Як «ніколи знову» перетворилось на «можем павтаріть». В історичному музеї Дніпра відкрилась виставка «День пам’яті і перемоги: невивчені уроки…». Експозиція зібрала чисельні експонати не лише Другої світової війни, а й нинішньої.
Бабуся, що пережила свого правнука. Пані Ганна онучка Анни Соковець – військової медикині у Другій світовій війні. Нині бабусі 102 роки і вона вже погано пам’ятає події тих часів. Та нинішня війна нагадала про пережиті жахи. А у 2021-му році ще й відібрала у неї праонука, племінника Ганни – Сергія. Він воював з агресором ще з 14 року, і у 21-му році його життя обірвала куля снайпера.
“Він казав, що все буде добре. Завжди усміхнений. Це ми мали підтримувати його, але насправді він підтримував нас. Новина про його загибель була як грім серед ясного неба. Він воював давно, і коли ми дізнались, що це куля снайпера, то ми не зрозуміли як так”, – каже Ганна.
Історія родини представлена на виставці «День пам’яті і перемоги: невивчені уроки…», що відкрилась в історичному музеї Дніпра. Серед експонатів і символ перемоги над нацизмом, який став позначкою окупованих територій. Прапор, що встановили у 45-му над Рейхстагом нині розвішують російські загарбники у захоплених український містах і селах.
“Це перевернута свідомість, перевернута реальність. Друга світова війна насправді була боротьбою з нацизмом. За всі покоління вони (росіяни, – ред.) спотворили це і нині нацизм змінив своє обличчя”, – стверджує волонтерка, в.о. завідувачки Музею сучасної російсько-української війни Ганна Терянік.
Ганна – волонтерка. Саме вона привезла цей прапор, знайдений у 2022-му на позиціях звідки втекли окупанти в Авдіївці, до музею. А також один з ключових елементів виставки — шкільну дошку з Мар’їнки, пробиту ворожим снарядом. Ганна каже, така дошка є далеко не лише у Мар’їнці.
“От ми відвідували в понеділок Харківщину і навіть зараз на Північній Салтівці кожна школа розбита, і в кожній школі є такі дошки. Більш чи менш сучасні. Але боротьба росіян зі школами очевидна всюди, куди долетіла їхня куля, ракета, дрон чи вони дійшли ногами”.
Виставка зібрала понад 50 експонатів, що проводять паралелі між тією війною і сучасною. А також показують, що зокрема й культ перемоги, який так старанно будувала роками ворожа пропаганда, зробив нинішню війну можливою.
“В радянському союзі, через те, що злочини комуністів не були покарані, була така собі індульгенція перемоги, то це сприймалось як тотальна перемога. Абсолютна перемога радянського союзу, як добра, над нацизмом, як злом”, – розповідає науковий співробітник Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького Сергій Сільванович.
Наслідки цього ми спостерігаємо й у сьогоднішній пропаганді агресора. Коли нам досі доводиться спростовувати міфи про «бандерівців» та «неонацистів».
“Ми мали власне будувати свою національну версію Другої світової. І пояснювати, що на момент початку бойових дій Україна фактично знаходилась частково у складі двох держав. Відповідно і її дії були пов’язані із тим, в якому становищі перебували ці території”, – каже Сергій.
Тож ми маємо «вивчити уроки» минулого, аби втримати свою державність і незалежність.
Читайте також: Шашлик, плов та пахлава на фронт: вірмен з Дніпра годує захисників України