Демобілізація: за яких умов можуть ухвалити закон і що про це думають військові
Політики сперечаються чи реальні ці терміни. А військові мають сумніви, що досвідчених бійців відпустять на «гражданку» у короткостроковій перспективі.
Демобілізація військових, які воюють третій рік, та ротація. Ці норми в Законі про мобілізацію були виключені. Втім, днями народний депутат Роман Костенко зробив сміливу і обнадійливу для бійців заяву:
“Генеральний штаб зараз дійсно задоволений темпами мобілізації. Якщо до кінця літа ми побачимо, що вони зберігаються і підвищуються, тоді можна буде напрацьовувати і вносити до Ради законопроєкт про демобілізацію”, – розповідає секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко
Однак, військові, які добре знають ситуацію на фронті, мають сумніви, що демобілізація буде можлива у найближчі пів року.
“Кожен, хто робить заяву про те, що буде демобілізація, це людина, яка не повною мірою оцінює спроможності сил оборони на поточний момент”, – каже командир батальйону УБпАК «АХІЛЛЕС» 92 ОШБр Юрій Федоренко.
Він переконаний, що нинішня хвиля мобілізації буде продовжуватись, щоб поповнити бойові бригади. А досвідчених бійців повертати додому зараз ніхто не буде.
“По-друге, необхідно сформувати загальний резерв, який дасть можливість хлопцям та дівчатам, які воюють вже два з половиною роки, можливість з ротації. Люди мають відпочивати, відновлюватись, і після цього знову виконувати бойові задачі. Якщо давати демобілізацію, прибирати з поля бою досвідчених солдатів, сержантів, офіцерів, їхні місця займуть недосвідчені, що призведе до підвищених втрат серед особового складу та втрат територій. Тому таке рішення, я вважаю, що прийнято точно не буде. А от ротаційний принцип необхідно забезпечити загальнообов’язково”, – командир батальйону УБпАК «АХІЛЛЕС» 92 ОШБр Юрій Федоренко.
Тож звідки взялись подібні заяви секретаря комітету?
“Мені складно дати оцінку цьому висловлюванню. Можливо, людина володіє якоюсь інформацією, про яку ніхто інший не знає, крім неї,” – коментує політичний аналітик Олександр Кондратенко.
На сьогоднішній день немає розуміння, скільки військових необхідно долучити до війська, щоб говорити про демобілізацію з осені.
“Варто було б говорити про демобілізацію, виключно в тому випадку, коли у нас дійсно є мобілізаційний резерв, і це не 100 тисяч людей. У нас мають бути певні успіхи на фронті, просування, із невеликою кількістю втрат. І в такому випадку можна було б говорити”.
Проєкт закону про демобілізацію має розробити Кабмін. І з цим не варто затягувати.
“Якщо говорити про терміни, то це не раніше, ніж на кінець року. Підготовка займе мінімум два місяці, потім розгляд у першому читанні, другому читанні, і все це затягується”.
Питання демобілізації напряму пов’язане з ситуацією на фронті та в цілому у державі. Новомобілізованим потрібен час на навчання, щоб воювати на рівні з досвідченими бійцями.
Читайте також: Налагодили збут метамфетаміну на мільйони гривень: на Дніпропетровщині судитимуть 8 учасників злочинної групи