В одній із міських лікарень Дніпра вже п’ять років працює надсучасний реабілітаційний центр. Відділення фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ) почало роботу 21 квітня 2020 року на базі старої фізіотерапії. За цей час колектив пройшов великий шлях розвитку — від п’яти лікарняних ліжок до повноцінного мультидисциплінарного підрозділу, в якому щороку проходять реабілітацію сотні пацієнтів, зокрема військовослужбовці, які отримали поранення на фронті.
Рустам — один із пацієнтів центру. Він пішов на фронт добровольцем 1 березня 2022 року. Більше ніж рік служив на Донецькому напрямку під Бахмутом без ротацій. Після важкого поранення потрапив до лікарні, а згодом — на реабілітацію.
«Я потрапив до лікарні у квітні 2024-го і пролежав там 4 місяці. У центрі я із серпня — тоді ще не було протеза, пересувався лише в колясці. На праву ногу не міг ставати. Минуло понад півтора року — і я вже можу ходити самостійно, без палиць, милиць і коляски. На новий рік я вперше сам зробив кілька кроків — раніше не виходило. Якщо займатись інтенсивно, не зважати на біль, який завжди поруч, — усе можливо. Головне — не вважати свої травми найжахливішими, бо є хлопці, яким набагато важче. Тут, в інтенсивній терапії, вже на другий день після поранення прийшов психолог і почав пояснювати, що відсутність однієї ноги — це не кінець. Усього можна навчитись», — розповів захисник.
Вдома на нього чекає дружина і двоє маленьких дітей. Саме вони є для нього найсильнішим стимулом боротися й одужувати.
Пані Алла — завідувачка відділення фізичної та реабілітаційної медицини з перших днів його існування.
«У 2020 році тут було троє спеціалістів: лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичний терапевт і ерготерапевт. Сьогодні у складі мультидисциплінарної команди вже 56 фахівців. Це одна з найбільших команд у місті, яка надає якісну реабілітаційну допомогу. Ми багато вчимося, стажувалися в різних країнах. У 2024 році підписали меморандум з Міністерством охорони здоров’я і стали центром досконалості. Вже підготували 26 мультидисциплінарних команд. Співпрацюємо з університетами, є базою практики для студентів та інтернів, працюємо у проєкті дуальної освіти. Четверо наших фахівців зараз пишуть кандидатські дисертації. Ми не просто центр реабілітації, ми —навчальна платформа», — зазначила Алла.
Валерій, ще один пацієнт центру, пам’ятає день, коли отримав важке поранення:
«Перший раз я потрапив у центр 24 серпня. Потім був Київ, Львів, і знову повернувся до Дніпра. Найважче було 8 квітня 2023 року. Ми з побратимами їхали на позиції, везли хлопцям цукерки, БК, їжу. Нас почали обстрілювати — думаю, нас «вела пташка», а по нас працювали два танки. В машину влучили. Водій залишився без ніг. Ми встигли вибратися. Я побіг до села, з лівого боку був бетонний паркан і колодязь. Я впав у нього — це мене й врятувало. Через дві години мене дістали. Потім були лікарні: Костянтинівка, Дніпро, Київ, Львів. Було багато операцій. Пошкоджений хребет. У Тернополі зробили пересадку кістки і поставили систему — тепер можу сидіти в колясці. Реабілітація складна, але все залежить від тебе. Якщо не будеш прагнути — так і залишишся лежати», — поділився Валерій.
А ветеран війни Денис завершив курс реабілітації і вже повернувся до активного життя.
«Я отримав поранення 11 вересня 2023 року. Спочатку був у ТрО, потім пішов до десантно-штурмових військ. Воював під Бахмутом, у Запорізькій області, під Вербовим. Там і поранило — довелось ампутувати ногу. Майже рік реабілітації — і зараз я живу повноцінно. Займаюсь спортом, боксом, ходжу в зал. Очолюю ветеранський простір і планую відкрити власну справу. Дуже вдячний лікарям, які поставили мене на ноги», — поділився Денис.
«Коли ми відкривались у 2020 році, це було відділення на 5 ліжок. Потім стало 8, потім 20, зараз маємо 50. Обладнання найпростіше — електрофорез, магніти, масажі, лікувальна фізкультура. Але ми розуміли — це не те, чого потребує реабілітація сьогодення. Зайшла молода команда з новою філософією. У 2019 році Алла Петрівна отримала сертифікат лікаря ФРМ, працювала на заході України, у столиці. І ми почали з нуля. Перші пацієнти були після інсультів. Але з початком повномасштабної війни стало зрозуміло — потрібні масштабні зміни. Ми провели реорганізацію, розширили площу, облаштували другий поверх і створили повноцінний центр досконалості, де окрему увагу приділяємо психічному здоров’ю», — підсумувала директорка лікарні Наталія.
Сьогодні Реабілітаційний центр у Дніпрі визнаний одним із найкращих в Україні. Він не лише надає високоякісну допомогу, а й формує нову школу української реабілітації, передаючи досвід іншим закладам по всій країні.
Довідка:
У 2020 році на базі однієї з міських лікарень було створено відділення фізичної та реабілітаційної медицини.
За цей час команда зросла з 3 до 56 фахівців з реабілітації. Це досвідчені фахівці фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, медсестри, психологи, терапевти мови та мовлення.
Відділення збільшилось з 5 ліжок до 50, а площа — до 1300 м2. Це 3 зали фізичної терапії, 2 — для ерготерапії, ергокухня, ортезна майстерня і лабораторія відновлення функцій верхньої кінцівки.
Тільки у 2024 році фахівці Реабілітаційного центру Дніпра відвідали 76 заходів і у 15 % з них були доповідачами.
Команда центру стажувалася в різних країнах світу. Це Латвія, Франція, Данія, Іспанія, Італія, Литва, Естонія, США, Японія, Австрія.
А в січні 2024 підписали меморандум з МОЗ України, і Реабілітаційний центр Дніпра визнано одним з центрів досконалості, який показує найкращі підходи до надання реабілітаційної допомоги та є взірцем для інших закладів по всій країні.
Це велика відповідальність навчати вже сформовані мультидисциплінарні реабілітаційні команди з різних куточків України. 26 команд за підтримки ВООЗ пройшли навчання у Реабілітаційному центрі Дніпра. Його мультидисциплінарна команда щиро ділилася своїми напрацюваннями.
Читайте також: Реабілітація для ветеранів війни: у Дніпрі підписали меморандум про співпрацю з Федерацією морських багатоборств України