Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Чому авіакомпанії Коломойського можуть не витримати авіабезвізу

Вони будуть вимушені або відмовитися від свавільних скасувань рейсу, затримок із вильотами та втрати багажу і платити пасажирам компенсації, або піти з ринку.

Компанія Ігоря Коломойського Windrose зупиняє польоти між Кривим Рогом і Києвом. Офіційна причина – низький попит на квитки, хоча для цього напрямку Windrose (Роза Вітрів) придбала новий літак, а міська влада організувала автобусний маршрут під авіарейс з 95-го кварталу в аеропорт.

Нагадаємо, що у червні цього року президент Володимир Зеленський розпочав робочу поїздку до Дніпропетровської області з прильоту у Кривий Ріг рейсовим літаком WindRose. Так голова держави агітував українців більше подорожувати країною.

Але поки що в Україні квитки на літак коштують значно дорожче, ніж на потяг. Особливо у такій компанії, як WindRose. А після того, як Україна підписала Угоду про спільний авіаційний простір, а простіше – авіабезвіз, все може змінитися. І компанії Коломойського можуть не знайти місця на новому авіаринку.

Що за угода

12 жовтня під час саміту Україна та Європейський Союз підписали угоду про Спільний авіаційний простір.

«Така угода — це кінець цінових монополій на авіаційному ринку, це збільшення кількості маршрутів, це новий рівень захисту прав споживачів та нові можливості для розвитку туризму в Україні, – написав голова Кабміну Денис Шмигаль. – У нас будуть діяти такі самі можливості, правила й стандарти в галузі авіаперевезень, як і в держав-членів Євросоюзу. Такі самі правила будуть функціонувати й щодо безпеки польотів, авіаційної безпеки, організації повітряного pyxy. ЄС визнаватиме українські сертифікати, видані літакам українського виробництва».

Процес створення спільного авіаційного простору ЄС розпочав ще у 1999 році. 12 грудня 2006 року Рада ЄС уповноважила Комісію розпочати відповідні переговори з Україною. У жовтні 2013 року текст Угоди було погоджено сторонами, однак через зовнішньополітичні умови підписання було відтерміновано на невизначений термін. Угоду збиралися підписати у лютому, але на заваді стала європейська бюрократія, пише сайт «Суспільне».

Угода передбачає взаємне відкриття ринків пасажирських, вантажних і поштових авіаперевезень. Для українських компаній це означає більш жорстка конкуренція, відсутність монополії та високі стандарти обслуговування. Тобто коли рейс затримують, то не на словах, а на ділі пасажири отримують компенсації. А з пунктуальністю та турботою про пасажирів у Рози Вітрів не все добре.

Після підписання угода вступила в силу негайно. Але відомо, що документ ще мають ратифікувати усі 27 країн-членів Євросоюзу. За даними Європейської правди, авіабезвіз може розпочатися з 1 листопада чи з 1 грудня, а на повну він запрацює влітку 2022 року, якщо знов не закриють кордони через ковід.

Кому від цього буде добре, а кому – ні

У Грузії та Молдови, які давно підписали таку угоду, знизилися ціни на авіаквитки, а пасажиропотік помітно зріс. У Молдові до угоди квиток на прямий переліт до Лондона коштував 210 євро, а після – 45 євро.

Авіабезвіз створює умови, щоб дешеві авіакомпанії мали більше можливостей відкривати нові маршрути.  Для пасажирів це ширший вибір напрямків, нижча ціна на квитки або додаткові послуги, а також компенсації за затримки. Разом з тим, аеропорти будуть прийматимуть більше літаків і отримають більший пасажиропотік. А це – більше коштів на розвиток.

Українські пасажири зможуть отримувати компенсації за затримки

Для авіакомпаній інша історія. Україна повністю відкриває небо для європейських перевізників, а ЄС –  ні. Літати між різними закордонними аеропортами українські авіакомпанії зможуть тільки якщо точка прильоту або вильоту буде в Україні. Наприклад, «Київ-Мілан-Париж» або «Барселона-Мюнхен-Одеса».

«Угоду про САП побудовано таким чином, що враховано економічні інтереси тільки однієї сторони – ЄС», – сказав на початку цього року генеральний директор української авіакомпанії SkyUp Airlines Дмитро Сєроухов. 

Це боляче вдарить по українським компанія ще й тому, що під час пандемії вони не отримали від держави допомоги, як їх європейські колеги. «Українські авіакомпанії і так перебувають у дискримінаційних умовах: ми платимо акциз на паливо, ПДВ усередині країни», – заявляв нещодавно гендиректор ще однієї компанії Коломойського МАУ Євген Дихне в інтерв’ю сайту mintrans.news. Але конкуренція буде підставою, щоб нарешті зникли затримки рейсів тієї ж МАУ.

Тим часом, про плани більшого завоювання українського авіаринку заявив виконавчий директор Ryanair Майкл О’Лірі. За його словами, компанія розглядає можливість працювати одразу в 12 містах України та вийти на внутрішній ринок.

«Єдиний ринок, на який я б звернув увагу, – це Україна. Я думаю, що ми станемо основним інвестором в Україні, коли вона приєднається до європейського «відкритого неба», – сказав Майкл О’Лірі.

Інший лоукостер Wizz Air також анонсував масштабне розширення на українському ринку. Компанія планує розмістити в Україні додатково сім своїх літаків, збільшивши їх загальну кількість із чотирьох до 11. Також, протягом кінця 2021-го та першої половини 2022 року компанія планує запустити 12 нових маршрутів із Києва, дев’ять – зі Львова, три – з Одеси і два – з Харкова.

Ви бачите тут аеропорт Дніпра? Ми також ні. Чому ніхто не говорить про вильоти з аеропорту обласного центру найбільшого регіону України можна дізнатися тут.