Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Закон про мобілізацію: що зміниться після внесення правок?

Напередодні новорічних свят уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт про удосконалення мобілізації і військового обліку. Суспільство вибухнуло. Бо там прописані майже безмежні повноваження ТЦК, електронні повістки та мобілізація людей з інвалідністю третьої групи. Законопроєкт відправили на доопрацювання, бо його не критикував тільки ледачий. Втім, більшість експертів та військових сходяться на думці — воювати доведеться майже всім українським чоловікам.

Зараз дуже погано з донатами, тому вже пропонуємо бартерні обміни. Наприклад, отака робота української художниці, Ганнуся Олійник. Яка може прикрасити і вулицю, і будинок. Тому що це дійсно шедевр.

Дар’я розпочала волонтерити з 2014 року, а у 2016 підписала контракт на службу в ЗСУ. Через чотири роки – дембель, і в перший день повномасштабної війни вона без вагань мобілізувалася. Була у піхоті, втім зараз їй довелося перейти на іншу посаду через десятирічного сина.

Розповідає, жінки на війні не рідкість, бо є багато завдань, не пов’язаних з бойовими діями.

“Медики, і при штабі, управління, діловоди. Купа різноманітних задач. Які дозволяють штурмувати, щось робити. Всі кричать – окоп, окоп. Але щоб в окопі щось робити, треба забезпечення води, їди, набоїв, взагалі логістика. Це велика ланка. І в цій ланці жінки більш комунікабельні. Вони швидше пристосовуються до умов. І їм ставиш завдання, вони ширше на цю задачу дивляться”, – каже військовослужбовиця Дар’я Андрусенко-Якотюк.

Дар’я, яка живе у стані війни вже 10 років, щиро дивується: люди поки не зрозуміли, що воювати доведеться більшості чоловіків.

“Мій побратим, який не чує, який бачить на пів ока, інший у мене зі скляним оком, без пальців, на протезах. З пораненнями, осколками в головах, упри серці. Купа зараз людей, які отримали поранення, і які зараз воюють. Вони фізично вже не витримують. Ми хочемо кожного разу хлопати ЗСУ, які всі молодці. Але то вже не той ресурс”, – зазначила Дар’я Андрусенко-Якотюк.

Військовослужбовиця каже, одномоментно всіх не мобілізують. Бо спочатку кожного треба навчити.

“Зараз як мінімум є базова військова підготовка, потім є фахова підготовка. Коли зараз будуть мобілізувати, як зараз воно відбувається. Це один учбовий центр, потім по фаху інший учбовий центр. Хвилями, одна хвиля заходе, інше виходить. Це абсолютно нормально”, – сказала вона.

Урядовий законопроєкт про мобілізацію не будуть виносити на розгляд депутатів у тому вигляді, в якому його зареєстрували. Про це повідомила нардепка Євгенія Кравчук. Найбільш суперечливі питання у ньому – призов на військову службу людей з інвалідністю. Та обмеження для ухилянтів, зокрема заборона на операції з нерухомістю, керування особистим транспортом, блокування банківських карток.

“Я завжди ставлюся до всіх процесів, які відбуваються на території нашої держави і не тільки, виключно через національне і міжнародне законодавство. У цьому законопроєкті, на мій погляд, є норми, які суперечать Конституції. Я прямо буду про це писати, коли цей законопроєкт зайде офіційно на погодження до мене”, – повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Народний депутат Олексій Гончаренко вже подав альтернативний законопроєкт про мобілізацію. Основні зміни торкнулись строків демобілізації та мобілізації осіб з інвалідністю 3 групи.

“Я не розумію, навіщо нашим силам оборони інваліди 3 групи. Якщо ми говоримо про те, що це якась липова інвалідність, оформлена під час повномасштабного вторгнення, то держава має всі інструменти перевірити це. Тому пропоную залишити відстрочку особам з інвалідністю всіх груп і дати можливість звільнитися з лав ЗСУ особам з інвалідністю всіх груп. Навіщо ми тримаємо у війську інвалідів 1 і 2 груп я не розумію”, – повідомив народний депутат України Олексій Гончаренко.

Мобілізаційні заходи необхідні, бо в українському війську зараз недобір – вважає колишній військовослужбовець Олександр Кондратенко. Але він категорично проти урядового законопроєкту. Занадто багато в ньому дискусійних питань.

“Він має бути новий, але правильно побудований для всіх в країні аби не було вибіркового. Якщо ти маєш змоги відкупитися, або ще щось, я вже не кажу про корупцію, то ти по факту не йдеш. А інші люди дивляться на те, як у нас жирують ті, хто мають змогу, хто набирає кишені. І в них виникає питання – чому я маю помирати за них”, – сказав політичний аналітик, воював у спецпідрозділі “Хорт” Олександр Кондратенко.

За новий закон про мобілізацію планують проголосувати до кінця січня.

Читайте також: Колектив пологового будинку, зокрема Ірина Кульбач, врятували життя породіль та немовлят