Шанують героїв. Вісім років тому мирна акція у Києві переросла в криваву бійню, у якій загинуло близько сотні українців, їх назвали «Небесною Сотнею». Відтепер щороку жителі країни вшановують пам’ять загиблих героїв. Історії дніпрян, які брали участь у Революції Гідності…
Листопад 2013 року запам’ятався Україні початком Революції Гідності. 21 лютого тисячі людей вийшли на Майдан, аби назавжди змінити життя всієї країни.
Тамара разом з чоловіком поїхали на Майдан після побиття студентів. Жінка згадує: потрапити тоді до Києва було важко.
Тамара Мурдак, учасниця Революції Гідності, волонтерка: “Перекривали дороги, і поїхати не так легко було. Доводилось ховатись. Мені підказав син: «Мама, Ви візміть іграшку і зробіть вигляд, що ви їдете у гості».
На Майдані Тамара працювала медиком. Допомагала хворим та пораненим.
Тамара Мурдак, учасниця Революції Гідності, волонтерка: “У Жовтневому палаці ми розгорнули свій медичний кабінет. У нас були такі сумочки невеличкі, ми одягали шоломи, нам роздали, і ходили по Майдану. Ну, люди, як люди. У когось тиск піднявся, у когось голова болить, хтось травмувався”.
Тоді жінка навіть не уявляла, що, здавалось би, мирна акція перетвориться на криваву бійню, у якій загинуть більше сотні українців.
“Спускається “Беркут”, будьте обережними! Вони починають виконувати накази зачистки! Вони не усвідомлюють, що це не стане їхньою перемогою!”
21 лютого 2014 року в Україні загиблих мітингувальників офіційно визнано жертвами. А на Майдані Незалежності в Києві відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною Сотнею».
З 2014 року 20 лютого в Україні – день жалоби. У Дніпрі в біля меморіалу Героїв покладають квіти та вшановують пам’ять загиблих.
Сергій Семчук, начальник відділу морально-психологічного забезпечення оперативного командування «Схід»: “День вшанування Героїв Небесної Сотні – це історичний день. Це день пам’яті тих людей, українців, які почали кров’ю виборювати незалежність нашої країни”.
На Європейській площі загиблих шанували під час героїко-патріотичної акції «Пам’ятайте їхні імена». На великому екрані дніпрянам продемонстрували хроніку подій на Майдані.
Євген Хорошилов, начальник управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міськради: “Звичайно, ми не можемо пройти осторонь цієї події. Звичайно, ми пам’ятаємо. Звичайно, ми готові до нових викликів, які ми сьогодні маємо по відношенню до України”.
Героїв Небесної Сотні вшанували хвилиною мовчання. Молодіжна рада Дніпра провела флешмоб. Студенти виходили на площу з іменами та прізвищами загиблих під час Революції Гідності.
Дар’я Біла, директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Дніпровської міськради: “Коли наше суспільство нарешті, кожен, зрозуміє і спробує своїм серцем оцінити, яку ж ціну величезну заплатили ці люди, тільки тоді ми подолаємо ще одну сходинку еволюції в плані державотворення, в плані громадянськості нашого суспільства”.
Минуло вже вісім років, проте українці і досі пам’ятають події Революції Гідності. Люди кажуть: трагічні події Майдану навчили їх цінувати власну свободу.