«Несправедливість відключень – головне питання», — Геннадій Корбан
Інтерв’ю голови Штабу оборони Дніпра Геннадія Корбана для ДніпроTV.
https://youtu.be/74oopmB4BUo
Ми маємо достатньо сил, щоб не допустити ворога до меж Дніпропетровщини
– Днями у Генштабі повідомили, що рашисти посилюють угруповання на Новопавлівському напрямку за рахунок підрозділів, перекинутих з Херсонської області, і продовжують будувати плани виходу на адміністративний кордон Донецької області, у даному випадку — з Дніпропетровщиною. За Вашими даними, наскільки великий ризик, що в них це вийде, і чи добре готові наші рубежі зустріти їх?
– Якщо Ви маєте на увазі рубежі Дніпропетровської області – вони добре готові.
Як я вже казав, було збудовано п’ять ліній оборони. Усі рубежі підтримуються у відповідному стані. Ремонтуються, якщо треба, доставляється туди деревина. Бетонними конструкціями рубежі посилюються додатково.
Але ворог справді веде постійні передислокації своїх військ. Не лише з Херсона вони перекидають, і під Запоріжжя вони перекидають, посилюють угруповання. В Енергодарі посилюють угруповання своє. І ми бачимо постійні посилення угруповання російських військ на кордонах Білорусі, поблизу Києва, Луганської, Донецької області, у Балаклії вони посилюють своє угруповання. Це звичайна ситуація на війні – передислокація військ.
Зрозуміло, що ми не знаємо всіх задумів ворога, що в них у голові. Я думаю, що для цього ми маємо розвідку, щоб розуміти чи розгадувати їхні задуми. Тим не менш, я думаю, що в нас достатньо сил, щоб не допустити російські війська до кордонів нашої області.
Більше того, їх було відсунуто від Кривого Рогу на достатню відстань. І сподіваюся, що найближчим часом їх відсунуть від Запоріжжя, щоб знизити загрозу для нашої області та для Запоріжжя.
Зміна тактики ворога: наша ППО реагує швидко
– У Новий рік Україна зазнала чергової атаки з боку росії. Це були і ракети, і Шахеди. Хочеться відразу подякувати нашим силам ППО за їхню роботу, але хочеться поставити запитання: чи достатньо у нас ресурсів для ефективного відбиття атак з боку росії?
– Давайте чесно говоритимемо. Я думаю, що ресурсів завжди недостатньо, бо ми бачимо, що ворог прийняв таку тактику: ночами вони запускають велику кількість Шахедів містами – Запоріжжям, Дніпром, Харковом, Києвом, іншими містами. А наступного дня розпочинають масовані ракетні атаки.
Навіщо вони це роблять? Дуже просто. У нас, на жаль, мало коштів для того, щоб збивати все це те, що летить у бік України. Ми маємо дефіцит.
І тому природно, що ворог спочатку запускає Шахеди для того, щоб ми витратили якусь кількість наших ракет С-300 на збиття Шахедів для того, щоб потім у нас було мало часу для перезарядки цих ракет, і вони відразу починають масовану ракетну атаку для того, щоб відразу послабити наше ППО. Тобто це така тактика.
Спочатку масово запускають Шахеди, намагаючись розрядити наше ППО. І відразу, буквально наступного дня вранці, вони зазвичай влаштовують атаку.
Але поки що, тьху-тьху-тьху. Мені важко сказати, наскільки у нас достатньо ракет для відбиття атак – і Шахедів, і ракетних атак. Я думаю, що це військова таємниця, це питання протиповітряної оборони. Я гадаю, і вони про це не скажуть, бо такі відомості не розголошуються під час війни. Але, тим не менш, дякувати Богу, поки вистачає, ми бачимо за результатом. Ми можемо судити з Вами за результатом.
За результатом ми бачимо, що уражаються, відбиваються від 70 до 80 відсотків ракет, що летять у бік України. І практично 100% Шахедів – атаки Шахедів теж відбиваються силами ППО.
Тому відчуватимемо оптимізм і сподіватимемося, і покладатимемося на наші сили ППО, на їхній професіоналізм і на те, що у них все-таки є засоби для відбиття.
– Ми також бачимо і чергову зміну тактики обстрілів. Армія росії знову стріляє по мирних кварталах. Це для залякування людей, або щоб відвести сили ППО від наших енергетичних об’єктів, щоб потім знову вдарити по них, як Ви вважаєте?
– Ще раз говорю. Це загалом зміна тактики для того, щоб послабити наше ППО. Звичайно, вони розуміють, що наші сили протиповітряної оборони захищатимуть людей, які живуть у містах. Тому влаштовують спочатку масовані атаки Шахедів на міста. Це тероризм, у чистому вигляді тероризм. І тому вони намагаються таким чином послабити ППО, яка дійсно змушена відволікатися та відволікати ресурси, ракети С-300 для того, щоб збивати Шахеди, досить дешеві Шахеди досить дорогими ракетами. Але іншого, на жаль, поки що інструменту немає. І відразу запускають ракетну атаку.
