Військовий облік жінок в Україні стане обов’язковим з 1 жовтня. Відповідний наказ Міноборони широко обговорювали ще у грудні минулого року. З початком війни в українок з’явилося більше питань про те, чи буде “жіноча мобілізація”, чи дозволять жінкам виїзд за кордон та які професії підлягають обліку у військкоматі – далі…
Людмила: «Жінка повинна буть в тилу».
Згідно з наказом Міноборони від 7 лютого, військовому обліку підлягають громадянки України віком від 18 до 60 років, придатні за станом здоров’я, і професії яких відповідають подібним військово-обліковим спеціальностям.
До їх переліку увійшли:
-Хімія, хімічні технології та біологія;
-Телекомунікації та радіотехніка;
-Комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології;
-Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
-Науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
-Харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
-Забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
-Фізична терапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
-Стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
-Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
-Видавництво та поліграфія;
-Психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
При взятті на облік може враховуватись як професія, за якою працює жінка, так і спеціальність, зазначена у документі про освіту. Думки про закон у дніпрянок різняться.
Валентина: «Бухгалтер не може із однієї галузі кинутися на військову, там треба розуміти. Там треба розбиратися, вчитися на це. А так, щоби прямо раз — і я стала військовим бухгалтером — такого не буває”.
Марина: «Протирічить канонам, тому що жінка, тому що жінка повинна займатися сім’єю. А є жінки, в них призвання таке — служити на захисті рідної України».
Наталія: «Я думаю, все одно це є доцільним у тому плані, для того, щоб забезпечити країні якусь військову силу. А так, загалом, хто має дітей, то, звичайно, щоб вони виїжджали».
Лідія: «Ми прямуємо до рівноправних бачень позицій жінок та чоловіків. І тому, якщо вони воєннозобов’язані, то вважаю, що доцільним є перебувати на території України до тих пір, поки це буде потрібно».
Наталія: «Це потрібно якось окремо, якось вчитися, якось навчатися. Я вважаю, що потрібно, можливо, в університети вводити якісь спеціальності, які будуть вузькопрофільні».
Анна: «Є жінки з дітьми, і якщо я не помиляюся, там не зазначено було про жінок з дітьми. А дітей, наприклад, варто було б вивезти за кордон. І як бути в таких випадках?»
Лідія: «Так, це чоловіча справа — воювати. А жіноче — виховувати дітей, у будинку щоб був порядок».
В Україні з 24 лютого до ЗСУ добровільно мобілізувалися близько 1000 жінок. Ми поспілкувалися з однією з наших захисниць, яка добровільно пішла служити ще на початку повномасштабного вторгнення.
Військова 127 бригади, позивний «Діловод»: «В армії дуже багато різної роботи, якою займаються жінки. Тобто не всі копають окоп безпосередньо на нулі. Тобто є інженери, є зв’язківці, є юристи, є кадровики, є маса спеціальностей там, де потребується діловодство, потребується багато скрупульозної роботи. Тобто для того, щоб десять чоловік воювало, для них двадцять має працювати в тилу».
Постановка на військовий облік означає, що жінка набуває статусу військовозобов’язаної і знаходиться в запасі Збройних сил, Національної гвардії або інших військових формувань.
Олена Доненко, адвокатка: «Коли людина стає на військовий облік, їй присвоюється певна військова спеціальність. І певний код вона має. Тобто, якщо людина бухгалтер і йде бухгалтером в частину, то, звичайно, вона не може піти танкістом або артилеристом. Стосовно виїзду за кордон жінок, які стануть на військовий облік: наразі немає ніякого нормативно-правового документу у нас в країні, відповідно, заборонявся би виїзд жінкам, які є на військовому обліку».
Втім, тиждень тому Генштаб проінформував, що примусового обліку для жінок не буде.
“Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних сил України опрацьовано пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік, військовозобов’язаних, лише за їхньою згодою. Також пропонується розпочати проведення заходів зі включення жінок до військового обліку не раніше, ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі”.
Українкам, які планують стати на облік, потрібно прийти до територіального центру комплектування та соціальної допомоги за місцем проживання. При собі мати паспорт, ідентифікаційний номер, документ про освіту.