fbpx
Зараз в ефірі: Дніпро News
Наживо

Вівторок, 21 Січня, 2025, 16:12:59

weather-icon
˚C

Геннадій Корбан: «Енергокомпанії виявилися неготовими до ударів ворога»

24.12.2022, 22:52

Інтерв’ю голови Штабу оборони Дніпра Геннадія Корбана для ДніпроTV. 
https://www.youtube.com/watch?v=rCWt1szvmEs
Чому 5 діб довелося боротися з аварією у Чечелівському районі

На момент нашого минулого традиційного ефіру були ще невідомі масштаби атаки рашистів на Дніпро, яка сталася тиждень тому. Ввечері 16 грудня у Вашому телеграм-каналі були сотні звернень. І далі тиждень у Дніпрі пройшов у тяжкій роботі з ліквідації наслідків ударів. Наші глядачі готові зазнавати труднощів заради Перемоги, але хочуть розуміти, на що можна розраховувати від міста, до чого готуватися далі. Тому давайте сьогодні сфокусуємось на ситуації у Дніпрі.

На сьогодні, чи змогли служби міста ліквідувати наслідки; чи можна сказати, що алгоритм взаємодії служб на випадок повторення атак вироблено?


Кожна атака привносить свої обставини, які складаються вже після того, як ракетний удар здійснено. Тому що ми не знаємо, куди ці ракети потрапляють, ми бачимо тільки наслідки цих попадань. Багато ракет наша ППО збиває, але наслідки щоразу різні. Не можна сказати, що це стандартні ситуації, які можна підігнати під якийсь шаблон, розумієте? Тому різні удари, різні наслідки та різний алгоритм роботи комунальних служб.
Щодо 16 числа: справді були удари по критичній інфраструктурі України, по електроенергетиці здебільшого. До нас ці удари дійшли, як наслідок того, що було обмеження потужності в області. Тобто був блекаут по суті. Комунальні служби дуже швидко відновили роботу всієї критичної інфраструктури у всьому місті, крім одного району — це район Південмашу.
Там, у зв’язку з тим, що було багато екстрених відключень, так би мовити, позапланових відключень, вигоріла практично вся трансформаторна підстанція, яка знаходиться на території Південмашу. А це весь Чечелівський район. Це Титова, це проспект Поля, це 12-й квартал, це Робоча, приватний сектор, маса вулиць, які постраждали. Фактично п’ять діб місто справлялося з цим лихом.
Чому? Тому, що за електроенергетику відповідають постачальники цих послуг. Це ДТЕК та компанія ЦЕК, яка в даному випадку оперує на цій території та цими трансформаторними підстанціями.
На жаль, як я говорив минулого разу, якщо ДТЕК почала якось підтягуватися в роботі в цих критичних ситуаціях після ударів, то з ЦЕКом є проблеми. Ця компанія не має комплектуючих, не має фахівців, не має належного обслуговування клієнтів. Люди дуже незадоволені ними і через це підключилося місто. Закуповував різні матеріали, кабелі, автомати, пакетники, осередки. Все для того, щоб відновити критичну інфраструктуру.
На жаль, її було відновлено через 5 діб, і багатьом людям довелося терпіти величезні незручності, перебуваючи без світла і без води, і без тепла. Тому що, коли немає електроенергії, ми розуміємо, що не працюють котельні; ми розуміємо, що не працюють підвищувальні насосні станції і люди зазнають лиха.
Тим не менш, працювали соціальні служби, працювали члени Громадської ради, які активно передзвонювали, тримали зв’язок з людьми, особливо з тими людьми, які не могли самі собі допомогти — матері-одиначки, люди з інвалідністю. Тим, хто опинився в критичній ситуації , всім було надано допомогу.

ЦЕК використовує давно непридатний трансформатор, місто веде діалог про заміну

– Найскладнішою, напевно, була ситуація у Чечелівському районі, там трапилася масштабна аварія. Ви координували роботи з її ліквідації. Що там було? Як зробити, щоби такого не було?

