fbpx
Зараз в ефірі: Дніпро News
Наживо

Четвер, 25 Квітня, 2024, 19:08:51

weather-icon
˚C

Твій Вечір | 25.05.22

25.05.2022, 20:22
229

Три місяці війни. Бої за Україну. Медведчук про кривавий бізнес. Торги за НАТО та ЄС. Про події в Україні говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

25 травня Росіяни завдали три ракетні удари по Кривому Рогу і обстріляли з “Ураганів” дві громади області. Про це повідомив голова Дніпропетровської військової облдержадміністрації Валентин Резніченко.

«7:45. Ніч знову була суцільною повітряною тривогою. На ранок ворог наніс три ракетні удари по Кривому Рогу. Поцілили у промислове підприємство. Серйозні руйнування. Інформацію по постраждалим уточнюємо», — написав Резніченко.

За повідомленням голови Криворізької районної військової адміністрації Євгена Ситниченко, вранці 25 травня відбувся черговий обстріл села Велика Костромка Зеленодольської громади. За попередньою інформацією, стріляли зі ствольної артилерії. Влучили по території дитячого садка, церкви та по житловому будинку. Серед мирного населення постраждалих немає.

За словами Ситниченко, з початку тижня збільшились обстріли прикордонної території Криворізького району Дніпропетровщини. «Ранок (25 травня – ред.) у нас почався з обстрілу Широківської громади – прикордонної території. Не по населеним пунктам. Апостолівська громада: був «прильот». Прямо біля міста Апостолове. Було перебито електропостачання. Наразі воно відновлено. Найбільше сьогодні постраждала Зеленодольська громада. Там у Великій Костромці були обстріли. По самому населеному пункту. І в житлові будинки були влучання. Постраждалих немає. На цю хвилину там ситуація більш-менш спокійна», – повідомив Євген Ситниченко. (01:4508:10)

24 травня окупанти намагалися захопити спостережний пост українських військових на території Миколаївської області, перевдягнувшись в українську військову форму. Про це повідомляє оперативне командування «Південь».

За даними відомства, спроба атаки з боку російських військових була на північному сході Миколаївщини в напрямку Кривого Рогу.

«Відбулось бойове зіткнення українського підрозділу зі специфічною групою російських військ. За підтримки двох бойових броньованих машин «Тигр», під прикриттям мінометного вогню вони намагалися захопити український спостережний пост. При цьому на рашистах був військовий однострій Збройних сил України», — повідомили в ОК «Південь». Українські війська відбили атаку зс рф, після чого росіяни були змушені відступити. Втрати окупаційних військ склали чотири солдати особового складу.

Як повідомила начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України «Південь» Наталя Гуменюк, відбувся напад розвідгрупи на спостережний пост на наших позиціях. «Вони намагалися захопити його і, відповідно, отримати контроль над певною територією. Вони використовували однострій ЗСУ. Вони намагалися під маскуванням під наші підрозділи якомога ближче дістатися наших позицій, підійти як «свої» і знищити наш спостережний пост. Але наші хлопці все розпізнали вчасно і завдали їм суттєвого удару. Отримавши чотири «200-х», ворог ретирувався під прикриттям мінометного вогню на броньованих машинах «Тигр», – повідомила Наталя Гуменюк. (08:1010:52)

25 травня у місті Покровськ Донецької області стався вибух. Про це повідомив міський голова Покровська Руслан Требушкін.

«Багато хто чув “хлопки” та “прильоти”. Справді, був приліт. Прилетіло на територію Покровської громади, є поранені. За попередньою інформацією – шестеро людей. Загиблих немає. Працює комісія. Як буде інформація, то повідомим додатково», – сказав він. 

