fbpx
Зараз в ефірі: Обличчя війни
Наживо

Четвер, 28 Березня, 2024, 21:33:00

weather-icon
˚C

Твій Вечір | 15.08.22

15.08.2022, 20:13
226

Контрнаступ на Херсон: чи звільнять ЗСУ південь України від окупантів? Про події в Україні говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

15 серпня у Бахмуті місцеві жителі повідомляють про вибухи та пожежі у різних районах міста. За даними місцевих Telegram каналів, пролунало до 170 вибухів. Ворог вів наступальні бої в напрямках Соледара та Кодеми, але успіху не мав та відійшов. (02:0302:26)

У неділю вдень, 14 серпня, у Затоці Білгород-Дністровського району Одеської області стався вибух на одному з місцевих пляжів – під час купання двоє людей підірвалося на мінно-вибуховому устрої. Також є поранені, двоє перебувають у лікарні. Ще один чоловік помер у лікарні. Про це повідомив речник Одеської ОВА Сергій Братчук.

За його словами, трагедія сталася через нехтування забороною купатися в морі. «На жаль, люди приїжджають з різних регіонів і йдуть на море купатися – це нехтування правилами. Міни прибиває до берега і це дуже небезпечно для життя», – заявив Братчук. (02:2603:31)

Як розповіла начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України «Південь» Наталія Гуменюк, на жаль, люди віддають перевагу відпочинку на узбережжі, хоча це небезпечно.

«Ми постійно наголошуємо, що це дуже-дуже небезпечно. Як ви і бачили на цьому відео (мова про відео інциденту у Затоці – ред.), дійсно, це надзвичайна трагедія, коли така кількість людей загинула і отримала поранення. Дообслідуються зараз люди і можуть бути ще ураження, оскільки поранення мають бути від тупих ударних хвиль, які можуть пошкодити внутрішні органи. Це дуже небезпечно і дуже болісно. Дуже сподіваємося, що такі випадки переконають відпочивальників не використовувати наразі прибережні води», – повідомила Наталія Гуменюк.

Зараз триває робота слідчо-оперативної групи. «Оскільки пристрій вибухнув у воді і розірвався, то ви розумієте, що у воді знайти доказові матеріали дуже важко. Тому чекаємо заключення слідчо-оперативної групи. Ми не можемо знати точної кількості мін, оскільки заміноване море ворогом. Ми знаємо про те, що коли вони проголосили про замінування, вони самі зазначили, що їх там понад 420. Але «понад» і скільки насправді – невідомо. До того ж, які саме за видами ці пристрої – теж нам невідомо. Ми маємо розуміти, що штормова погода приносить до берега – безпосередньо у прибережну зону – саме такі неприємні сюрпризи», – розповіла начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру.

Міни виявляли і в Миколаївській області, і біля узбережжя в Одеській області на дуже різних пляжах і за фактурою дна, і за течією.

«Південний напрямок залишається досить напруженим за обстановкою. Але контролюється силами оборони. Оскільки ми тримаємо під вогневим контролем і на окупованій території транспортну логістику, ми можемо говорити про те, що підтягування резервів та техніки ворога дуже ускладнено. Оскільки вони не можуть використовувати наразі мости для переміщення техніки з лівого берега Дніпра, важка техніка там не проходить. Навіть якщо є можливість використовувати в легковому варіанті, то в більшості випадків ми бачимо, що вони її використовують для евакуації командного складу на лівий берег для того, щоб вони були убезпечені від можливих наших дій», – повідомили в пресцентрі Сил оборони України «Південь». (03:3108:42)

російські окупанти активізували авіацію, продовжили нічні незаконні обшуки і затримання на Херсонщині, а також посилили тиск на медиків та вчителів.

Про це повідомив у соцмережі депутат Херсонської облради Сергій Хлань, передає Укрінформ.

“Схоже, що наступні 2 тижні будуть вирішальними для ситуації на Херсонщині. Тому окупанти активізували авіацію, продовжили нічні незаконні обшуки і затримання, а також посилили тиск на місцевих, зокрема, медиків і вчителів. Змушують погоджуватись на оплату праці в рублях, погрожуючи звільненням чи «розмовами», – написав депутат.