– Відновлено роботу транспортної підстанції, яка знаходиться на території Південмашу. Але її відновлено, будемо так говорити, тими тимчасовими заходами, якими вдалося її відновити відповідним фахівцям. За великим рахунком, цей трансформатор давно треба поміняти, це 150-ка, і це дуже великий трансформатор, великої потужності. Його треба змінити, оскільки це обладнання давно застаріло, і воно практично вже непридатне для експлуатації багато років.
Тобто оператор, який оперує цим обладнанням, зобов’язаний був звернути на це увагу та робити відповідні регламентні роботи та заміни у ті терміни, коли це належить робити. А не просто кинути на самоплив і, як то кажуть, знімати вершки з людей, які платять за електроенергію, обслуговування своїх мереж.
Тому є проблема із заміною трансформатора, і зараз місто веде суттєвий діалог з операторами постачання електроенергії та обслуговуванням мереж, щоб вони закупили відповідне обладнання та, відповідно, поміняли його на сучасніше, щоб можна було реагувати на критичні ситуації.
Це те, що стосується електроенергії, і, зокрема, трансформаторної підстанції у цьому районі.

Котельні через аварію не постраждали – місто підключило генератори

Що стосується котелень, і щодо підвищення насосних станцій. Звичайно, вони не работали через відсутність електроенергії. При цьому система водопостачання, система теплопостачання не постраждали, бо на генераторах тримали та ганяли воду. Звичайно, гаряча вода не надходила в батареї, люди зазнавали лиха і змушені були переживати холод, який був уже в квартирах, бо на вулиці досить низька температура.
Тому вже десь на третій день були підключені генератори повністю до котельних та підвищильних насосів, ми почали розганяти тепло, воду, щоб хоча б у людей, у яких немає світла в будинках, була вода і тепло. І вже тільки на п’ятий день, вірніше, на четвертий і п’ятий день, і навіть частина шостої доби, почали вже підключати світло для того, щоб у людей в будинках було світло. Особливо у тих людей, у яких електробудинки, тобто там електроплити і їм ніде готувати.

У шкільних Пунктах незламності люди зможуть готувати їжу

Можу сказати, що в районах, які постраждали від аварії на ТП ЮМЗ, активно працювали Пункти незламності, які перебувають у відповідних школах. Люди приходили масово туди — по 300, 500, 700 чоловік. Людям надавали всіляку допомогу — від окропу до зарядок і так далі, і так далі.
Зараз ми опрацьовуємо варіанти у разі повторення подібних блекаутів. Щоб люди, які живуть в електробудинках, мали змогу спуститися до Пункту незламності, що знаходиться у найближчій школі, та приготувати собі їжу у шкільній їдальні.
Для цього туди завозяться газові балони та додаткові дизель-генератори для того, щоб можна було підтримувати роботу печей у шкільних їдальнях; для того, щоб люди, які живуть в електробудинках, після якогось часу розуміли, що у них є можливість хоча б у найближчій школі приготувати їжу своїй дитині, собі особисто, своїм старим і так далі, і так далі.

Енергетична інфраструктура у тяжкому стані, нічого не зроблено за всі роки незалежності

На жаль, пішло п’ять з половиною діб на відновлення електро-, водо- та теплопостачання в цьому районі. І я скажу, що критична інфраструктура, особливо електроенергетика, перебувають у тяжкому стані. Ніхто нічого не робив, за всі роки незалежності пальцем не торкнувся. Хоча начебто це приватні компанії, які володіють цим, але вони не зробили жодної копійки інвестицій, не кажучи вже про хамське обслуговування громадян, які їм платять гроші за їхні послуги.
Тому, безумовно, всі ці проблеми розкриваються зараз у міру того, як відбуваються удари та атаки. Звичайно, місто реагує, як може. І буде реагувати далі, вживати всіх заходів для того, щоб люди якнайменше зазнавали незручностей, менше страждали від блекауту, від холоду, від відсутності світла та відсутності води.

Енергетики та Кабмін не підготувалися до ударів, місто робить все можливе

– Нещодавно у країні відзначався день енергетиків. Приєднуємося до поздоровлень та запитуємо у Вас: як вважаєте, чи змогли вони забезпечити потреби міста у межах своїх можливостей?

