fbpx
Зараз в ефірі: Ранок з Дніпро TV
Наживо

П’ятниця, 19 Квітня, 2024, 10:14:56

weather-icon
˚C

Твій Вечір | 09.08.22

09.08.2022, 19:39
263
ця стаття містить відео

Псевдореферендуми на Півдні України. Ядерний тероризм: ситуація на Запорізькій АЕС | Твій Вечір

Про події в України говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

У Міноборони США назвали втрати росіян у повномасштабній війні проти України. Загальна кількість поранених і вбитих російських окупантів з початку повномасштабного вторгнення в Україну сягає від 70 до 80 тисяч солдатів. (01:1001:31)

«Ось такі «привіти» щодня передають нам російські окупаційні війська. На фото – снаряд РСЗВ, з яких вчора вдень обстріляли Широківську громаду у Криворізькому районі. Окупантам байдуже, куди і з чого гатити. По школам, житловим будинкам, лікарням, підприємствам – російські солдати забули, або ніколи не знали, що таке честь та гідність. Нічого людського в них не лишилося. Та й чи було це людське взагалі? Армія вбивць, мародерів і терористів. Гаага чекає на кожного з них. А нам своє робити. Допомагати ЗСУ і своїй країні, підтримувати наших захисників, підтримувати один одного. Цю російську нечисть можна здолати лише спільними зусиллями», – написав 9 серпня голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. 

В ніч на 9 серпня по Нікополю ворог випустив 120 снарядів з «Градів».

«Ніч інтенсивних обстрілів… Російська армія накрила вогнем два райони – Нікопольський та Синельниківський. По нічному Нікополю тричі стріляли з «Градів». У місто прилетіли 120 реактивних снарядів! Пошкоджені кілька житлових будинків. На трьох підприємствах понівечені  цехи, майстерні, адмінприміщення та автівки. Постраждав працівник одного з підприємств. 46-річний чоловік госпіталізований з переломом. У Синельниківському районі під обстріл потрапила Великомихайлівська  громада. Є руйнування житла. Попередньо, без постраждалих», – повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко. (02:4503:05)

За словами керівника Сумської ОВА Дмитра Живицького, ситуація в Сумах більш-менш спокійна після звільнення Сумської області.

«Обласний центр відновив практично свій режим життя. Сьогодні крім оборонних споруд нічого вже, на щастя, не нагадує про те, що 24-го числа в нас вже були російські військові. Танки стояли на центральних вулицях міста і вже з обіду почалися бої по звільненню самого міста. За декілька днів місто було звільнено. Але щоденно проходять обстріли з території рф. Агресор обстрілює наші прикордонні населені пункти. Щоденно відбуваються обстріли з важкої ствольної артилерії. Всі види мінометів працюють по нашим населеним пунктам, самохідні артилерійські установки. Так само іноді скидають з безпілотників боєприпаси або працюють безпілотники-камікадзе. Вчора (8 серпня – ред.) на жаль, загинула жінка у Шосткинському районі в результаті поранення в шию осколком під час обстрілу. Ніч була на Сумщині спокійною. До обіду теж без пригод. Але десь з обіду, з 14-15-ої години по Сумському району почались мінометні обстріли. Обстріли з крупнокаліберних кулеметів по прикордонним населеним пунктам. Далі ці обстріли поширилися на Білопільську громаду, Шалигинську громаду Шосткінського району і практичне все прикордоння в залежності від дня обстрілюється від межі з Харківською областю до межі з Чернігівською областю. Практично всі населені пункти на відстані 5-7 км від кордону щоденно обстрілюються», – повідомив Дмитро Живицький.

У Климентовому на Сумщині будують тимчасовий міст через Ворсклу.

«Міст – це важлива транспортна артерія, яка сполучає населені пункти Сумської області. Центральна і північна частини сполучаються з південною частиною регіону. Якраз це напрямок на Полтаву, на Харків. Місто Охтирка якраз знаходиться за цим мостом. Це важлива транспортна артерія для пересування вантажів, мирних мешканців, екстреної медичної допомоги. Лікарня знаходиться в місті Охтирка і обслуговує весь великий Охтирський район. Тому ми прийняли рішення відновлювати ті мости в регіоні, які нам дозволяють відновлювати військові. Тому що мости були підірвані або нашими військовими, або росіянами під час їхнього відступу і коли вони тікали в росію, вони за собою попідривали мости. Якраз близько до кордону поки що нам військові не дозволяють їх відновлювати з безпекової точки зору. Це вже другий міст в регіоні, який ми почали відновлювати спільно з військовими підрозділами», – розповів керівник Сумської ОВА. (03:1508:22).