В ніч на 15 серпня російські військові вчергове обстріляли Слов’янськ. Про це повідомив керівник Слов’янської МВА Вадим Лях. Він додав, що російська армія обстріляла два мікрорайони, в тому числі центр міста, де влучила в багатоповерхову забудову. “Жертв та постраждалих немає”, — зазначив очільник громади. (08:4209:05)

Щодо ситуації на Дніпропетровщині. «Ніч масових атак… Під удар ворога потрапили два райони – Синельниківський та Нікопольський. Нікопольський район росіяни атакували з «Градів». У Нікополь прилетіли 20 реактивних снарядів. Зазнали руйнувань склади, цехи та адмінприміщення промислового підприємства. Загиблих та поранених немає. Ще 20 реактивних снарядів поцілили у Марганецьку громаду. Там без руйнувань і постраждалих. У Покровській громаді через ворожий обстріл пошкоджене підприємство енергетичної інфраструктури. Попередньо, ніхто не постраждав. По Синельниківському району російська армія вдарила чотирма ракетами С-300. Зруйнований об’єкт соціальної інфраструктури. Деталі «прильоту» з’ясовуються. Одну російську ракету, X-59, наші військові  цієї ночі над областю збили», – повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко. (09:0509:24)

«Було обстріляно місто Нікополь. Певна його частина потрапила під удар “Градів”. На щастя, обійшлося без жертв. Є руйнування деякі. Ми десь вже три тижні звертаємося до людей з проханням, що жінки, діти, літні люди, люди, які мають важкі хронічні хвороби, повинні виїхати з цього міста, бо, скажімо так, тут небезпечно. Чоловіки повинні залишатися і боронити це місто, боронити нашу Україну. При цьому «боронити» – це не тільки бігати з автоматом. Це допомагати розбирати завали, це організовувати нічні патрулювання. Є багато питань, які чоловіки можуть і повинні закривати. Щодо евакуації. Евакуація, як організований масовий захід, здійснюється за командою військових. Наразі такої команди не було, але ми ведемо певну роз’яснювальну роботу, і як адміністрація військова, допомагаємо людям евакуюватися в межах району, але з прибережної території, де стріляють. Мова йде про евакуацію вглиб території району», – заявив начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко.

Містян евакуюють до західної України евакопотяги. Відкриті всі автошляхи, і люди можуть виїжджати приватним транспортом або на автобусах автоперевізників.

«Те, що ми знаємо, ми чітко розуміємо, що варіанту того, що вони (окупанти – ред.) захоплять місто військовим способом – наразі не існує. Якщо ми говоримо про тисячі реактивних боєприпасів, які упали на місто, ми маємо відносно невелику кількість пошкоджень, поранених та загиблих. Життя кожної людини, коли воно обривається – це, безперечно, трагедія. Але боєприпас “Граду” заточений на те, щоб убивати максимальну кількість мирного населення або військових, то на таку кількість – на тисячі – ми маємо невеликі руйнування і невеликі втрати», – повідомив Євтушенко. (09:2414:10)

Російські військові вивозять із тимчасово окупованого Мелітополя своїх рідних. Водночас у місто перекидають російських загарбників, які втекли з Херсона. Про це мер Мелітополя Іван Федоров повідомляє в ефірі телемарафону.

Згідно з його словами, такі «ротації» окупантів почалися після влучних обстрілів з боку українських військових. «Після того, як партизани та ЗСУ активно відпрацювали ще один тиждень, російські військові вивозять свої сім’ї з міста», – зазначив він. (17:5519:11)

Станом на 15 серпня, Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки через постійні обстріли окупантів. Про це повідомляє Енергоатом.

Внаслідок атаки на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений. Під час обстрілів серйозно пошкоджені азотно-киснева станція, об’єднаний допоміжний корпус, насосна станція господарсько-побутових стоків. Пошкоджень також зазнав відкритий розподільчий пристрій 750 кВ (ВРП-750). Також росіяни обстріляли пожежну частину, що розташована за територією ЗАЕС.

Як повідомляє Енергоатом, залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека. Також внаслідок обстрілів було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ССВЯП ЗАЕС. (22:4723:33)

14 серпня пролунали вибухи у двох окупованих містах на Запоріжчині – у Токмаку та Бердянську. Інформацію оприлюднено у місцевому Telegram-каналі “Запоріжжя Новини”. Після вибухів над містами піднялися стовпи диму, повідомляють жителі.