Також 25 травня стало відомо, що у Сєвєродонецьку росіяни вбили шістьох людей і поранили щонайменше вісьмох. Окупанти навмисне б’ють по укриттях, де ховаються від обстрілів цивільні. Про це повідомляє Луганська обласна військова адміністрація та очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай. (10:5211:37)

Вранці 25 травня окупаційні війська випустили по Запоріжжю чотири крилаті ракети, одну з них збила система ППО. Внаслідок «прильотів» загинула одна людина, троє поранені. Про це повідомили в обласній військово-цивільній адміністрації.

«Щодо ранкових прильотів по обласному центру. Наразі відомо щодо однієї загиблої та трьох поранених внаслідок вранішніх ворожих обстрілів Запоріжжя. Тільки в приватному секторі міста, за попередньою інформацією, відомо про 62 пошкоджені будинки», – повідомили в ОВА.

Вранці 25 травня стало відомо, що окупанти випустили ракети по Краснопіллю на Сумщині. Пошкоджено близько 20 будинків та лінія електропередач. Про це повідомив голова Сумської ОДА Дмитро Живицький.

За його даними, внаслідок ворожої атаки було пошкоджено приблизно 20 будинків мирних жителів Краснопілля та лінія електропередач. Половина селища залишилася без електроенергії. (11:3712:16)

Кум путіна Віктор Медведчук, якому висунуто підозру у державній зраді та сприянні тероризму,  розповів подробиці у справах виведення з держвласності нафтопроводу і закупівлі вугілля в «Л/ДНР». Описуючи суть схеми, Медведчук деталізував роль у ній колишнього президента Петра Порошенка. А саме, що той не лише звернувся до Медведчука з проханням сконтактувати з керівництвом рф, а й забезпечив прийняття необхідних рішень в усіх українських інстанціях. (13:5018:32)

Чому відео Медведчука з’явилося саме зараз та чи буде доведено провину Порошенка? Про це говорить політтехнолог Сергій Гайдай: «Питання, чому саме зараз, є дуже важким, тому що, з одного боку, все відбувається незалежно від того, що ми хочемо.  Саме зараз заарештували Медведчука, хоча є питання, чому заарештували саме зараз, тому що могли арештувати ще в 15 році як мінімум. І це питання до того ж Порошенка: чому заарештував не він, а це відбулося при Зеленському. А друге: так, інколи влада і політики маніпулюють часом. Ну, наприклад, якщо треба перебити якусь новину, якусь інформацію чи атакувати свого супротивника, то обирають найбільш зручний час. Да, я не знаю точно, але експерти кажуть, що, можливо, люди втомилися від війни, люди втомилися очікувати наш контрнаступ, який довго очікують, якщо чесно. Це нікого не дивує, тому що українці вміють давати відсіч противнику, але для того, щоб зробити великий контрнаступ проти великої армії, треба, щоб дуже добре працював держапарат. Але, на жаль, там не все добре, ми всі добре про це знаємо. І, можливо, люди втомились від очікування і тут їх, можливо, переключили на якусь іншу тему. Хоча, якщо чесно, я в це не дуже вірю, тому що не така велика тема Петро Олексійович Порошенко під час війни».

За словами Гайдая, те, що розповів Медведчук, ми знали ще тоді, коли Порошенко був президентом. Це не сенсація, він просто підтвердив те, про що сказав журналістам.  Щодо його участі у процесі над Стусом, коли він признав того злочинцем: то були радянські часи, коли судочинства не було, адвокати призначалися державою. На процесі над дисидентами всі адвокати були – ну, це був пул від КДБ. І, звичайно, ніякого завдання, крім посадити Стуса, а не захищати, тоді у Медведчука не було. В книжці, яку написав Кіпіані і яку Медведчук хотів заборонити,  багато сказано, що син колишнього націоналіста, засудженого і висланого у Сибір, міг зробити таку шалену кар’єру в Радянському Союзі тільки за одних умов: якщо він співпрацював з комітетом госбезпеки. Свідчення проти Порошенка є ваговим внеском проти обвинувачення Порошенка, але потрібен ще якийсь свідок, ще щось, факти, які повинні це підтверджувати. Всі ці факти є, їх можна зібрати. А Медведчук підтвердив: Порошенко здавав національні інтереси та співпрацював з Кремлем.  

