fbpx
Зараз в ефірі: Т/с Еліза с8
Наживо

Вівторок, 16 Квітня, 2024, 16:04:28

weather-icon
˚C

Твій Вечір | 16.05.22

16.05.2022, 20:30
353

Маріуполь. Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО. Євробачення-2022: перемога України. Про події в Україні говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

Російські окупанти обстрілюють Дніпропетровську область фосфорними і касетними боєприпасами, які заборонені Женевською конвенцією. Про це повідомляє начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

За його словами, загарбники завдають ударів по мирних селах, об’єктах мирної інфраструктури, житлових будинках і навіть колонах з біженцями. Ворог застосовує всі види РСЗВ, ствольну артилерію і міномети.

«Не маючи успіху в своїх планах, окупанти продовжують тактику випаленої землі і масованих обстрілів мирних населених пунктів. На цьому тижні не було жодного дня без обстрілів, і сьогодні також були обстріли по всій лінії зіткнення – були прильоти з «Ураганів» в Широківській громаді», – зазначив Вілкул. (01:1001:33)

Останній тиждень агресор частіше обстрілює громади Криворізького району. Заступник голови Ради оборони області Микола Лукашук запевнив, що рубежі регіону надійно захищені.

«За останній тиждень спостерігаємо збільшення кількості обстрілів Криворізького району – Зеленодольської, Широківської, Апостолівської громад. Ворог б’є з мінометів, ствольної артилерії, «Градів». Обстрілює з великої відстані. Зайти на територію області не може. Регіон надійно захищений», – сказав Микола Лукашук. 

Він додав: Мінреінтеграції внесло до переліку громад, які постраждали від збройної агресії, Великомихайлівську громаду Синельниківського району.

«Такі громади є ще й у Криворізькому районі – Широківська та Зеленодольська. Що це дає для мешканців? Люди, будинки яких постраждали від обстрілів або які переїхали з громади, можуть отримати від держави додаткові виплати – від 2 до 3 тис грн», – наголосив Микола Лукашук. (01:3303:14)

Про події у Львові розповіла журналістка ТРК «Перший Західний» Анастасія Мельник: «Зараз у місті спокійно. Остання тривога перед вчорашньою атакою (15 травня росіяни завдали ракетного удару по об’єкту військової інфраструктури у Яворівському районі – ред.) була тиждень тому. До спокою дуже швидко звикаєш. Сповіщення працює вчасно, а все інше залежить від львів’ян та гостей міста. Крім цього, у п’ятницю, 13-го, була хакерська атака. Її зазнала Львівська міська рада. Сьогодні (16 травня – ред.) про це розповів заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. Це була найпотужніша атака на сервіси міської ради. Станом на сьогодні комунальні підприємства працюють, служби працюють. Є витік даних, пошкоджені деякі реєстри. І фахівці працюють над тим, щоб відбивати наступні атаки».

За словами Анастасії Мельник, за два з половиною місяці війни Львів прийняв 200 тисяч вимушено переселених людей. «Скільки залишаються, а скільки їдуть далі – у міській раді не готові сказати. Це дуже важко підрахувати. Але за їх попередніми підрахунками, після нашої перемоги десь 50 тисяч людей можуть залишитися жити у Львові», – повідомила журналістка. (03:1408:12)

Вранці 16 травня окупанти завдали нових авіаударів по Одеській області. Є руйнування на об’єкті туристичної інфраструктури, почалася пожежа. Постраждали троє людей, тяжко поранена дитина. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

«Внаслідок ракетного удару по Одещині літаками стратегічної авіації, уражено об’єкт туристичної інфраструктури, зруйновані будівлі, спалахнула пожежа. На місці працюють рятувальники і слідчо-оперативна група. Ворог продовжує атакувати пошкоджений і непрацюючий міст через Дністровський лиман. Але влучає у мирних мешканців. Попередньо, постраждалі 2 дорослих і важко поранена маленька дитина. Решта інформації уточнюється», – повідомили в ОК «Південь». (08:3405:03)

З наближенням курортного сезону військові повідомили, що пляжі Одеси та області залишаються небезпечними для відпочиваючих через можливу висадку десанту. «Незважаючи на те, що узбережжя укріплене та захищене, його ще треба захищати від поціновувачів ранніх купань. Від тих, хто полюбляє курортний сезон більше за життя. Оскільки усвідомлюючи, що узбережжя заміноване, пляжі несуть свою загрозу і вона призначена для ворога, але деякі громадяни все ж таки ризикують виходити на пляж. Таким прикладом небезпеки було нещодавнє винесення штормовою погодою двох морських мін на узбережжя Одещини, які нами було виявлено та знешкоджено», – розповіла начальник Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони України «Південь» Наталія Гуменюк. (05:0317:07)

За інформацією оперативного командування «Південь», українські ракетно-артилерійські підрозділи разом з авіацією нанесли понад 100 ударів по позиціях військових злочинців рф. Внаслідок чого на Херсонщині в Чорнобаївці знищили склад боєприпасів, а також 75 окупантів та майже 20 одиниць техніки. (17:0718:23)

Ввечері 15 травня 227 батальйон 127 бригади Сил територіальної оборони України вийшов на лінію державного кордону з агресором на Харківщині. Про це повідомляє Міністерство оборони України. (18:2320:29)

Але окупанти не полишають спроб захоплення української землі. Вранці 16 травня з боку російських окупантів була спроба прориву через кордон у Сумській області. Під прикриттям вогню до області намагалися зайти диверсійно-розвідувальні групи. Про це повідомила Державна прикордонна служба.