– Я вважаю, що ні. На жаль. Будемо відвертими, будемо правдивими.
Спочатку енергетики, багато хто — і в уряді теж, до речі, — не були готові до того, що будуть завдавати ударів по критичній інфраструктурі. Хоча це було очевидно, і в квітні я їм говорив про це. Я просто не міг це публічно озвучувати, щоб не давати якихось підказок ворогові. Але їм усім говорилося про те, що хлопці, восени путін почне бити по енергетиці, по критичній інфраструктурі, і це буде велика біда, з якою важко впоратися.
І до цього треба готуватися, заздалегідь замовляти трансформатори високої потужності, дизель-генератори тощо. А ми з вами бачимо, що тільки місяць тому звільнили від ввізного мита дизель-генератори, хоча вони так злетіли в ціні, що вже це мито, знаєте, як мертвому припарки.
Тому не були готові ні уряд, ні енергокомпанії до подібних речей. І можу сказати, що місто, як могло, підготувалося, закупило достатню кількість генераторів, дизель-генераторів для того, щоб підтримувати котельні та водопостачання в робочому стані. І, як Ви бачите, це все підтримується поки що в робочому стані. Але, на жаль, у разі повного блекауту, тривалого блекауту, може бути досить складно. І це буде таке масове лихо, в якому, знаєте, вся кількість дизель-генераторів, яку привезли, вона не допоможе. Тому, що для цього треба мати трансформатори високої потужності для того, щоб прийняти генерацію з атомних станцій, з гідро, з теплоенергостанцій, і розподілити її по низькій стороні споживачам та комерційним компаніям, які теж є споживачами і займаються виробництвом завдяки електроенергії.
Тому сподіватимемося на наше ППО і на наші сили, ресурси, які є в місті для того, щоб підтримати життя людей у більш-менш достойному, комфортному становищі.

Вода: буріння свердловин продовжується, бочки заносять до шкіл

– Як справи з водою у Дніпрі? Робота зі встановлення цистерн з водою та буріння свердловин закінчена, води всім вистачить?

Буріння свердловин відбувається. Але ми вже говорили про те, що буріння свердловин можливе та пріоритетне на лівому березі Дніпра, в цих районах. Чому? Бо там полога частина. І буріння свердловин практично неможливо або, так говорити, дуже важке на правому березі, тому що це горбиста частина і вода залягає досить глибоко.
Тому, щодо лівого берега: буріння відбувається в плановому режимі і адреси постійно публікуються на сайті міськради.
Щодо правого берега: в основному завозиться технічна вода в бочках, якою люди можуть скористатися, знову ж таки, для технічних цілей — випрати, зробити якісь сангігієнічні процедури максимум. Ця вода в бочках зараз теж розставляється в школах, зараз все це заносять всередину, щоб це не замерзло, щоб люди перестали скручувати крани, бо знаходяться такі громадяни, які займаються вандалізмом навіть у цей час і в таких речах, яких потребують усі люди. Знаходяться такі вандали, що зробиш.
Тому бочки заносяться до шкіл, заносяться до приміщень, люди там можуть цим скористатися.
Що стосується лівого берега: продовжується буріння свердловин і карта цих свердловин публікується на міському сайті. Якщо треба, я опублікую у своєму телеграм-каналі для того, щоб люди бачили і записали найближчі до своїх домівок адреси.

Як і кому допомагають соціальні патрулі

– Минулого тижня Ви оголосили, що у Дніпрі створено мобільні соціальні бригади для вразливих категорій дніпрян, які опинилися в біді через війну та наслідки обстрілу, зокрема. Як вони впоралися цього тижня, чи багато звернень через Штаб взаємодопомоги і про що були прохання?

Я це називаю «соціальні патрулі». В основному вони сформовані з працівників соціальної служби, і до них приєдналася низка тренерів спортивних шкіл, вчителів, психологів, які працюють у департаменті молоді, культури та спорту. Там багато таких добрих фахівців, молодих, різних людей, які вміють правильно розмовляти з людьми, чемно розмовляти з людьми, реагувати на ту чи іншу обстановку у критичній ситуації тощо.
Тому такі патрулі справді існують. І люди під час блекауту активно зверталися, багато хто, особливо матері-одиначки. Є випадки, коли матерів-одиначок вивозили прямо в шелтери, і вони там мали можливість помитися, мали можливість приготувати їжу, отримати їжу, отримати воду, отримати все необхідне, так би мовити, для існування людини в цих умовах.
Також було багато звернень з боку людей з інвалідністю, пенсіонерів. Тому що, ви розумієте, коли настає блекаут — ліфти не працюють, пенсіонери, люди з інвалідністю не можуть спуститися чи піднятися. Добре, коли є чуйні сусіди і вони допомагають таким людям. Але є й ті, яким допомогти нема кому.
І для цього є соціальні патрулі, є соціальна служба. Люди повинні знати, що вони можуть звернутися або через мій телеграм-канал https://t.me/korbanofficial/, або через сайти міськради безпосередньо до соціальної служби, або через гарячу лінію мера, або гарячу лінію міськради, контакт-центр.
Вам завжди допоможуть, привезуть воду, хліб, все потрібне. Памперси, якщо треба для дітей. Тобто в цих ситуаціях місто точно не осторонь, місто швидко реагує на ці ситуації, і такі соціальні патрулі працюють у критичній ситуації, допомагають людям.