СБУ викрила агента російських спецслужб у Харківському управлінні Служби безпеки. Ним виявився колишній посадовець Харківської міської ради, його завербував кадровий працівник фсб, який сам вийшов на нього. В обмін за співпрацю росія запропонувала чоловіку гарантії безпеки для нього і його родини, якби рф вдалося захопити регіон. Завдяки своєму службовому становищу затриманий передавав росії українські розвіддані про збройні сили рф, а також про плани і діяльність ЗСУ, українських правоохоронних органів і спецслужб. (09:2409:47)

Як розповів шеф-редактор новин Суспільне Суми Андрій Крамченков, місто намагається жити звичним життям. Планують спортивні змагання.

У Криму 9 серпня прогриміла серія вибухів в районі авіабази окупантів поблизу Новофедорівки. Це один з найбільших аеродромів військово-морського флоту РФ. Вибухів, за інформацією з місцевих Telegram-каналів, було від семи до 12. Після цього почалася детонація боєприпасів. 

Центральна виборча комісія закликала українців на окупованих територіях не брати участі у псевдореферендумах рф.

“Усі спроби РФ отримати контроль над частиною території України – це грубе порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України”, – йдеться у повідомленні ЦВК.

Країна-агресор росія активно готується провести «референдум», щоб приєднати до свого складу тимчасово окуповані південні території України. Про це повідомив представник розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.

«Головне управління розвідки Міністерства оборони України чітко бачить підготовчі заходи, які проводять окупанти. На тимчасово окупованих територіях у Херсонській та Запорізькій областях почала активно працювати кремлівська політична партія «единая россия». Ми бачимо що проводяться заходи з уточнення так званих списків виборців. Крім того, загарбники відкрили дільниці для проведення виборів. Активно почався процес роздачі російських паспортів. Це комплекс заходів, які росія проводить на окупованих територіях для того, щоб підготувати і провести референдум», – заявив представник воєнної розвідки України.

Український мер Мелітополя Іван Федоров 7 серпня повідомив, що опір серед українських жителів змушує російську владу «постійно» змінювати свої плани щодо референдуму. За його словами, що окупаційна влада запланувала єдиний день голосування, але зараз розглядає семиденне «голосування з дому», під час якого озброєні російські військові будуть ходити по домівках і «опитувати» жителів Мелітополя. Скасування виборчих дільниць з особистою присутністю знімає багато вимог до бюрократів для укомплектування цих місць. Окупанти щосили намагалися набрати на ці посади людей. Рішення цих псевдоголосувань не визнає жодна правова держава.

Терористична група “ДНР” планує провести так званий референдум у Донецькій області з результатом 70% голосів за приєднання до РФ. Про це йдеться у документі “Стратегія підготовки та проведення референдуму щодо вступу “ДНР” до складу Росії”, який надало проєкту Радіо Свобода “Донбас Реалії” джерело в одному з розвідувальних органів України. Жителі “республіки” голосуватимуть за допомогою так званої “мітки виборця” — на вказівний палець наносять чорнило, яке не стирається кілька днів. Окупанти формують на захоплених територіях списки виборців та виборчі комісії, для цього використовують дані із центрів видачі гуманітарної допомоги. Заплановане використання так званих вуличних виборчих комісій, розміщених у наметах, зазначається у документі. У російській стратегії розписано кілька етапів pr-кампанії, але дат псевдореферендуму немає. Співрозмовники проєкту кажуть, що в РФ як один із варіантів розглядають дату 11 вересня. (21:4323:34)