«Рашисти вели стрільбу з мінометів, гранатометів, кулеметів та автоматів. Під прикриттям вогню на територію нашої країни намагалася зайти російська диверсійно-розвідувальна група. Прикордонники дали бій диверсантам та змусили їх відступити за лінію державного кордону», – йдеться у повідомленні. (20:2921:05)

У російських пропагандистських ЗМІ розганяється фейкова інформація про те, що нібито українські військові здаються і виходять з «Азовсталі» з білими прапорами. Цей фейк російських ЗМІ спростував радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у своєму телеграм-каналі.

«Росіяни не припиняють спроб зайти або заблокувати вихід з бункерів. Більшість наземних операцій ведуться на периметрі заводу. Ніякого глобального наближення не відбувається, саме через те зростає щільність обстрілів. З урахуванням інформації, що ми отримували з фільтраційного табору у Безим’янне, інформаційних джерел України та самим характером джерела повідомлення про «вийшли з білим прапором», наполягаємо на черговому фейку», – написав Андрющенко.

За інформацією Центру протидії дезінформації при РНБО, російські пропагандисти здійснили інформаційну операцію з виправдання евакуації поранених захисників «Азовсталі» перед внутрішньою аудиторією. На території заводу перебуває близько 600 поранених українських захисників. У самому Маріуполі залишається близько 170 тисяч мешканців.

«Насправді ж цей «інформаційний шум» був лише прикриттям для вивезення поранених українських військових, заблокованих на території меткомбінату «Азовсталь», – зазначили у ЦПД. (21:0521:37)

Про ситуацію у Маріуполі та на «Азовсталі» розповів політтехнолог Тарас Загородній: «Ситуація у Маріуполі – це продовження політики путіна взяти у заручники мирних людей та не давати можливості людям вирватися з міста. Єдиний шлях – йти через фільтраційні табори, які вигадала рф, і виїжджати на територію ОРДЛО чи росії. Що стосується «Азовсталі» – така ж ситуація. Вони не дають можливості вивезти цивільних, які знаходяться на території заводу. Не дають можливості вивезти поранених. Тому що позиція путіна – він неодноразово про це говорив – людей можливо буде вивезти тільки за умов здачі в полон українських захисників. Для них це рівнозначно смерті». (27:0736:07)

За словами журналістки Яни Богославської, у Лимані Донецької області люди підходять до машин з гуманітарною допомогою. «Люди просто добігають, щоб їм щось дісталося. Дуже багато людей збираються. Люди зараз у квартирах не знаходяться. Готують їжу і живуть у підвалах. У місті дуже багато літніх людей, за якими нема кому доглядати. Місто наближається до гуманітарної кризи. Воду добувають з власних свердловин». (36:0738:22)

Яке майбутнє бачить для свого міста начальник Слов’янської міської військової адміністрації  Вадим Лях: «Ніч сьогодні (з 15 на 16 травня – ред.) пройшла спокійно, хоча минулого тижня було кілька обстрілів. Жертв, дякувати Богу, не було. Евакуацію продовжуємо, але, на жаль, бачу, що починається і зворотний процес. Люди починають повертатися в місто – невелика кількість, але тим не менше, таку тенденцію бачу. Можливо, заспокоює те, що у місті є світло, газ, вода, ходить транспорт, працюють банкомати, магазини. Але з іншого боку, ситуація довкола Слов’янська, якраз у містах, таких як Лиман, Святогірськ, напружена. Часто ці міста зазнають обстрілів і, відповідно, зникла вже й електрика і, відповідно, вода. Там уже складності у населення та бажання виїхати вже у багатьох є, але можливості одразу всіх евакуювати немає. Тому постійно закликаю наших мешканців виїхати з міста, і це пов’язане з тим, що небезпека ще не минула, щоб розслабитися та повертатися».

