Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Фейкові записи на медпорталі Helsi: збій системи чи шахрайство?

У медичній системі Helsi люди почали масово помічати невідому для них інформацію. Про проблему відомо ще з 2021 року, але зараз на неї вкотре звернули увагу. Як медична система планує вирішувати ситуацію та як українці реагують на фейкові записи?

Українці стали помічати самостійно виникаючі записи у медичній системі Helsi.me. 

Максим користується Helsi ще з 2020 року. Система виявилася досить зручною для направлень до лікарів. Особистий кабінет перевіряв виключно за необхідністю здійснити запис. На початку квітня Максиму надійшло СМС з електронним направленням.

Максим Марциновський, виявив помилку у системі Helsi: «Я спочатку не зрозумів, що це за СМС, до якого лікаря і чому воно мені надійшло. І в своєму кабінеті я помітив, що, як виявляється, в той день, в той самий день, коли я нікуди не виходив і ніяких лікарів не відвідував, я був на прийомі у мого сімейного лікаря. Тоді я подивився, що ж за направлення мені виписали. Виявилося, що це рентгенографія грудної клітини і консультація уролога».

Спочатку Максим подумав, що ці направлення стосуються іншої людини. А от батьки чоловіка вирішили, що це шахрайство і хтось використовує особисті дані сина.

Максим Марциновський, виявив помилку у системі Helsi: «У підсумку я написав моїй сімейній лікарці, чому мені надійшло це направлення і чому на сайті HELSI.me вказано, що я був у неї на прийомі при тому, що насправді ніякого прийому не було. На що вона мені відповіла, що система від них вимагає проведення щорічного якогось там огляду, в результату якого, навіть якщо цей огляд не було проведено, необхідно виписувати якісь направлення. Це, мовляв, чисто заради перевірки, заради перевірки власного здоров’я, якогось діагностування і так далі. Чому мені виписали саме ці два направлення – незрозуміло».

Максим не вважає такі записи помилкою медичної системи Helsi. Пояснює, проблема саме у сімейній лікарці.

Максим Марциновський, виявив помилку у системі Helsi: «Якщо сімейна лікарка знайшла формальну причину для того, щоб пояснити ці записи, значить їх було зроблено свідомо, а не випадково».

У медичній системі про проблему знають. Але власної провини не визнають.

Євген Донець, директор Helsi: «Ну, перше: ми не вважаємо такі записи фейковими, тому що ці записи здійснювалися лікарями, які працюють в системі Helsi. Більш того, кожен цей запис був підписаний електронно-цифровим підписом. Тому ми говоримо про те, що люди дійсно знаходять записи, які є в їхньому профілі, але вони не підтверджують, скажімо так, їх коректність».

Міністерство охорони здоров’я і медична система Helsi планують додаткові заходи щодо уникнення проблем із записами.

Євген Донець, директор Helsi: «Перше: через те, що люди нерегулярно заходять у свій додаток і не бачать реально через що з’явилися ці записи, є ідея створити дійсно модифікацію про кожен такий запис. Тобто будь-що, що вноситься в вашу картку — система про це повідомляє, і тоді ви це краще контролюєте. Друге: про можливість залишити не просто відгук про лікаря — така можливість у нас є і зараз — але й відмітити конкретний запис, як некоректний».

Що ж робити, якщо ви зіштовхнулися з такою проблемою і бачите некоректні записи?

Євген Донець, директор Helsi: «Ви можете звернутися на лінію підтримки Helsi — у нас є і кол-центр, і є на сайті наші контакти; можете написати в support@helsi.me — ми теж дамо відповідь; або звернутися в той заклад, який, власне кажучи, і відповідає за цей запис».

Видалити запис самостійно чи за допомогою підтримки системи Helsi — неможливо. Тільки лікар може позначити запис, як «помилковий », після чого він буде недоступний для пацієнта.

Читайте також: У Дніпрі службовий собака розшукав бабусю, яка зникла 2 дні тому