Про «референдум» на території Херсонщини говорить експерт, політолог Андрій Клячін: ”Референдуми в Україні передбачені як елемент прямої демократії, передбачено він за чіткою процедурою, це прописано в законах, Конституції, це нормальна процедура, яка застосовується, коли треба вирішити якісь ключові для держави рішення. Проводити референдуми з питань, які важливі, але не стратегічно, звичайно ж, немає сенсу. Тому все можливо, але за чіткою процедурою. Щодо референдуму в Херсоні: не готові необхідні 80% проголосувати за росію, зігнати, зробити картинку в умовах війни варіантів дуже мало. Тому зробити більш-менш красиву картинку хоча б для внутрішнього російського глядача необхідно придумувати метод, що дозволяє зробити вигляд, що щось відбувається. Зігнати так як раніше – дуже багато може бути проколів, організаційно важко, неможливо і таке інше. Якщо йдеться про зміну цілісності, державного устрою, то жодних референдумів не може бути. Це порушення закону, порушення Конституції. Я говорив про референдуми, які вписуються в законодавство України, тому відділення від України та приєднання кудись такого не може бути в принципі. У нефейковому вигляді, у воєнний час, якщо ми говоримо про законодавство, такого просто не може бути. Тому зараз ми говоримо про фейк, про те, що це робить росія, щоб продовжувати і з Європою, і з Україною та зі світом певну “торгівлю”. Тобто це має стати аргументом, щоб вести розмови і зі світом, і з Україною. Тобто росія каже: якщо ми приєднуємо, то будь-яке вторгнення туди – це вторгнення на територію росії, і відповідь буде аж до неконвенційної зброї. Або ми сідаємо за стіл переговорів, вважаючи ці території як би спірними. У будь-якому випадку, ці території залишаться під контролем росії. Ось для цього і робиться це з боку росії, ні про який закон говорити не доводиться. І якщо раніше окуповані території Донбасу можна відкласти і почекати – вони, з погляду Росії нікуди не подінуться, то Херсонська та Запорізька області дуже навіть подінуться, і з погляду звільнення, і з точки зору, що населення не приймає там окупацію. Відповідно, їх треба якось заякорити для росії. Відповідно, йдеться не про утворення якихось ХНР – ЗНР, а про референдум відразу про приєднання. Це не про людей, які чогось там захотіли, це про те, щоби зробити це своєю територією. Тому треба створити картинку, що прийшли хоч якісь люди, щоб їх зняти і показати. Друге: щоби знайшлися колаборанти, які сидітимуть у комісіях, і третє: щоб були дані про виборців, щоби показати списки для голосування – хоч якісь . І четверте: зробити так, щоб було менше камер і чужих очей. Щодо можливості загрожувати нам ядерною зброєю – вона і зараз є, нічого не змінюється». (23:3437:29)

Про ситуацію, що складається навколо ЗаАЕС, розповідає Григорій Шматков, доктор біологічних наук, професор: ”Я працював на ЗаАЕС перед пуском шостого блоку, ми проводили там комплексний екологічний аудит, тому вона мені добре знайома. Останнім часом там мало що змінилося, збудували тільки дві градирні, проти будівництва яких ми категорично заперечували. Це потужні системи охолодження, дві вежі 120 метрів. На вершину цих веж подається вода і стікає, розбризкується та охолоджується. Є дві системи охолодження: бризкали – бризкальні басейни на рівні землі, та ставкоохолоджувач, обгороджений дамбою від Каховського водосховища площею 8 кв. км. І гаряча вода, яка витікає зі станції, вона не може скидатися прямо у воду, і її треба охолодити перш за все, відстояти і потім потихеньку скидати в Каховку. А ось градирні викидають – коли гаряча вода подається нагору, з’являється хмара пари. Це пари із радіонуклідами. А поряд, 800 м від станції атомної, знаходиться найпотужніша в Україні Запорізька теплова електростанція, яка має дві величезні труби, які викидають гази, всі оксиди: оксиди сірки, азоту. вуглецю та багато іншого. І от якщо поєднуються пари води з цими газами, що виходить? СО2 – діоксид сірки та вода = сірчана кислота. Ще азотна кислота. І ми говорили: ми отримаємо кислотно-радіоактивний коктейль на цих градирнях, отримаємо кислотні дощі – що і сталося. Аграрії одразу сказали: у нас почали падати врожаї. У чому особливість: електростанція не розташована в Енергодарі, як це іноді кажуть: там три кілометри з санітарно-захисної зони. А Запорізька станція розташована безпосередньо на березі Каховського водосховища, стоять шість енергоблоків. А через Каховку навпроти неї знаходиться місто Нікополь. По прямій це шість кілометрів. І питний водозабір Нікополя знаходиться нижче за атомну станцію. Тобто вода, що витікає з охолоджувача, може потрапити у водозабір – це друга проблема. Раніше радіонуклідну воду можна було скидати лише під час паводків – водою це забирало далі, у Чорне море. Нині скидають дев’ять місяців на рік, бо зі ставка-охолоджувача зробили ставок – відстійник стічних вод. Тобто туди скидаються з Енергодару комунальні води, скидається вода з атомної станції – теж у ставок-охолоджувач, плюс ще частина води надходить із теплової станції. Ставок став брудним, тому вода скидається майже постійно. Це грубе порушення. З приводу того, що все заміновано та можуть підірвати: атомна станція – це не один реактор. Їх там шість стоїть. Це складний технологічний комплекс. І пошкодження кожного з них може призвести до певних наслідків у вигляді викиду чи води, чи радіоактивного палива. І більша територія може бути забруднена. Це перший об’єкт такий небезпечний. Другий – це сховище відходів. Це висока естакада на відкритій поверхні, що стоїть на опорах, там бетонна платформа, і на неї склянками встановлюють ці збірки у високоміцних контейнерах. І вони можуть стояти сто, двісті, триста років, доки не навчаться утилізувати це паливо. Зараз там кілька десятків блок-контейнерів стоїть на відкритій місцевості! І якщо потрапить снаряд, ці блоки можуть бути зруйновані. У зону поразки навколо станції потрапляє понад 300 тисяч населення, переважно Дніпропетровської області. Тому ми дуже боїмося цього. Четвертий момент: кожен енергоблок є достатньо автономним. І якщо раптом пошкодять електропостачання, якщо відключиться, зовні знаходяться дизель-генератори швидкого включення. Протягом 4 секунд цей генератор дає живлення. Але вони знаходяться зовні, і якщо ці наволоти підкладуть міни під ці енергоблоки, реактори можуть прийти в аварійний стан. Потенційна небезпека величезна. Сам реактор захищений досить добре від удару. Але потужні ракети енергоблок можуть зруйнувати. І ще: гарантійний термін будь-якої атомної станції і в нас, і за кордоном – тридцять років. При тому, що рашисти, крім того, що обстрілюють Нікополь, вони стали обстрілювати і станцію, попереджаючи своїх бійців, щоб вони йшли в укриття. Це може призвести до пошкодження різних конструкцій, це злочин. Друга небезпека, про яку мало хто каже: у Чорнобилі причиною аварії був людський чинник. І уявіть, який зараз психологічний стрес у тих, хто там працює, коли у них фашисти із автоматами за спиною. Те, що там знаходяться рашисти – це трагедія та небезпека світового рівня. Там реактори стоять впритул – це буде не Чорнобиль, а Чорнобиль енною мірою. Є надія на приїзд МАГАТЕ. Там працюють дуже досвідчені фахівці із різних країн. Але наскільки їм доступно провести перевірку всього – це має бути прописано угодою між МАГАТЕ, Росатомом та нашим Енергоатомом. І до складу експертів мають увійти українські фахівці. Там вже знаходяться російські фахівці, і наскільки вони можуть бути об’єктивними – великі сумніви. Доступ туди має надати російська сторона. МАГАТЕ – багата, з хорошими фахівцями – проте громадська організація. А нам потрібна гарантія державних та міжнародних організацій. Хоча б ООН. Але гарантувати нічого неможливо, поки станція не під нашим контролем. Зараз це справжнісінький ядерний шантаж». (40:3001:12:20)