У Токмаку припускають, що вибух стався на ковальсько-штампувальному заводі. Завод розташований у центрі міста. Жителі стверджують, що там була військова база армії рф. У Бердянську вибух пролунав на території морського порту. Є сподівання, що пошкоджено судна армії рф. (23:3324:30)

Чи можна говорити про те, що українські війська досягли певних успіхів? На це питання відповів експерт Defense Express Іван Киричевський: «Певні успіхи у України є, інакше б не росіяни не відвели певну кількість своїх командних пунктів  на лівий берег для того, щоб не потрапляти під ураження ЗСУ. З однієї сторони зарано говорити про те, що в них відбувається обвальна втеча. З другої, відтягування пунктів – це позитивний дзвіночок. Що до висловів, що “ми взяли під вогневий контроль важливі логістичні маршрути росіян.”  Тут треба зауважити, що під це поняття не підпадає, що машина якась поїде і відразу прилетить “Хаймарс”. В нашому випадку це значить, що якщо росіяни будуть переправляти якийсь логістичний конвой, тоді той конвой буде знищено. В цьому зіграли роль маса факторів. По-перше,  надходження “Хаймарсів” покращило нашу роботу по тилам ворога, наші літаки залітають в тил ворога на 50 – 60 км, коли росіяни і 10 не пролітають. Впав якісний склад російських військ. На Донбасі вони втратили купу техніки, яка б їм допомогла на півдні України. А якісний склад України росте: партизани на півдні України діють разом з Силами спеціальних операцій України.  ССО готувалися до такої взаємодії ще з липня 21 року, і тепер наступив їх зоряний час. Щодо продовження доозброєння України: дивно, коли хтось говорить про скорочення поставок. Тому що раз Україні випала роль стримувати цього варвара, її треба озброювати всім, чим тільки можна. Програми озброєння якраз набирають обороти, тому що це вигідно усім. Багато домовленостей не розкривається. Наприклад, Британія ввела в коло постачальників зброї навіть маленьку горду Норвегію. Тому говорити про зменшення поставок озброєння не доводиться. Навіть Туреччина, яка зайняла цікаве становище, відправила бронемашини для морської піхоти. Тобто нам треба запастися терпінням. Не все буде одразу.  Можливо, не вся номенклатура поставок озброєння розкривається, і це насправді добре. Щодо Запоріжжя: росіяни можуть мати свої амбіції, щоб спробувати взяти. Бо що ж це таке, Запорізьку область взяли без обласного центру. Кривий Ріг теж має значення, як батьківщина президента. Але перед росіянами виросли фортифікаційні споруди, а це ще гірше, ніж вуличні бої.  Їхні політичні амбіції на декілька порядків відстають від реальності – захопити військ у них вже немає. Щодо захопленої ЗАЕС: виходу поки, на жаль, немає. Треба зайняти всім спільну позицію. Якщо на це немає МАГАТЕ чи ООН, треба шукати інші гарантії. І росіяни просто мають звідти піти. А перелом у війні вже є – це атака на аеродром у Саках. Росіяни завжди лякали, що якщо буде загроза їхньої території, вони по нам ударять ядерною бомбою. Цим вони намагалися стримати наші зусилля по деокупації Криму. Виходить, що ЗСУ ударили по тому, що росія вважає своєю територією. І що? І нічого. Росія втратила право ультимативного впливу на Україну». (24:3043:29)

