16-та зустріч у форматі «Рамштайн»: чого очікувати Україні
Членство України в НАТО, військова допомога від країн-партнерів та новий член коаліції винищувачів. Про це говорили у Брюселі на засіданні Контактної групи у форматі «Рамштайн-16». Цьогоріч на ній вперше присутній президент Зеленський. Півсотні країн, які надають Україні військову допомогу, обговорили, що саме потрібно Україні і які з цих потреб можна задовольнити.
16-та зустріч військової коаліції на підтримку України зібрала представників понад пів сотні країн. Чергові переговори будуть присвячені обговоренню ситуації на полі бою, а також потребам ЗСУ для контрнаступу.
Головує на засіданні з найпершої зустрічі у квітні 2022 очільник Пентагону Ллойд Остін, ініціатор створення Контактної групи. Він одразу ж оголошує про новий пакет безпекової допомоги для України обсягом 200 мільйонів доларів. За словами Остіна, задачі Контактної групи незмінні — допомагати Україні й продовжувати розвивати можливості України у майбутніх небезпеках.
Ллойд Остін, голова Пентагону: «Я дуже радий, що США оголосить про новий пакет безпекової допомоги для України обсягом у 200 мільйонів доларів, який включає також боєприпаси М9М і також абсолютно нові системи ППО, які будуть незабаром доставлені в Україну. Так само артилерію, ракети, а також боєприпаси ППО та протитанкову зброю, а також необхідне озброєння для боротьби з російськими дронами».
Остін додав, що зібравши цю контактну групу, союзники нагадують світу про своє зобов’язання підтримувати Україну зараз і в довгостроковій перспективі.
Вперше на засіданні Контактної групи й Президент України Володимир Зеленський. За його словами, цей візит «матиме важливе значення для стійкості України цієї зими».
Володимир Зеленський, Президент України: «У нас дуже особлива ситуація на полі бою, така ситуація, в якій необхідно давити без жодних пауз. Дуже важливо щоб не було пауз. Необхідно розуміти принципи ефективної оборони й розуміти, що оборона не має дозволяти противнику зупинятися й відновлюватися, обирати нові тактики. росія втратила ініціативу на сьогодні і ми продовжуємо тиснути на неї. Українська відвага та ваша підтримка — саме вони визначають, що відбувається на полі бою».
Генеральний секретар НАТО Столтенберг під час Рамштайну заявив, що росія знову хоче використати зиму, як зброю проти України. Тож Альянс має підіймати ставки.
Єнс Столтенберг, Генеральний секретар НАТО: «Ми не бачимо ніяких ознак, що путін відмовився від своїх амбіцій. Навпаки, росія збільшує атаки на критично-національну інфраструктуру, а також знову готуються використати зиму, як зброю. Ми повинні піднімати наші ставки теж і надавати подальший потік зброї і боєприпасів Україні».
За словами Столтенберга, ЗСУ перевищили всі очікування і відбили 50% території, яка була захоплена росією з лютого минулого року.
Єнс Столтенберг, Генеральний секретар НАТО: «Ми повинні зробити все, щоб історія себе не повторювала. Саме тому всі члени Альянсу погодились, що Україна стане членом НАТО. На нашому саміті у Вільнюсі ми в першу чергу зняли потребу у ПДЧ, а друге — ми ввели програму для того щоб досягти повної оперативної сумісності українських Збройних сил з нашими силами Альянсу».
Зеленський також зустрівся з прем’єр-міністром Бельгії Александром Де Кро. Бельгія долучилася до коаліції літаків та готова передати F-16. Також Бельгія стала першою країною, яка почала використовувати заморожені російські активи для захисту від російського терору.
«Дякую Александру Де Кро та всьому бельгійському народу за солідарність з Україною. Цінуємо рішення про створення фонду підтримки у розмірі 1,7 мільярдів євро та використання заморожених активів. Вдячні за військову допомогу, зокрема, літаки F16. Разом переможемо!»
Під вечір пройшла і зустріч у форматі Ради «Україна-НАТО» в рамках засідання міністрів оборони країн Північноатлантичного Альянсу.
Вперше до союзників приєднається міністр оборони України Рустем Умєров. Як член Ради, Україна буде повноправним учасником зустрічі.
Читайте також: Турнікети для ЗСУ: у Дніпрі роблять фотосесії та збирають гроші для підтримки захисників