Організація «Help People» з початку повномасштабного вторгнення зайнялася евакуацією людей з “гарячих” точок. З “червоної зони” евакуювали майже 4,5 тисячі осіб та більше 350 тварин. Крім того, волонтери надали 500 тонн гуманітарної допомоги. І зовсім нещодавно, завдяки організації, з Маріуполя змогли врятувати ще 14 мирних жителів. Як вдалось витягти людей з напівмертвого міста?
«Никто бы не поверил, что такое случится».
Аліса після тримісячного безперервного штурму Маріуполя і подальшої окупації нині в безпеці. Їй дивом вдалось вирватись із зруйнованого війною рідного міста. Єдине, каже, чого хоче нині – не чути вибухів та пострілів.
Аліса, переселенка з Маріуполя: “Лично я отчаянно, на свой страх и риск находилась дома. Живем мы довольно-таки высоко, на 8 этаже, поэтому пережито было много стресса. Конечно, пытались спускаться, подвалы не приспособлены, в подвалах очень плохо, были критические ситуации. Спустившись, заболели, поэтому весь ужас в высотке, да и бежать по ступенькам, когда рядом что-то летит – страшно. Был момент, когда сузился круг и обстреливали наши дома, тогда мы несколько суток провели в подвале”.
Маріупольці згадують: коли окупанти оточили місто й нещадно гатили по ньому з усіх видів зброї, люди намагалися сховатись від обстрілів у найближчих селах, адже ворог цілеспрямовано гатив по багатоповерхівкам у місті. І жителі боялися бути похованими заживо під завалами в укриттях.
Олександр, переселенець з Маріуполя: «Мы выезжали в пригород, в села». Там села под оккупацией, и там такие военные действия…»
Водій евакуаційного автобуса – сам маріуполець. Вивозив звідти людей, коли окупанти ще не захопили місто. Продовжує це робити і нині, незважаючи на те, що дорога забирає до 10 діб. Цього разу один рейс тривав 8 днів.
Водій: “На стоянке условия, скажу, очень тяжлые в плане для детей, потому что мы находимся под полящим сонцем. Да, там есть на заправке козырек, тень небольшая, но санитарных условий нет, все бегают по нужде в одну и ту же посадку. Все находятся на сонце на открытом, спрятаться в тенечек – так такого нету. Один тенек на все машини, сколько их там собирается. Когда мы приехали, мы были 194 на выезд, поэтому мы проехали лишь на 3 день. В день выпускают примерно по 70 автомобилей с той стороны – это те, кто записаны в очередь. Льготников я не считал, мне это было неинтересно».
За планом водій мав забрати сімох людей, але вийшло врятувати вдвічі більше. Бажаючих виїхати з напівмертвого Маріуполя дуже багато.
Волонтерська організація «Help People» допомагає з евакуацією мирного населення з самого початку повномасштабного вторгнення. В перші дні вивозили людей з Київської області, Чернігівської та Харкова. І щоразу це була мов подорож у пекло.
Олексій Воронін, засновник «Help People»: «За останні 2 тижні водії під обстріли потрапляли. Одна машина розстріляна повністю, водій – британець Дейв – втратив око, втратив зір на одне око, але живий залишився… Машини 4 в нас просто конфіскували в Маріуполі, коли ми просто туди намагалися дістатися самі перші дні. Ми не розуміли ще процедури, як туди можна заїжджати. Місто, воно ж одразу було взяте у кільце, тому ми туди надсилали транспорт, а його конфіскували. Казали що це власність днр».
Нині евакуація триває, є більше 15 тисяч запитів від жителів одного з тимчасово захоплених міст. Втім, волонтерам вкрай необхідна допомога, передусім – із пальним. Крім того, потрібні каністри та продукти з тривалим терміном зберігання. Є потреба і в фінансах.
Допомогти фонду можуть усі, подробиці можна дізнатися на офіційній сторінці «Help People».