На окупованих територіях залишилось багато патріотичних людей. Що їм робити, особливо підприємцям та аграріям, розповість економіст Олег Пендзин: «З моєї точки зору, позиція України з приводу діяльності підприємств на окупованих територіях вже достатньо чітко визначена і вона є широко оприлюднена. Будь які дії, пов’язані з окупаційними представниками є колаборацією. Я думаю, тут не може бути двох точок зору, промисловим підприємствам рекомендувалося виходити на постій, шукати можливості припинення роботи . Напевно, по аграрному сектору є певні особливості. Ми маємо розуміти, що аграрний виробник  – хто вам заважає вийти та зібрати той врожай. Так само, як і питання натуральної оплати своїм працівникам. Люди мають жити та виживати. Але якщо ви збираєтесь грузити машини і їхати в Крим продавати, це вже є колаборація. Якщо ви збираєтесь продавати врожай окупаційній владі за рублі – а інших вони не знають, це колаборація. Але якщо не продавати, вже буди вилучення та крадіжки зерна. Тобто, ви знаходитесь поза правового поля. І з вами будуть вчиняти так, як буде хотіти окупант. Ви не захищені жодним чином. Тобто, в кожному конкретному випадку ви приймаєте рішення, як ви вчинити особисто, але ви маєте розуміти і наступне: якщо у вас там є врожай, який ви можете роздати людям, щоб вижити – не бачу проблем. Але про сплату податків окупантам не може бути мови. Якщо навіть продавати на базарі, але  за рублі – це колаборація.  Якщо спротив – ми бачили, що люди навіть знищували свій врожай. Якщо була колаборація – будуть потім розбиратися компетентні органи. Але будь-яка співпраця з окупаційною владою є колаборацією». (01:13:3001:21:21)

І на останок репетування росіян з приводу зносу пам’ятнику в Фінляндії, подарованого їм ще в радянські часи. (01:29:2701:30:20)