Міністерство освіти та науки України (МОН) відповідним наказом перевело Дніпровський центр професійно-технічної освіти до сел. Царичанка. Це ПТУ було одним із 11 закладів профтехосвіти, яке фінансували з бюджету Дніпровської міської територіальної громади.
Утримання закладу на 2024 рік становить понад 57 млн грн. Однак у вересні 2024 року МОН провело доволі незрозумілу реорганізацію іншого навчального закладу, розташованого в області. Йдеться про Царичанський аграрний професійний ліцей, який має бути ліквідовано шляхом приєднання до Дніпровського центру професійно-технічної освіти. Однак за рішенням Міносвіти, розташування Дніпровського центру профтехосвіти відтепер має бути в селищі Царичанка Дніпропетровської області.
Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, який опікується розвитком профтехосвіти в місті та безпосередньо фінансує згадані заклади, дізнався про такі міністерські новації постфактум. У комісію з припинення діяльності навчального закладу представників департаменту не включили. Своїми діями МОН поставило під велике питання фінансування дніпровського навчального закладу. Через те, що ПТУ має розташовуватися в іншому населеному пункті, Дніпровська міська рада не має законних повноважень та підстав, щоб фінансувати Центр профтехосвіти коштом громади. Саме такі обмеження накладає на органи місцевого самоврядування стаття 89 Бюджетного кодексу України.
Ситуацію, що склалася, розглянули на засідання постійної комісії з питань освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської міської ради.
«На комісії колективно з’ясували низку питань з директором Дніпровського центру професійно-технічної освіти. Отримали від нього термін, коли він планує завершити усі відповідні дії з реорганізації закладу відповідно до згаданого наказу. Комісія також ухвалила рішення звернутися до Міністерства освіти та Міністерства фінансів щодо роз’яснення стосовно фінансового забезпечення центру, з урахуванням його територіальної належності, зазначеної в наказі», — прокоментувала заступниця міського голови, директорка департаменту гуманітарної політики міськради Ксенія Сушко.
«Після завершення процедури реорганізації і реєстрації заклад буде зареєстрований у Дніпропетровській області. Це дасть можливість перейти на обласне фінансування. Докладемо усіх зусиль, аби до 1 січня 2025 року це питання вирішити», — сказав керівник Дніпровського центру професійно-технічної освіти Олександр Стрілець.
«У нас є занепокоєння щодо недоцільного фінансування закладу освіти, який розташовуватиметься у Царичанці. З одного боку, розуміємо, що повинні зберегти усі соціальні гарантії працівників та студентів закладу, а з іншого — ми б ці кошти (йдеться про 57 млн грн на щорічне утримання закладу) могли б витрачати на модернізацію тих ПТУ, які вже передані до комунальної власності міста. Тож, ухвалено рішення звернутися до Міністерства освіти, Міністерства фінансів для роз?яснення кінцевих строків виконання згаданого наказу. Зобов’язали керівника Дніпровського центру професійно-технічної освіти надати письмову відповідь щодо кінцевого строку реалізації процесу завершення реорганізації закладу та царичанського ліцею. А ще звернутися до МОН щодо надання інформації про наявність державного майна, яке закріплено за чотирма закладами професійно-технічної освіти, які вже майже три роки не можуть бути передані на баланс комунальної власності міста Дніпра», — додала Наталія Демідова, голова постійної комісії з питань освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської міської ради.