Допомога від США: коли запрацює ленд-ліз
У Білому домі прокоментували, чому Україна поки що не отримує озброєння, яке передбачає ленд-ліз. Про це розповів координатор Ради з нацбезпеки США і стратегічних комунікацій Джон Кірбі в інтервʼю “Голосу Америки”.
“Нині ми ставимо у пріоритет безпекову допомогу для України, за яку їм пізніше не доведеться повертати кошти. В рамках цієї програми Конгрес США використає близько 40 мільярдів доларів фінансової допомоги. Лише минулої п’ятниці президент Байден підписав виділення ще 400 мільйонів доларів військової допомоги Україні за програмою президентських повноважень. Ми вже маємо багато повноважень, і ми їх використовуємо”, – заявив Джон Кірбі.
Загалом, останні поставки озброєння в Україну відбуваються саме за цими програмами. До того ж ці кошти необхідно витратити до кінця фіскального року в США, який припадає на кінець вересня.
Джон Кірбі в інтервʼю “Голосу Америки” додав, що адміністрація все ще розглядає повноваження, які надає програма ленд-лізу. Також необхідно нагадати, що закон про ленд-ліз розширює повноваження президента США в угодах постачання озброєння Україні. Він дозволяє Білому дому надавати нашій державі зброю, техніку, боєприпаси та продукцію подвійного призначення за пришвидшеною процедурою, тобто, не чекаючи на спеціальне виділення коштів для цього Конгресом США.
Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що Україні необхідно якнайшвидше закінчити війну перемогою, бо чим довше вона триватиме, тим більше буде знижуватись градус сприйняття на Заході.
“Внутрішні проблеми, внутрішня політика, вибори… Вони будуть переходити на внутрішній порядок денний і все менше звертати увагу (на Україну). Від війни буде певна втома”, — заявив він.
Однак він додав, що озброєння за програмою ленд-лізу почне надходити в липні-серпні, можливо, у вересні. Від початку повномасштабного російського вторгнення США надали Україні озброєння на 7,5$ млрд, зокрема: 108 гаубиць калібру 155 мм; 220 тис. артилерійських снарядів; 50 млн набоїв до стрілецької зброї; 26 500 протитанкових систем Javelin та їх аналогів; 1400 ПЗРК Stinger; 75 тис. комплектів шоломів та бронежилетів.