Пункти незламності будуть дооснащені з опорою на досвід

– Пункті незламності. Наскільки вони були потрібні дніпрянами цього разу? Чи вистачило їх усім, хто потребує, чи потрібно і можна щось покращити?

Були затребувані. Особливо Чечелівський район. У деяких Пунктах незламності збиралося до 700 осіб. Зараз ми розмовляли з департаментом освіти, який здебільшого й узяв на себе організацію Пунктів незламності. Крім того, департамент молоді також організував Пункт незламності, і там є укриття. Справді, збиралося від 300 до 700 людей. У кожному Пункті незламності у тому районі, де довго не було світла. Це Чечелівський район. Тому ми спостерігали роботу цих Пунктів незламності, дивилися, що потрібне людям, який запит у людей. Нині пункти дообладнуються додатковими чайниками, дообладнуються дитячими куточками, дитячими кімнатами, бо багато людей приходять з маленькими дітьми, їх треба якось зайняти, залучити. І тому потрібні різні інтертейнменти, їх зараз роблять у Пунктах незламності.
Ця частина розвивається, ми вже маємо якийсь досвід. І цей досвід враховується, робляться висновки та, відповідно, дооснащуються Пункти незламності тим, що необхідно у критичній ситуації людям.
Туди підвозитимуть їжу, якщо треба, і воду. І зараз окремо ми, напевно, закуповуватимемо сухпайки для того, щоб люди могли брати такі сухпайки. Тому що іноді в таких районах не працюють і супермаркети, і людям потрібно десь взяти їжу, щоб прогодувати себе. Тобто всі ці питання враховано.
У понеділок у міськраді буде нарада на цю тему. І будуть прийняті додаткові рішення  з дооснащення Пунктів незламності.

Підхід до критичної інфраструктури після війни має змінитися

– Над якою проблемою у відповіді на виклики війни на рівні міста доведеться ще багато працювати? У втіленні принципу «ніхто не буде покинутий», де зараз потрібно найбільше зусиль?

Найбільшою проблемою залишається критична інфраструктура. Навіть якщо ми не беремо світло, за яке відповідає ДТЕК та інші енергопостачальні компанії, то критична інфраструктура міста — мається на увазі Теплоенерго, Міськводоканал — це дуже старі комунікації. Ми бачимо, що вона не витримує, і у разі такої нестабільної роботи, коли її весь час вмикають-вимикають, її рве постійно. Вигоряє проводка, спрацьовує автоматика. Загалом маса проблем — це критична інфраструктура. Скажу чесно, підхід до критичної інфраструктури після війни має змінитись. Це має робитися, проєктуватися та будуватися взагалі по-іншому. Тому що критична інфраструктура не може бути заживлена разом із житловим фондом на одній лінії. Бо коли відключається житловий фонд — відключається і критична інфраструктура.
І це велика біда, це велика проблема, над якою доведеться в майбутньому попрацювати, виправити її і зробити все-таки окремі вводи, посадити на окремі вводи електричні теплоенерго, водоканал для того, щоб в умовах війни, в умовах ракетної атаки, люди могли хоча б залишатися з теплом і водою, навіть коли немає світла.
Тому безліч питань, над якими потрібно працювати. Але в основному — це критична інфраструктура, вона залишає найбільше бажати кращого, і вона викликає найбільшу кількість хвилювань у міських служб і самих людей теж.

«Це справді я і хочу допомогти людям», — про телеграм-канал

– І на завершення нашої бесіди: Ваше спілкування з городянами приносить плоди. Кількість передплатників Вашого телеграм-каналу за тиждень зросла майже вдвічі. Люди дякують за вирішення їхніх проблем, реальну допомогу. З іншого боку, якісь ананіми скаржаться, що їх банять. А ще будь-який канал з відкритими питаннями не застрахований від ботів, тролів, у тому числі ворожих. Як ви витримуєте такий наплив, що вас мотивує і чи плануєте продовжувати таку політику відкритості?