Тому це загалом така тактика, про яку я сказав у попередньому питанні. Про те, що вони прийняли таку тактику на вимотування, на виснаження, зокрема, загрожуючи мирному населенню міст. І при цьому наступного дня чітко цілячись в об’єкти енергетики, знову ж таки, з метою тероризму, з метою вимотування населення тощо, і так далі.
Ну, це війна, тож ми маємо приймати, що під час війни тактику змінює ворог. Благо наші ППО швидко перебудовуються, Збройні сили реагують на зміну тактики зміною своєї тактики. Тому покладатимемося на них.
Котельні та каналізація – головне у підготовці до блекаутів. Дніпро веде переговори щодо закупівлі газових генераторів
– Незважаючи на успіхи ППО, у Дніпрі продовжують активно готуватися до можливих блекаутів. На чому насамперед сконцентровано роботу у цьому напряку?
– Насамперед роботу сконцентровано на працездатності критичної інфраструктури. Як ми розуміємо, нам дісталася радянська система, де все перев’язано, пов’язано. Критична інфраструктура часто знаходиться на одному живленні з житловими будинками, через що й відбуваються відключення.
Безумовно, все місто, всі комунальні аварійні служби зараз концентруються на тому, щоб підтримувати роботу водонапірних станцій, роботу підвищувальних насосних станцій, щоб у людей була вода і для того, щоб працювала каналізація. Тому що, якщо каналізація, не дай Боже, зупиниться, ми, вибачте за вираз, можемо потонути у власних відходах.
Також сконцентровано повністю роботу комунальних служб Теплоенерго на підтримці роботи котелень — як великих, так і малих. Тому що у нас є великі котельні, від яких залежать цілі мікрорайони і є малі котельні. Загалом у нас котелень близько 400. І тому робота всіх котелень важлива — як малих, так і великих, щоб у людей було в будинках тепло.
Тому продовжуємо комплектувати і водонапірні станції та котельні великими генераторами.
Наразі опрацьовується питання щодо закупівлі газогенераторів, які можна буде встановлювати на котельнях, і за допомогою газу, який і палиться в котельнях, генератор вироблятиме електрику. Таким чином буде рекуперація, буде зациклений процес. І ми зараз ведемо переговори, місто веде переговори, служби ведуть переговори щодо закупівлі газових генераторів для того, щоб, так би мовити, зациклити цей процес і спростити роботу котелень на газових генераторах.
Це простіше, дешевше, ніж на дизельних генераторах.
Тому основне завдання у комунальних служб, аварійних служб зараз — це підтримка роботи критичної інфраструктури — газ, вода, світло, тепло. І друге: це ремонти, аварії, які відбуваються, для того, щоб швидко усувати їх, щоб люди менше зазнавали дискомфорту.
У Дніпрі аптеки, лікарні, магазини забезпечені запасами наперед
– Після кожної масованої ракетної атаки ми спостерігаємо реакцію людей, коли вони біжать до магазинів, аптек та скуповують все. Чи вистачить у місті запасів для таких панічних закупівель? На який час місто має потрібний запас? І чи варто у такий спосіб реагувати на ракетні атаки, як Ви вважаєте?
– Я гадаю, що не варто точно. Тому що ми пройшли різні стадії війни. Ми пам’ятаємо з вами: і якісь панічні настрої були, коли люди сметали з магазинів все. Нині вже люди адаптувалися до цих умов, умов війни. Тому навіть якщо таке і відбувається, я думаю, це стосується частини людей. А основна частина населення все-таки сприймає і подібні погрози, і подібні події адекватно, не панікуючи, розуміючи, що це теж пройде і все буде стабільно.
У місті досить. У місті працюють магазини, супермаркети, аптеки. Все забезпечується, всі лікарні повністю забезпечені запасами наперед, повірте мені. Це не просто слова, це контрольні цифри, які ми бачимо.
Тому я не бачу тут якоїсь паніки, якогось дефіциту для того, щоб людям треба було бігти до магазинів і все змітати з полиць. Все є, все буде, все продовжуватиме працювати, як і працювало до сьогодні. Тому треба просто до цього всього ставитися з терпінням, спокійно, продовжувати жити, продовжувати працювати. І все буде потихеньку налагоджуватися.
З наступного тижня у Дніпрі графіки відключень стануть справедливішими
– Щодо роботи електромереж: чи вдалося зараз стабілізувати відключення настільки, щоб це питання перестало бути однією з найболючіших проблем у місті?
– Я вам поясню. Проблема в тому, що стабілізаційні графіки публікують і Дніпрообленерго, і компанія ЦЕК. Вони публікують стабілізаційні графіки.
На що скаржаться люди? Люди скаржаться насамперед на те, що стабілізаційні графіки не завжди відповідають опублікованій інформації. Не завжди є правдивими. Тобто пишуть певний час, а відключають раніше чи відключають надовше, ніж написано у цих графіках.
