За два місяці має розпочатись новий навчальний рік. Через коронавірус, а потім війну, учні третій рік вчаться онлайн. Міністерство науки і освіти розпорядилось забезпечити належні умови для очного навчання. Чи готові заклади середньої освіти, у скількох школах Дніпра є укриття і коли врешті діти можуть сісти за парти?
«Я перехожу до другого класу, хочу побачити своїх однокласників».
Артем Капустян був у школі лише кілька годин. Весь рік провчився вдома онлайн. А його старша сестра Софія навпаки — бажанням сісти за парту не горить.
Софія Капустян, школярка: «Вдома комфортніше, тому що я можу встати за 10 хвилин до уроку, сісти за стіл, підключитись до Zoom і робити одразу завдання, які вчитель дає. А у школу ще собиратися треба».
У батьків голова болить і на канікулах. І не тільки через додаткові витрати на канцтовари й одяг. Офлайн чи онлайн навчання? У шкільному чаті триває опитування.
Марина Щекотурова, мати школярів: «Більшість батьків, звичайно, згодна, тому що дуже важко було в 1 класі онлайн. Важко було вчителю і батькам, і дітям. Дуже хвилюємось за безпеку: як бути з обстрілами, в якому стані бомбосховище?»
Міносвіти і науки рекомендувало школам готуватись до нового навчального року. Наголос зробили на облаштуванні захисних споруд цивільного захисту і найпростіших укриттів.
Мелодія замість класичного дзвоника. Два роки тому сигнал збирав учнів на урок і оголошував про перерву, розповідає очільниця дніпровської школи №35. Вижили у карантин, а тепер війна диктує свої умови.
Ірина Карпенко, в.о. директора СЗШ №35: «В укритті у нас є система вентиляції, зона WiFi. На випадок, якщо зникне світло, у нас є аварійне освітлення. Замінили труби теплопостачання, взимку діти не замерзнуть. У нас в наявності є всі медикаменти, батькам нічого купувати не потрібно».
Ремонти і облаштування проводять за рахунок міського бюджету, пояснює керівниця школи. Укриття розраховане на 700 осіб, а у школі більше 1200 дітей. Тому готові навчати у дві зміни.
«Чуєте? Тиша. Коли таке було? Ми так скучили за дітьми, хочемо, щоб вони погаласували у кабінетах, побігали коридорами».
Не тиснути за посередні оцінки, відновити навички соціалізації і не боятись відпускати дитину до школи під час війни. Психологи застерігають батьків: надмірна тривожність заважає повноцінно жити.
Еліна Карепова, психологиня: «Знати все на 12 балів – вона все буде ненавидіти. Тому краще, щоб вона робила акцент на тому, що їй потрібно буде у житті. І робила таким чином, щоб було комфортно. Стабільний колектив, стабільний якийсь графік, стабільні люди, які поряд. І чим більше таких людей поряд, тим менше буде тривоги».
За даними Міністерства науки і освіти, укриттями забезпечили 67% шкіл в Україні. У Дніпрі, як повідомили у міськраді, прості сховища є у 116 зі 154 шкіл.
Школярі сядуть за парти чи вчитимуться онлайн — остаточно стане відомо у серпні.
Читайте також: Держслужбовці та англійська: чи примусять чиновників вчити English