За словами Вадима Ляха, зрозуміло, що люди хвилюються не лише за своє життя, а й за майно, хоча вплинути на його безпеку при обстрілі вони ніяк не зможуть. Немає такого міста, де навіть перебуваючи під бомбардуванням, люди сто відсотків виїхали. На жаль, люди залишаються у містах, селищах. Потрібно розуміти ще ментальність нашого населення, бо якщо порівнювати із західними областями, де люди звикли виїжджати на заробітки за кордон, то в Донецькій області такого не було: як правило, працювали на підприємствах, які були у містах та близько 80% населення Донецької області не залишало меж цієї області. Але варто сказати, що зараз ситуація у Слов’янську нормальна, робоча. (38:2245:44)

У Маріуполі військові росії намагаються відновити роботу порту, оскільки це єдиний шлях вивезення вкраденого металу. А в окупованому Мелітополі рашисти захопили дитячий комплекс “Флай Кідс” та пропонують там відпочинок. Власники комплексу попередили, що вони не відповідають за життя та безпеку відвідувачів. Про припинення роботи вони оголосили на своїй сторінці у соцмережі ще 24 лютого. (46:0748:23)

Що відбувається на окупованих територіях, говорить експерт, політолог Руслан Бортнік: «Ситуацію ми, як і ви, аналізуємо з відкритих джерел. З невідкритих джерел ми не маємо права її розповсюджувати сьогодні. Але, загалом ми можемо констатувати, що російський наступ видихається на сьогодні. І крім району Ізюму, Лисичанська, Сєвєродонецька цей наступ майже ніде не проводиться. Бойові дії на Херсонщині, Мелітополі, кордонах Дніпропетровщини переформувалися на окопну війну. росія, можливо, боїться контрнаступу з боку України, тому, мабуть, вона  окопується на новій лінії розмежування, але це не в інтересах України. Україна, мабуть, на це не погодиться».

За словами Бортника, що стосується тимчасово окупованих територій, то росія чудово розуміє, що їхня продуктивність залежить від того, чи збережеться там населення. До захоплення там проживало близько півтора мільйона людей, багато з яких виїхали. Тому робляться будь-які спроби утримати населення, бо вести господарську діяльність без людей неможливо. Плюс, ці території, за наявності населення, можна використовувати, як інструмент тиску на Україну. Поки що вони перебувають у хаосі, мабуть тому, що росія ще не ухвалила остаточного рішення, що з цими територіями робити – поглинати чи повертати Україні. Партизанський рух інформаційно там є, багато людей публічно висловлюють своє неприйняття спроб відриву регіону від України. Та й колаборанти багато там гинуть. Спроба референдуму відкладається, можливо, в надії, що частина людей, що залишилися, дозріють для проведення його. Україні, доки вона не отримає сучасного озброєння, буде дуже складно кардинально зламати ситуацію. А перемир’я в даній ситуації для України неможливе, оскільки означитиме закріплення за агресором цих територій. (50:431:00:35)

Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Про те, що пропонує альянсу їх приєднання і як вчинить росія, говорить керівник центру військово- правових досліджень Олександр Мусієнко: «Мабуть, для них це вимушений крок, який продиктований обставинами, а саме – повномасштабним вторгненням військовими  до України. І загалом, ті небезпеки, які зараз йдуть від росії – політика, агресивні заяви, кроки, зокрема, в Калінінграді та Балтійському морі. Потім, скажімо так, намагання постійно звинувачувати Європу, постійно погрожувати тощо. Тому це, власне, змінило думку фінів, які в принципі виступали за повномасштабну інтеграцію в НАТО ще до 24 лютого – цих людей було 20%. Зараз таких людей понад 79%. Тому що побачили, що росія може починати агресивні війни».

Як вважає Мусієнко, те, що ті дві країни вступили до НАТО, це для альянсу добре, тому що це посилює його на північно-східному напрямку у Європі.  Це дає можливість країнам НАТО ще більший доступ до Балтійського моря. І це створює додатковий безпековий простір для країн Балтії, Польщі і всієї Північної Європи.  Плюс до того, в разі небезпеки росія буде заблокована в Балтійському морі. (1:06:541:20:52)

Ну, а перемога на Євробаченні була потрібна зараз Україні, як ніколи: і можливістю розповісти про себе, і закликати світ допомогти у війні з росією. Зі сцени лідер Kalush Orchestra закликав допомогти Маріуполю та «Азовсталі». “Азов”, у свою чергу, подякував гурту за підтримку. Після цього запит у Гугл про “Азовсталь” виріс у кілька разів. Також користувачі пошукача почали цікавитися словом Маріуполь. (1:21:281:24:30)

Наскільки це ефективно у реальному житті, розповів експерт політолог Тарас Чорновіл: «Якщо політика – це ідеологічні певні схеми, внутрішні розборки, то, мабуть, краще музиці і спорту трошки стояти збоку. Це є суспільне життя, це наше виживання, як нації – це трошки вище політики. І те, що закликав гурт Калуш, це не є політика, це є питання гуманізму. Це є речі суспільного життя». Зараз в світі мало держав, в яких розвивається сучасний модерний етно-рок. На нього є тренд, на нього є запит. Але перше місце – це є вияв прямої підтримки України. (1:24:301:34:20).