В одному с перинатальних центрів Дніпра перебувають 200 майбутніх мам з тимчасово окупованих територій. Кожну жінку забезпечують належним доглядом та підтримкою, хоча й далеко від дому.
«На моніторі у нас всі показники. Все у нас комфортно і добре».
Катерина приїхала у Дніпро з Добропілля, що на Донеччині. Встигла залишити рідне місто до посилення бойових дій. Планувала їхати до Івано-Франківська, проте термін вагітності вже був не для подорожей.
Катерина Гільмуніна, переселенка: «Мы приехали 6 апреля. Добирались сложно. 10 часов ехать. Ну, там просто 200 км 10 часов ехать – это долго. Тяжелая дорога была, очень много машин ехало. Очень».
Катерина народжуватиме у Дніпрі вже через десять днів. Сподівається, що війна якомога скоріше завершиться й вона разом з дитиною зможе повернутися додому.
Катерина Гільмуніна, переселенка: «Мечтаю, когда это всё закончится, и вернуться домой к себе. Не хочется, конечно, жить у чужих людей, на съемных квартирах и всё такое, когда есть свое жилье».
З початку війни на Дніпропетровщині народилося більше двох тисяч немовлят. Статистику поповнили й матері-переселенки.
Олена Рибка, головна спеціалістка відділу департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної військової адміністрації: «Не проблема, якщо ви приїхали з іншої області. Хочете стати на облік за вагітністю, ви приносите свою обмінну картку до будь-якого центру первинної медико-санітарної допомоги. Звідти вас скерують до найближчого від вас центру, який бере вагітних на облік».
Якщо матері виїхали за кордон та є необхідність оформити відпустку по вагітності та пологам, то варто звернутися до лікаря за місцем перебування.
Олена Рибка, головна спеціалістка відділу медичної допомоги дітям та матерям департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної військової адміністрації: «Для того, щоб у 30 тижнів або пізніше, хто зараз на якому етапі знаходиться, вам оформити медичний висновок, вам треба з’явитися на огляд до лікаря там, де ви перебуваєте фактично, і взяти там довідку про те, що так, ви оглянуті, вагітні, і в якому стані зараз ви знаходитесь».
У штаті міського центру планування сім’ї вистачає необхідних спеціалістів для забезпечення здоров’я фізичного та психологічного жінок.
Оксана Щирова, завідувачка центру планування сім’ї: «В нашому центрі працюють два психологи. Якщо такі пацієнти для нас звертаються, їм надається психологічна допомога, запрошуються психологи або жінок проводять до психологів, і з ними працюють психологи. Як з дітьми, так і з жінками, якщо є така необхідність».
У департаменті додають: пологові будинки у місті забезпечені всім необхідним. Навіть якщо доведеться приймати пологи у підвальних приміщеннях. Це медикаменти, доступ до електроенергії, вода та їжа. До сьогодні таких випадків у місті не було.