Крім того, найголовніше питання – це справедливість відключень. Є домогосподарства, які відключаються двічі-тричі на день на чотири години, а є домогосподарства, які відключаються один раз на день.
І ось вчора ми розмовляли, питання було порушене перед Дніпрообленерго (ДПЕК), перед ЦЕКом про те, що є несправедливість у стабілізаційних графіках. І люди переважно скаржаться на цю несправедливість. Тому що всі мають бути як мінімум в однакових умовах. Зрозуміло, різні мережі, різні можливості, різні ТП, різні технічні умови, різні кабелі. Скрізь ситуація дуже відрізняється одна від одної, у кожному районі та буквально у кожному будинку.
Проте, ми домовилися про те, що ми виробимо такі стабілізаційні графіки з наступного тижня, ось після різдвяних свят. І там, де відключалося по два-три рази на день, поміняють з тими, де відключалося один раз на день. І хоча б таким чином підтримуватимуть справедливе відключення та справедливі стабілізаційні графіки.
Тому, повірте, ця робота йде весь час у місті, весь час у діалозі перебувають з обленерго, з компанією ЦЕК, яка обслуговує електромережі та є постачальниками електроенергії. Робота така йде і всі намагаються навести лад у цих стабілізаційних графіках, щоб люди все-таки розуміли, що всі знаходяться в однакових і справедливих умовах.
Але сказати, що цього можна досягти на 100% — напевно, швидше збрехати. Тому десь будуть якісь перегини, десь когось відключатимуть частіше. Таке буде. Це не можна гарантувати. Але робота у цьому напрямі триває постійно.
Світло, тепло, вода: я контролюю кожне звернення у Телеграмі
– Громадяни продовжують звертатися до Вас щодо проблем з постачанням – вода, світло, аварійні роботи. Як у цьому плані пройшов перший тиждень нового року, чи багато звернень було, чи добре справляються комунальні служби?
– Я вам скажу так. Більш-менш стабільно перший тиждень минув. Чому? Тому що ми з Вами пам’ятаємо, що під Новий рік російські окупанти вирішили влаштувати нам «веселе свято» у лапках, так би мовити, і організували масштабну ракетну атаку на Україну, на об’єкти енергетики, в деяких моментах потрапили десь у Києві, десь у Західній Україні, і ми з Вами читали про це в інформаційному просторі.
Тим не менш, комунальникам вдалося вийти легко, досить легко з цієї ситуації. Було здійснено екстрене відключення всієї критичної інфраструктури, і в найкоротший час до Нового року, вже до десятої вечора Нового року, практично місто було зі 100% світла, води та тепла.
Перший тиждень пройшов досить стабільно, люди стабільно отримували світло.
Ми пам’ятаємо з Вами навіть, що 31 грудня, 1 та 2 січня не було відключень взагалі. Тобто Укренерго дало команду на відключення промисловості та переведення всіх потужностей на громадянський сектор. І тому всі будинки мали світло, ну, крім тих, у кого були аварійні ситуації.
Тим не менш, звернень було багато через аварійні ситуації — це вода та тепло. Десь прорвали труби, десь виходила з ладу будинкова котельня. Десь щитки у під’їздах горіли. Таке було. Було багато звернень.
Комунальні служби швидко та гостро реагували на кожне звернення, я особисто контролював кожне повідомлення та його виконання, та давали людям зворотний зв’язок та звіт, коли буде виконано, коли виправлять, коли відремонтують.
Тому продовжуємо так само працювати.
Я бачу, що люди пишуть багато подяк. Ну, власне, це робиться не заради подяк, а заради того, щоб хоч якось знизити навантаження на людей у цей важкий військовий період для нашої країни. Тому продовжуємо нашу роботу, не скаржимося, все так само.
Дніпро увійшов у новий рік краще за багато міст України
– Як загалом, на Вашу думку, Дніпро увійшов у новий рік, чи можна назвати цей «старт» успішним?
– Дивіться. Як можна назвати успішним, коли в країні йде кровопролитна, найважча війна. Люди увійшли в новий рік, Дніпро увійшов у новий рік так само, як увійшла вся країна — з надією, з болем за близьких, з надією на ЗСУ, на перемогу. Тому — війна, розумієте? Як можна увійти успішно в рік, коли триває така війна. Увійшли так само, як і вся країна. Можливо, краще, ніж інші міста, якщо порівнювати з іншими містами. Ну, напевно, краще, ніж багато міст. Краще за Київ. Тому що в Києві залишалася ситуація, навіть у Новий рік, коли багато людей не мали ні тепла, ні світла, ні води. У нас, дякувати Богу, практично всі були забезпечені і світлом, і водою, і теплом.
Тому, ну, якщо в цьому сенсі, напевно, краще, ніж деякі міста увійшли до нового року. Якщо загалом, то люди увійшли до нового року з надією на перемогу. З очікуванням на перемогу.