Якщо з’являється якийсь спам, він одразу видаляється, його одразу видно. Я бачу, що люди активно звертаються на мій телеграм-канал. І це справді я, нехай люди не сумніваються. Я читаю його, переглядаю його. Так, у мене є помічники, які відразу ж систематизують ваші прохання, прохання людей, записують телефони, передзвонюють за цими телефонами. Далі є ті, і в тому числі я сам, які надсилають ці ваші запити, запити людей, відповідним комунальним службам для того, щоб вони реагували.
Тримаємо на контролі аварійні ситуації, екстрені ситуації, у тому числі і щодо соціальної допомоги.
І тому люди мають звертатися. Я вважаю, що це нормально, я нормальна людина, хочу допомогти людям, чим можу, я допомагаю. Нехай це буде мій внесок у ті труднощі і ту допомогу, якої потребують люди. Тож нехай люди звертаються. Мій телеграм-канал https://t.me/korbanofficial/ відкритий для всіх, і я спілкуюся безпосередньо з людьми, які там пишуть. Я все читаю і, повірте, бачу.

 

Telegram
Дивіться також
У Дніпрі правоохоронець запросив хабар за притягнення винуватця до відповідальності У Дніпрі правоохоронець запросив хабар за притягнення винуватця до відповідальності

У Дніпрі правоохоронець попався на хабарі. За гроші він пообіцяв жінці допомогти притягнути її чоловіка до адміністративної відповідальності за домашнє насильство. В ...

Говорити про швидкий вихід ворога на межі Дніпропетровщини наразі немає підстав, – Дмитро Снєгирьов Говорити про швидкий вихід ворога на межі Дніпропетровщини наразі немає підстав, – Дмитро Снєгирьов

В етері ДніпроTV Дмитро Снєгирьов прокоментував ситуацію з наступом російських окупантів біля кордонім Дніпропетровської області: «Є певні тактичні просування але ще ...

Історичний максимум: втрати рф за грудень – 48 тисяч окупантів Історичний максимум: втрати рф за грудень – 48 тисяч окупантів

За даними Генштабу ЗСУ добові втрати на Покровському напрямку – 300 – 500 окупантів, за місяць в середньому ворог втрачає 12-15 тисяч особового складу. За час ...

Дніпрянка самотужки сплела 100 сіток для ЗСУ Дніпрянка самотужки сплела 100 сіток для ЗСУ

Дніпрянка Олена почала волонтерити майже 3 роки тому. Вона плете маскувальні сітки на прохання військових. На танки, окопи, автівки. Займається цією справою ледь не ...

Шпажистки з Дніпра здобули «бронзу» на юніорському чемпіонаті України Шпажистки з Дніпра здобули «бронзу» на юніорському чемпіонаті України

Шпажисткі з Дніпра вибороли командну «бронзу» на юніорському чемпіонаті України. Про це повідомила пресслужба Відділення Національного олімпійського комітету в ...

Юрій Івасюк: історія добровольця, який не зламався навіть після втрати ноги Юрій Івасюк: історія добровольця, який не зламався навіть після втрати ноги

Юрій Івасюк із Івано-Франківщини – приклад незламності та справжнього героїзму. Батько трьох дітей та аспірант денної форми навчання, він добровільно пішов на фронт, ...

Уночі бійці ПвК «Схід» знищили над регіоном 7 безпілотників противника, — ОВА Уночі бійці ПвК «Схід» знищили над регіоном 7 безпілотників противника, — ОВА

Цієї ночі бійці ПвК «Схід» знищили 7 безпілотників противника над Дніпропетровщиною, про це повідомив голова ОВА Сергій Лисак. Загалом росія атакувала Україну 141 ...

росія атакує залізницю на Дніпропетровщині: поранені працівники та зруйнована інфраструктура росія атакує залізницю на Дніпропетровщині: поранені працівники та зруйнована інфраструктура

Ворог атакував залізничну інфраструктуру Дніпропетровщини, про це повідомляють у телеграм-каналі Укрзалізниці. Під час обстрілу постраждали двоє працівників ...

Зміни в русі громадського транспорту Дніпра 21 січня 2025 року: трамваї №5, №12 та №14 зазнають коректив Зміни в русі громадського транспорту Дніпра 21 січня 2025 року: трамваї №5, №12 та №14 зазнають коректив

21 січня 2025 року з 8:30 до 12:00 діятимуть зміни в роботі громадського транспорту: – трамваї №5 тимчасово призупинять рух; – трамваї №12 курсуватимуть ...

Неспокійний ранок на Дніпропетровщині: вибухи та руйнування (ОНОВЛЕНО) Неспокійний ранок на Дніпропетровщині: вибухи та руйнування (ОНОВЛЕНО)

Неспокійним видався ранок для Дніпропетровщини. Вибухи пролунали в обласному центрі. У місті частково зруйноване складське приміщення, яке не експлуатувалося, ...