Екологічна катастрофа у Дніпрі: в озеро Куряче ллють брудну піну, гине риба
Озеро Куряче може перетворитись на “мертве”. Щороку навесні та восени туди зливають смердючу піну, через яку гине риба, черепахи, а птахи тікають подалі. Місцеві вже десяток років потерпають від жахливого смороду і не припиняють воювати за свою водойму, яка свого часу вважалась найчистішою у Дніпрі, а воду звідти можна було пити. Хто нищить Куряче – розслідування журналістів Дніпро TV.
“Вечорами піна зазвичай піднімається, коли людей ходить мало. Її висота сягає двох метрів. Піна має не природний, хімічний запах”, – каже жителька Дніпра Олександа.
11 річний Єгор цікавиться птахами, вже 3 роки фотографує їх у цій місцині. Нині, каже, фотополювання на паузі. Пернаті тут майже не з’являються.
“Раніше під час міграцій тут зустрічалося багато видів пірнаючих птахів, які залишалися на озері, щоб підгодуватися мікроорганізмами. Але в минулому році їх не спостерігалося. Припускаю, що хімічні речовини, які зараз містяться у воді, могли призвести до забруднення кормових баз птахів”, – сказав житель Дніпра Єгор.
Смердючу піну зливають сюди не перший рік. Зазвичай – навесні і восени. Місцеві жителі не склали рук, постійно звертались до поліції та інших структур, але історія вкотре повторюється.
“Ще в 2021 році ми писали і в екологію, і в гідроспоруди. Відповідь була: “Нічого не знайшли, жодних урізків. Незрозуміло, хто це скидає. Поліцію викликали, але й вони сказали, що не знають, хто це”, – зазначила жителька Дніпра Олександа.
У КП “Гідроспоруди” нам повідомили, в минулому році перевірки провели і порушників виявили.
“В минулому році ми зафіксували факт незаконної врізки в дощоприймач з боку автомийки. Цей трубопровод ми викопали, демонтували та затампонували врізку. Ми декілька разів перевіряли, але є припущення, що вони час від часу можуть просто ставити насос і перекачувати нечистоти через решітку”, – повідомив заступник начальника КП “УРЕА”Михайло Ступак.
Місцеві та комунальники припускають, пінну речовину знов почали зливати автомийки, але роблять це нишком: у темну пору доби і через ливнівки, які відстежити неможливо.
Два дні знімальна група Дніпро TV стежила за підозрілою автомийкою, на яку нам вказали місцеві. Там – самообслуговування, контактів керівництва – немає. Поруч – інша. Там вже нас зустріли співробітники, які і розповіли, як у них працює система зливу відходів.
“У нас є скважина, і цикл води закритий, тобто вона нікуди не йде”.
Через деякий час нам перетелефонував і власник цієї мийки. Стверджує, працюють за законом, є і угода з водоканалом.
“Нас водоканал перевіряв, щороку перевіряють, ми надаємо документи і все перевіряється. Ви просто вже не перші приїжджаєте”.
Порадив спитати у їхніх колег, які працюють найближче до озера.
“Де Куряче, а де ми, навіть якщо хтось з цього району зливав, я як спеціаліст вам можу сказати, що воно б в житті туди не дошло. Це роботизовані мийки можуть стільки піни, я бачив це відео у вас на каналі, це мийки, які поруч, вони роботизовані”.
Тут документи та контакти власника автомийки давати відмовились. Як виявилось, цю територію винаймають. Орендодавець же не в курсі, як ці підприємці працюють.
За номером на сайті автомийки відповіли: доводити свою невинуватість не хочуть, просять повірити на слово.
Після нового звернення від мешканців до правоохороних органів, наприкінці квітня 2024 року – відкрито кримінальне провадження, повідомили у поліції.
“Слідчі внесли відомості до єдиного державного реєстру досудових розслідувань за статтею 239 КК України, а саме – забрудення, псування земель. Зараз слідчі відділення поліції № 1 Дніпровського районного управління поліції в рамках розслідування кримінальної справи встановлюють всі обставини цієї події. Ця стаття передбачає покарання у вигляді штрафу або позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Триває досудове розслідування”, – повідомила речниця Дніпровського районного управління поліції Аліна Стадник.
Поліція та місцева влада просять дніпрян, які помітять скид нелегальних відходів в ливнівки на лівому березі, телефонувати до правоохороних органів та усе фіксувати на камери телефонів, до приїзду поліції. Як це трапилося нещодавно в районі вулиці Коксової.
“У цьому районі проводили очистку зливової каналізації, і ми вирішили перевірити, чи правильно працює колектор. Ми зафіксували факт незаконного скидання нечистот: машина, яка викачувала нечистоти, виливала їх прямо в балку. Цей факт ми зафіксували і викликали поліцію. Машина намагалася втекти, але ми загородили їй дорогу своєю машиною і не дали втекти злочинцям”, – зазначив Михайло Ступак.
Тим часом у озеро продовжують зливати смердючу рідину. Жителі кажуть, намагатимуться і далі врятувати своє озеро. Анонсували тут серію суботників, хочуть почистити від сміття узбережжя.
Читайте також: Через недбалість службовця ДСНС на Дніпропетровщині держава зазнала 4 млн грн збитків