суд. Окружний адміністративний суд Києва визнав неправомірним використання у розслідуванні матеріалів НАБУ та фактично вилучив їх. Але саме на цих доказах і базувалась більша частина звинувачень проти паливного картелю Коломойського. Там були дані по фінансовій звітності, особиста переписка менеджерів, інформація по об’ємах проданого палива. Ці дані напряму підтверджували змову.
Поки комітет оскаржував це рішення, частина компаній, які підпадали під санкції, раптово збанкрутували. Зі 174 підприємств лише сотня ще була зареєстрована в Мінюсті коли АМКУ прийняв рішення.
Сталося це в березні цього року. «Антимонопольний комітет України в рамках розслідування справи № 143-26.13./153-16 визнав дії ТОВ ВТФ «Авіас», ТОВ «Торговий Дім «Авіас», ТОВ «Пром Гарант Плюс», ТОВ «Альянс Еволюшн», ПАТ «Укртатнафта» та 169 операторів АЗС (у т. ч. ПАТ «Укрнафта») щодо встановлення цін на світлі нафтопродукти антиконкурентними узгодженими діями», – сказано в рішенні комітету. Компанії оштрафували на загальну суму 4,7 млрд грн.
Було встановлено, що з 2014-2016 роки діяла система безготівкових розрахунків скретч-картками та паливними картками «АВІАС». У цьому проекті брали участь близько 1625 заправок, які працювали під різними назвами у всіх регіонах України. Їхня кількість становила майже 25% від всіх АЗС країни.
Але, як написала у Фейсбуці голова АМКУ Ольга Піщанська, з усіх компаній найбільші штрафи отримали шість:
- ПАТ «ТФП НК «УКРТАТНАФТА» – 2 297 512 867 грн
- ПАТ «УКРНАФТА» – 2 368 987 867 грн
- ТОВ «ХЕШТ» – 2 650 118 грн
- ДП «Фірма «УКРТАТНАФТАСЕРВІС» – 2 530 791 грн
- ТОВ «ЕНСІС» – 1 161 174 грн
- ТОВ «ВЕРАНЖ» – 1 035 648 грн.
Коломойський знов виграв?
Як бачимо, найбільшу суму штрафу розділили між собою «Укрнафта» та «Укртатнафта». Ці компанії частково належать державі, а частково – групі «Приват» Ігоря Коломойського та іншим особам.