Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Затримки з паспортами: коли українці отримають свої ID-картки

Українці місяцями не можуть отримати нові паспорти. Відсутність паспорту стає великою проблемою, особливо під час воєнного стану. Які причини затримки видачі документів та чи вирішать це питання найближчим часом?

У зв’язку з війною на виробництві, де працювала Анна, скоротили кількість працівників. В результаті дівчина залишилася без роботи. Анна каже, аби отримати виплати або знайти нову роботу, обов’язково потрібно мати внутрішній паспорт.

Анна Ткаченко, дніпрянка: “Третього травня я пішла подавати документи, хотіла обміняти паспорт-книжечку на ID-картку. Мені одразу сказали, що будуть затримки, але сказали, що замість десяти робочих днів, можливо, буде 20 робочих днів. Я погодилась”.

Старий документ Анни вилучили, а на виготовлення нового вона чекає вже рівно два місяці. Відсутність паспорту неабияк заважає їй у повсякденному житті.

Анна Ткаченко, дніпрянка: “Я не можу стати на облік у центр зайнятості, не можу отримувати виплати – це особисто моя проблема. Люди, які писали коментарі, не можуть отримати статус біженця; матері, які народили дитину, вони не можуть вписати своє прізвище у свідоцтво про народження цієї дитини. І дуже багато інших проблем”.

Довідка, про те що у дівчини вилучили паспорт, не має жодної юридичної сили.

Анна Ткаченко, дніпрянка: “Спочатку я прийшла 1 червня і мені сказали, що 31 травня мій паспорт вже надрукований. Я, звичайно, була рада і чекала ще тиждень, бо сказали, що ще тиждень буде доставка. Через тиждень я знову прийшла, мені сказали, що насправді він не був надрукований, а його лише поставили в чергу на друк”.

Як виявилось, з подібною проблемою стикнулася не лише Анна. Тисячі українців наразі не можуть отримати свої внутрішні паспорти.

Марина Шевченко, переселенка з Миколаєва: “Я не могу получить никакую помощь финансовую, я молчу уже про зарубежную помощь. Я не могу получить даже обычную гуманитарную, потому что без справки ВПО она, естественно, не предоставляется. Для того, чтобы устроиться на работу в любое учреждение, требуется паспорт”.

У Міграційній службі пояснили, що причиною затримок є проблеми з логістикою.

Юрій Булах, начальник управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та імміграції головного управління Державної Міграційної служби України в Дніпропетровській області: “Враховуючи, що були перервані канали постачання, відповідно, як і готової продукції, так і продукції для виготовлення паспортів, почалися певні затримки з їх виготовленням. Але Державна міграційна служба приймає всіх людей, і всі дозволи на виготовлення документів робляться своєчасно”.

Про це й наголосили на офіційній сторінці Міністерства внутрішніх справ України.
Через постійні бомбардування окупантами міст та інфраструктури, знищення та руйнування логістичних шляхів, стала проблематичною доставка, в тому числі й з-за кордону витратних матеріалів для виготовлення ID-карток та паспортів громадян України. Саме це й стало причиною затримкою видачі документів.
Державна Міграційна служба продовжує стабільно працювати, однак на швидкість виготовлення документів вони вплинути не можуть. Щоправда, для зручності уряд прийняв постанову, яка дозволяє продовжити термін дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

Юрій Булах, начальник управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та імміграції головного управління Державної Міграційної служби України в Дніпропетровській області: “Крім того, були прийняті заходи безпосередньо урядом про можливість продовження строку дії паспортів, термін дії яких закінчився, і внесення, відповідно, даних про неповнолітніх дітей в ці паспорти, що не було передбачено раніше даними паспортами”.

Юристи кажуть, єдиний вихід – чекати, поки налагодиться логістичний процес.

Марія Ростова, фахівчиня зі зв’язку з громадськістю Кам‘янського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: “Якщо у вас зовсім немає документів, треба звертатися до юристів. Наприклад, ви можете звернутися до нашого центру з правової допомоги для того, щоб через суд встановлювати дані про вас та щоб отримати такий паспорт. Я хочу зазначити, що відповідно до закону України «Про безоплатну правову допомогу» статті 14, особи, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, можуть звернутися до будь-якого найближчого центру з надання безоплатної правової допомоги, або в бюро їх проконсультують, або якщо потрібно складання документів для того, щоб скоріше отримати паспорт”.
Однак, проблеми з поліграфією це не вирішить. До того ж працівники міграційної служби мають повне право брати кошти за виготовлення швидкого паспорту.

Марія Ростова, фахівчиня із зв’язку з громадськістю Кам‘янського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: “Взагалі так, міграційна служба має право отримувати такі кошти, адже ці кошти не йдуть самій міграційній службі. Ці кошти сплачуються, як державне мито за виготовлення паспорту. Ці претензії неможливо до міграційної служби висказати, адже це не провина міграційної служби”.
У Міграційній службі наголошують: вони активно працюють над вирішенням проблеми та роблять усе можливе, аби пришвидшити процес видачі паспортів. Один із варіантів – виготовляти ID-картки без чіпів. Проте, коли саме це запровадять — наразі невідомо.