ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО НОВИЙ ЗАКОН: зміни з 18 травня
Штрафи для ухилянтів, відміна строкової служби та оновлення даних для військовослужбовців – все це буде у новому законі, який набуде чинності з 18 травня. Які підводні камені у нових змінах та чи можна буде оновити дані, не звертаючись до ТЦК?
В Україні новий закон про мобілізацію набуває чинності вже від суботи, 18 травня. Деякі нові правила вже діють, а ще низка – запрацюють незабаром. Тож, якими будуть основні нововведення?
- Строкову службу офіційно буде скасовано. Замість неї від 1 вересня 2025 року запроваджують базову загальновійськову підготовку для громадян віком від 18 до 25 років. Вона проводитиметься у вишах усіх форм власності;
- А протягом 60 днів з набуття чинності закону, усім військовозобов’язаним потрібно оновити персональні дані в ТЦК.
Зробити це можна буде трьома способами:
- у центрі надання адміністративних послуг,
- у територіальному центрі комплектування або ж
- дистанційно через електронний кабінет призовника, який запрацює в тестовому режимі від 18 травня.
Та чи впорається ТЦК з оновленням даних усього за 2 місяці?
«Ми завжди підготовлені, бо ми цінуємо і свій час, і час людей, які до нас звертаються. Так, звісно, не скажу, що день на день приходить однакова кількість людей, але так, і черги є, і населення звертається оновлює свої дані. Обов’язково людина з собою приносить паспорт, ідентифікаційний код. І якщо в людини є вже військово-обліковий документ (військовий квиток), то, звісно, і військовий квиток з собою. Якщо є якісь довідки, це теж обов’язково з собою треба мати», – каже начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК Олена Кузіна.
На які зміни очікувати ще?
- уповноважений представник ТЦК або поліцейський під час перевірки документів зобов’язаний проводити фото- та відеофіксацію процесу,
- люди з інвалідністю та ті, хто повернулися з полону, мають право на демобілізацію,
заочні штрафи для ухилянтів. Які саме порушення правил військового обліку можуть до цього призвести?
«Якщо особа не оновила дані; не повідомила ТЦК про зміну персональних даних (якщо ці дані відсутні стосовно неї в електронних ресурсах); не з’являється за повісткою чи вчинила інше правопорушення, передбачене статтями 210, 210.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, то ТЦК може винести постанову про складання штрафу без складання протоколу», – розповідає адвокатка Оксана Міщенко, керівниця адвокатського об’єднання «Біендем Партнерз».
З’являться нові правила і в процедурі вручення повісток. Громадяни повинні обов’язково мати з собою військово-обліковий документ і показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського або прикордонника.
Також скасовано категорію «обмежено придатних» до військової служби. Ті, хто мали такий статус, мають повторно пройти ВЛК. У свою чергу категорії придатних будуть поділені на:
– придатні (повністю);
– придатні до служби у військових вишах, ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях (але непридатні до служби у штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецназу тощо);
– придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до військового вишу);
– придатні до виконання специфічних завдань.
«Дуже важко зараз говорити про якісь конкретні зміни, бо ми ще його не бачили в офіційній публікації і в офіційній дії. І, як будь-якому закону, треба йому дати попрацювати, щоб потім можна було сказати: що працює, що не працює, як це працює», – пояснює начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК Олена Кузіна.
Тож утверджені зміни ми зможемо побачити вже 18 травня в опублікованому законі.