5 тижнів різниці: чому православні та католики не святкують Великдень разом?
Різдво водночас, а Великдень з різницею майже у місяць. 31 березня католики вже відзначили одне із найважливіших свят. А от православні християни пектимуть паски аж у травні. Чому така різниця у датах?
Родина Віталія відвідує церкву регулярно. Тож на Великдень обов’язково завітали посвятити їжу.
«Воду, яйця і там пасха, пасочка у нас», — розповів дніпрянин Віталій.
«Зранку збираємся, йдем до церкви, а потім молимося, уже святковий стіл», — розповіла дніпрянка Маріана.
Так пройшло 31 березня у католиків. Однак православним вірянам ще більше місяця чекати офіційного завершення посту. Різдво водночас, а Пасха з різницею у 5 тижнів. Чи знають дніпряни чому така велика розбіжність у датах святкування? Ходімо питати.
«Ні, не знаю», — відповіла днпірянка.
«Ні чесно кажучи, я знаю, що перенесли, але я думала навпаки буде ближче, тобто я думала ми будемо святкувати разом, а чому різниця не знаю», — висловила власну думку дівчина.
«Щось там з календарем юліанським, григоріанським,мабуть оце. Дивувало це питання», — сказала дніпрянка.
Різниця дійсно у календарі, підтверджує отець Юрій. Перехідні свята, серед яких і Великдень, щороку всі християни однаково прораховують від весняного рівнодення і після повного місяця.
«Він не точний цей юліанський календар, тому латинська церква в Європі прийняла без проблем цей григоріанський календар», — розповів отець з ордену Братів Менших Капуцинів.
Минулоріч Православна Церква України перейшла на ново-юліанський календар, тож тепер розбіжностей у нерухомих святах немає. Та ці зміни не торкнулись дат, які прораховуються щорічно.
«Пасха, і ті свята, які від неї залежать, це вербна неділя, воскресіння христове і це трійця, вони вичислюються за старим стилем у всіх православних церквах, тобто без різниці чи вони живуть за новоюліанським, чи за юліанським календарем, і в нас є прив’язка ще до Єврейської Пасхи. Раз в три роки єврейська Пасх,а вона якраз додатковий місяць набігає, тому в них не 12, а тринадцять місяців з’являється», — розказав Анатолій Куліш протоієрей православної церкви України.
Саме додатковий місяць за Єврейським календарем додає помітну різницю у датах святкування Великодня цього року.
«В наступному році здається, на скільки я пам’ятаю, у нас взагалі буде в один день святкування і в нас, і в римо-католиків», — сказав Анатолій Куліш протоієрей православної церкви України.
Та у 2024 році православні українці святкуватимуть Великдень 5 травня.
Читайте також: Цілодобова доступність: нічна перевірка найпростіших укриттів Дніпра