З приводу можливого обміну Медведчука: єдине, в чому зацікавлена рф – це отримати його, бо саме там до нього величезна кількість питань, бо саме він був причетний до «спецоперації», готував спецагентуру і запевняв росіян, що спротиву не буде. І до нього там запитання, куди поділися всі гроші, які він отримував з росії.

росія зацікавлена помститися Медведчуку, бо він є одним з авторів провалу цієї «спецоперації». А нам вигідно його обміняти як мінімум на Тайру, яка в полоні, на азовців. Нам Медведчук вже не потрібен – він все що міг, все зробив.  Але на даний момент прессекретар путіна Пєсков сказав, що Медведчук є громадянином України і росія не буде його обмінювати. (25:5936:48)

Все більше українців повертаються на батьківщину. Це може привести к гуманітарній катастрофі, про що розповідає соціологиня-аналітик Оксана Зубарєва: «Насамперед, коли ми говоримо про еміграцію і в першу чергу маємо на увазі, що близько 20% українців вимушено змінили місце проживання і значна частина опинилась за кордоном, то ми враховуємо елемент культурної адаптації і економічний фактор. Тому основні причини, чому українці починають повертатися додому, це площина економічна і площина соціально-психологічна.  Група “Рейтинг” провела опитування, на скільки хватить українцям в умовах війни їх матеріальних ресурсів. То більшість українців мають матеріальних ресурсів, щоб прожити місяць. Умови проживання за кордоном потребують певних економічних витрат. Не всі можуть собі це дозволити. Тому в першу чергу економічний фактор стає причиною повернення українців додому. Але також не можна говорити, загалом відкидати соціально-психологічний фактор. Він також стоїть на першому місті. Тому що пристосування до іншомовного середовища і до середовища, що є чужорідним з точки зору культури». Безумовно, якийсь сегмент українців адаптувався, в першу чергу мова йде про певні кадри, бо все ж таки відтік умів – це буде великою проблемою для українців уже в післявоєнний час. За кордоном певним спеціалістам  пропонують більш вигідні умови, і вони починають там адаптуватись. Але близько  60 % українців, які виїхали за кордон, планують якнайшвидше повернутися до України. (36:4846:41)

Про те, як забезпечують бійців та переселенців гарячою їжею, розповіла Наталя Устименко, координатор центру волонтерів Дніпра, відділ «Гаряча їжа»: «Ми спочатку організовувалися як окремий відділ, тому що, особливо на початку, була велика потреба, необхідність годувати людей одразу свіжою гарячою їжею. Була просто катастрофа з харчуванням, було все неорганізовано і наш відділ зайнявся саме цим напрямком. І я сподіваюся, що ми продовжуємо допомагати всім, кому можемо і кому потрібно. Перший день війни було страшно і незрозуміло куди тікати та що робити. А другий день я зателефонувала Юлії Дмитровій, вона взяла трубку прямо по гарячій лінії і сказала: нічого не потрібно з консервів, принесіть м’ясо, принесіть рибу, яку можна одразу готувати. Я пішла на Озерку – я там поряд живу – купила великий пласт риби, принесла до ракет. Мені кажуть: ну так готуй. І так усе почалося. Ми почали збирати команду, і тепер виросли до такого гарного, потрібного та дуже грамотно збудованого відділу».

