До 39-х роковин трагедії на Чорнобильській АЕС у Дніпрі вшанували ліквідаторів
У Дніпрі з нагоди 39-х роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції відзначили подвиг ліквідаторів. Під час урочистого заходу 10-х нагородили медаллю «Захисник Вітчизни», одного — медаллю «За заслуги перед містом» та ще 4 чорнобильці отримали подяки міського голови. Вручив нагороди заступник міського голови, директор департаменту соцполітики Едуард Підлубний.
Серед нагороджених — В’ячеслав Карпенко, який 12 разів виїжджав на ліквідацію наслідків аварії. Сьогодні він отримав відзнаку «За заслуги перед містом».
«Я був на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році наприкінці липня— у середині вересня. Працював лікарем-радіологом. Перед нами стояло завдання виконувати дезактиваційні роботи на третьому блоці та в машинній залі. Це був страх перед невідомістю, який переслідував мене весь час роботи. Не вистачало засобів захисту. Навіть накопичувачів не було в достатній кількості. Я проводив дезактивацію без нього. Під час моєї першої поїздки, коли ми піднімалися до станції через понтонні мости, перед нами відкрилася картина атомної електростанції. У голові було одне «Що мене чекає? З чим доведеться мати справу?». І ця невідомість — найстрашніше», — пригадує пан В’ячеслав.
А Євгеній Скалозуб, представник секретаріату ветеранської спільноти Асоціації внутрішніх військ та Національної гвардії України, розповів про досвід участі в евакуації населення із зони ураження.
«Минуло вже 39 років, а здається — ніби це було вчора. Я евакуйовував населення та виконував бойові завдання. Люди не до кінця усвідомлювали масштаб трагедії і не хотіли залишати домівки. Радіація — це ворог невидимий. Я перебував у зоні 45 діб. На реакторі можна було бути лише 10–30 секунд: три лопати кинув — і вже треба виходити. Дуже вдячний, що одразу після повернення додому отримав підтримку від міської влади і отримую її дотепер. Це важливо — і для мене, і для всіх нас. А сьогоднішні нагороди гріють душу», — поділився ліквідатор.
«На момент аварії мені було 26. Зараз багатьом уже за 70–80. Усі вони сьогодні потребують допомоги. Пенсійне забезпечення й лікування — болючі питання. Ми гуртом — Союз Чорнобиль України, міська та обласна організації — добиваємося відновлення пільг. Через мою організацію ми влаштували доставку гуманітарної допомоги. Усі чорнобильські організації — і в Дніпрі, і в інших містах — надають підтримку: ВПО, нацменшинам, афганцям. Допомагаємо продуктами, засобами гігієни. Це була війна без куль, але з величезними наслідками. У Дніпрі понад 5 тисяч постраждалих, і всім ми допомагаємо», — розповів про напрямки підтримки ветеранів голова правління Всеукраїнської асоціації «Афганців» Чорнобиля, голова Координаційної ради Чорнобильської асоціації народних депутатів України Олександр Рябекка.
«З 2005 року у Дніпрі діє міська програма соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це перша така програма в Україні. Ми надаємо щомісячну адресну допомогу — кошти, якими розпоряджаються самостійно. Унікальний аспект програми — оздоровлення: у 2025 році 299 осіб пройдуть курс лікування в санаторіях України. Усе — за бажанням чорнобильців. Понад сто договорів уже укладено. Санаторно-курортні заклади обирають вони самі», — додав головний спеціаліст управління у справах ветеранів та ВПО департаменту соціальної політики Дніпровської міськради Володимир Плаксій.
Повний кавалер ордена «За заслуги», депутат Дніпровської міської ради та член місцевої спілки «Союз Чорнобиль України» Ігор Турчин підсумував:
«У Дніпрі мешкають понад 5 тисяч людей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. До 39-х роковин, як і щороку, надано матеріальну допомогу 1 369 удовам (удівцям), 1 654 особам 2-ї категорії, 374 — 3-ї категорії. На 2025 рік у міському бюджеті передбачено 21,7 млн грн на реалізацію комплексної програми соціального захисту. Це і допомога, і оздоровлення, і підтримка в оплаті житлово-комунальних послуг тощо».
Читайте також: НМТ – незабаром! Готуйся до тестування з безкоштовною дніпровською платформою





