Жінки певних професій зобов’язані стати на облік у військкомат з 1 жовтня. Але штрафувати за невиконання цієї вимоги не будуть до кінця 2022 року. Про це повідомив народний депутат, член комітету ВР з питань нацбезпеки, представник президента у Конституційному Суді Федір Веніславський.
«Військовий обов’язок жінок не є чимось новим для України. За часів Радянського Союзу та незалежності України жінки певних професій, які отримали саме професійну освіту за відповідним фахом, з документами, що підтверджують рівень кваліфікації, перебувають на військовому обліку», – пояснив Веніславський.
За його словами, до початку повномасштабного вторгнення був виданий наказ Міноборони про розширення переліку спеціальностей жінок, що мають стати на військовий облік.
«Перелік був дещо розширений… Це працівники медичної сфери; працівники сфери харчування; технологи харчової продукції для ЗСУ; це жінки, пов’язані з засобами зв’язку, інформативними технологіями, агро чи хімічною продукцією та інші професії, необхідні для ЗСУ», — заявив Федір Веніславський.
Хто має стати на облік
У жовтні 2021 року міністерство оборони видало наказ №313 щодо переліку спеціальностей/професій, за якими жінки беруться на військовий облік.
Обліку підлягають жінки:
- віком від 18 до 60 років;
- у разі відсутності протипоказань за станом здоров’я;
- якщо в наказі є відповідна спеціальність або професія, споріднена з відповідною військово-обліковою спеціальністю.
Що брати до військкомату
Необхідні документи під час візиту до центру комплектування за місцем реєстрації:
- заява про взяття на облік;
- паспорт або ID-картка;
- ідентифікаційний номер;
- документ про здобуття спеціальності/професії;
- довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
- свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
- свідоцтво про шлюб;
- фотокартки 3х4.
Жінку мають направити на медкомісію, яка зробить висновок про її придатність до військової служби. Єдина відмінність від чоловіків -– жінки також мають пройти огляд у гінеколога.
До кінця 2022 року штрафів не буде
«Штрафів протягом 2022 не буде. Зараз це питання також вивчається на предмет можливих змін», – заявила на початку цього року заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
За порушення правил військового обліку штраф для військовозобов’язаних становить від 510 до 850 гривень, згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення. За повторне порушення упродовж року – від 850 до 1700 гривень.
Штраф для керівників підприємств – від 3400 до 5100 грн. За повторне порушення упродовж року – від 5100 до 8500 грн.