За три місяці війни створено зв’язки, накопичено інформаційні ресурси, є люди, фермери, є торгові мережі. Це безкоштовно, це справді хороші продукти, з якими в перші тижні було дуже важко. Дуже багато людей допомогло – навіть бабусі з крупою. Дякую кожній. Зараз у відділі працює 13 осіб, кожен займається своїм напрямком. (47:211:00:03)

На тлі війни росії, підтримка вступу України до ЄС та НАТО стала найбільшою: 86 % – за приєднання до ЄС, 76 – за вступ до НАТО. Чому ж євроатлантичні прагнення України досі не мають чіткої перспективи? Чи світить нам вступ  найближчим часом, розповів політолог Олексій Якубін: «С приводу заяв очільників МЗС: мені здається, що насправді деякі європейські бюрократи вже не зовсім встигають за громадською думкою в межах самого ЄС. Тобто після вторгнення росії в Україну, ми бачили безпрецедентну підтримку з боку звичайних громадян ЄС нашої країни, і європейські політики це теж почали враховувати. А от тепер ми бачимо ситуацію, коли європейські політики намагаються нібито – особливі політики, яких називають євроскептиками – вони починають відігрувати цю ситуацію назад. Тому намагаються говорити: ну стривайте, це швидко не буде, є ж бюрократичні процедури. Але їм буде не так легко зупинити хвилю підтримки, яка є унікальною». 

Зеленський своїми виступами намагається посилити саме народну дипломатію ідеї щодо європейських перспектив України. Це на європейських політиків так чи інакше впливає. Не секрет, що деякі європейські політики хочуть припинити цей конфлікт будь-якими методами – спосіб їм неважливий. Головне, щоб все зупинилося, і далі продовжувати свій бізнес з росією. Плюс – вони починають підраховувати, а скільки ж буде коштувати вступ України до ЄС. Але чим швидше Україна стане членом ЄС і перестане бути в “сірій” зоні, тим швидше закінчиться війна. (1:00:031:08:30)

Днями народні депутати від «Слуги народу» зареєстрували законопроект, який мав би дозволити під час воєнного стану командирам вбивати своїх підлеглих  за невиконання наказів. Цей документ вже відкликали. Ініціатори законопроекту відкликали свої підписи під ним.

За словами політолога Тараса Чорновіла, у парламенті дуже багато дивних ініціатив. «Знаєте, для чого Бог придумав таку штуку, яка називається «законодавча ініціатива для депутатів»? Відповідаю: «дабы дурь каждого видна была». В мене іноді з’являється відчуття, що певні люди запускають стільки «дуристики», щоб відгородити нас від зайвих думок про те, про що нам бажано було б не думати. Поява цього законопроекту відбулася давно – 5 травня. Він був тихенько зареєстрований. Один з авторів – феноменальна депутатка Безугла. Вона протягнула свій законопроект через комітет з питань національної безпеки та оборони. І тільки коли з цього почався скандал, коли цей законопроект абсолютно випадково побачили наші військові експерти, коли про нього почали говорити – піднявся скандал. Це був скандал у військовому середовищі. Але після цього дуже швидко авторам пояснили: відкликати підписи. Чисто юридично – це злочинний законопроект. Перше: він взагалі безграмотний. Друге: він злочинний», – пояснив Тарас Чорновіл.

«Це не перший дурний законопроект, від якого доводиться «відмиватися». Ця сама компанія, де була і Безугла, і Мазурашу – вона вже вносила законопроекти, які доводилося відкликати.  Один з них – це той, який передбачав позбавляти громадянства тих українців-чоловіків, які після введення воєнного стану не повернулись в Україну. Взагалі-то, Конституція регулює питання громадянства. В мене є враження, що це є певна група людей, які займаються брудними замовленнями. Зараз готується до ухвалення дуже поганий законопроект, який закриє нам дорогу в НАТО. А це закон від Безуглої, який підписаний ще десятками інших людей, в якому передбачається злити воєдино під Буданова (Буданов Кирило Олексійович — український військовик, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України – ред.) всі розвідувальні, контррозвідувальні установи України. Це неймовірно шкідлива річ. Ми їх роз’єднували ще на початку незалежності, щоб відповідати західним стандартам». (1:20:501:35:29)