Непомітно мобільному зв’язку в Україні виповнилося 30 років. Ми пам’ятаємо еволюцію від великого апарату з антеною до мініатюрного смартфону. Екскурс в 30-ти річну історію здійснили наші журналісти. Та дізналися якого вбивцю смартфонів підготувало майбутнє.
З сучасним мобільним зв’язком можна забронювати столик в ресторані, підтвердити операцію з банком чи просто годинами спілкуватися з подругами. а от куди дзвонили 30 років тому? Та чи важко було отримати можливість користуватися мобільним зв’язком?
Володимир 28 років тому починав свій приватний бізнес. І тоді на допомогу йому прийшов радіотелефон — Compac.
“Ця база стояла біля звичайного телефону – “Укртелекому”, який був із номером. Ця трубка була з людиною, яка їздила за продуктами, і вона нам дзвонила – розповідала, де вона зараз знаходиться і куди везти”, – розповів користувач перших телефонів Володимир.
Відстань на яку “ловив” зв’язок, до 80 кілометрів. Вага трубки — 620 грамів.
Перший в Україні офіційний дзвінок за допомогою мобільного зв’язку здійснив Леонід Кравчук у 1993. Розмова тривала аж 40 секунд. Але дозволити собі мобільний телефон тоді міг далеко не кожен українець.
“Перший зв’язок коштував дуже дорого. Саме підключення коштувало десь близько 900 доларів. На той час, апарати коштували там 1000-2000 тисячі доларів. Абонплата коштувала в місяць приблизно 200 доларів. І на той час, згідно статистичних даних, середня зарплата була 36 доларів”, – каже начальник відділу продажу компанії мобільного зв’язку Сергій Терзі.
Спочатку абонентів на всю Україну було 2 з половиною тисячі. 500 з них – в Києві. Але після введення передплати ситуація — змінилася.
“Перший такий тариф був 77 від “ЮМС”, він коштував 99 гривень, це були, в принципі, посильні кошти, і люди стали їх купляти. Був введений в 99 році у березні місяці до кінця року, він приніс абонентську базу в 58 тисяч коистувачів”, – зазначив Сергій Терзі.
Згодом габаритні слухавкизамінили більш компактні моделі, які поміщалися в долоні.
“Але їх було дуже мало у нас у місті. Тож ми здебільшого спілкувалися один з одним. Декілька людей було по місту, які мали ці телефони. Ми їздили до цієї фірмової крамниці і там поповнювали рахунок”, – каже Володимир.
Були і прототипи першого смартфону. Але широкого розповсюдження вони набули після 2007-гоі революційної презентації сенсорного телефону.
Раніше всі ці речі жили окремо. Та згодом технології поєднали все в одному. Однак смартфони це не фінал еволюції мобільного зв’язку. Одна з закордонних компаній презентувала концепцію, яку вже назвали вбивцею смартфонів. А правда це чи фейк – дізнаємося згодом.
Читайте також: Як проходять заняття з китайської гімнастики в Університеті третього віку?