Про те, що собою являє українській флот і чи втратили б ми Крим у 14 році, якщо б у нас були воєнні кораблі, розповів Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія 21: «Україна наразі флоту не має. І як не парадоксально, Україна має військово-морські сили. Це не ідентичні поняття.  Після виходу з Криму у нас перша задача була взагалі забезпечити передислокацію військових моряків в Одесу, Очаків, в інші міста на узбережжі. З цією задачею добре справився адмірал Гайдук. Потім командуючим ВМС у нас став адмірал Воронченко. Він артилерист, високодосвідчений і кваліфікований. Головне тоді було  – формування частин  морської піхоти, частин берегових артилерійських військ. Він з завданням справився. І його заслуга в обороні і в 2015-16 роках, і в обороні узбережжя в 2022 році.  До створення концепції угрупування корабельного ВМС ми перейшли десь у 2018 році, практична робота розпочалася десь у 2019 – 20 році спільно з партнерами з Британії та США. І, власно кажучи, вона тільки в розпалі. І якщо б росія напала через рік – два, на півдні їм робити було б нічого. Фактор перебування ЧМ рф в Криму був основним фактором, який дозволив їм захопити Крим. У нас не унікальна ситуація. Щось подібне відбувалося і в Грузії, і в Азербайджані, і в Придністров’ї. Це класична стратегія росіян. Щодо кораблів: наприклад, у США 11 авіаносців, всі інші – це судна, які допомагають їм пересування в океані. Тобто це 11 аеродромів, поруч з якими кораблі з морською піхотою, які направляються в ті точки океану, де можливі бойові дії. Чорне море маленьке, там не потрібні великі угруповання сил, і там воєнно-морські сили не відіграють такої ролі, як на океанському театрі дій. Ми бачимо зараз, що флот має допоміжну роль у бойових діях на сухопутних напрямках. Що найгірше: російські кораблі мають ракети, які завдають удари по наших містах і селах. З самого початку ми просили у наших партнерів протикорабельні засоби і застосовували свої. Щонайменше дві ракети “Нептун” були використані дуже ефективно, і російській корабель пішов туди, куди треба. Але це мало, і ми просимо у наших партнерів і норвезькі ракети через британців, і “Гарпуни” у США.  “Гарпун” – це непогана ракета, але нам були б потрібні і “Томагавки”, які стріляють на тисячу кілометрів.  Але навіть те, що відбулося, дозволило створити ці зернові коридори. Це знають наші партнери, це знає ворог. Щодо Зміїного: до початку вторгнення він мав скоріш символічне значення, показував межі наших територіальних вод. Захоплення його росіянами ніяких переваг їм не давала і загарбання його в перші дні було досить безглуздим. Інше – захоплення «вишок Бойко». Перше: вони вирішили, що можна брати український газ, але вони давно готувалися до війни, і на тих вишках були розташовані спецпідрозділи рф, радіолокаційні станції, гідроакустичні засоби, які спостерігали за нашим узбережжям і морем – фактично очі і вуха росіян, які контролювали нашу акваторію. Ударами по Зміїному і “вишкам Бойко” ми звільнили північно-західну частину Чорного моря від орків, і їм прийшлося відійти до Криму». (48:2001:13:43)

Що змінилося в постачанні Україні зброї з боку європейських країн, розповів Тарас Загородній, політтехнолог: «Стимулом для постачання зброї є беззаперечна боротьба українців проти загарбників. Якби український народ не боровся, ніякої зброї б не було. Щодо країн ЄС: вони корумповані російським урядом досить довгий час, але змушені були піти проти волі своєї і постачати зброю. Але слід визнати, що в Європі зброї досить мало. Гаубиці, які французи нам передали – вони передали фактично все, що в них є на озброєнні. Тому армії Європи були скорочені після «холодної війни», вони сподівалися завжди на США і у них дійсно дуже погано зі зброєю. Але навіть Німеччина змінює свою позицію, бо вони бачать, шо росія програє. До речі, до німецької еліти у всіх купа питань. Американці теж натякають, як себе поводила німецька еліта. І тому вони змушені йти на допомогу Україні, бо, знов таки, все це заслуга тільки української армії і тільки українського народу. Наразі в Дніпрі виготовляють такий ракетний комплекс “Грім”, яким, мабуть, і був нанесений удар по Криму. Тобто ракети є, і навіть українського виробництва. Щодо Ізраїлю: вони довгий час притримувались нейтралітету і не надавали Україні зброю. Але позиція там міняється, особливо після того, як в рф закрили відому організацію “Сохнут”, коли Лавров дозволяв собі антисемітські висказування. В принципі народ Ізраїлю на боці України, це тисне теж на еліти. І що теж вагомо: після удару України по Криму і відсутність реакції росії, більшість країн зрозуміла, що росія себе переграла. Тобто, ніякої ядерної війни, якою вони погрожують, не буде. До того ж США визнали, що будь-який удар по Криму є законною ціллю України». (01:13:4301:28:06)