«Ми маємо звернутися від імені уряду до наших партнерів, щоб нам надали технічні можливості заміни трансформаторів, які є на стратегічних вузлах Укренерго.
Це саме висока сторона, що має на увазі високу напругу.
Що роблять зараз путін і його радники, його військові? Вони розібралися – їм легко було розібратися в українській енергосистемі, вони мають усі дані, оскільки це будувалося ще за Радянського Союзу. І, відповідно, вони зараз перестали витрачати ракети на невеликі підстанції типу 330-х потужностей, вони пішли вибивати підстанції, що приймають генерацію.
Щоб люди розуміли, скажу простою мовою: є атомна станція. Вона видає дуже багато потужності електроенергії.
Для того, щоб ця потужність розподілялася і передавалася далі, існують вузли – так звані трансформаторні підстанції високої напруги або «висока сторона», як її називають.
Щойно вибивають ці трансформаторні підстанції високої сторони, фактично електроенергія, що виробляється атомними електростанціями, нікуди не йде. Тобто ми не можемо приймати генерацію, вона не йде до мережі. Відповідно, якщо вона не йде до мережі, вона не йде по всій Україні.
Востаннє, коли був ракетний удар, по суті, вибили три основні трансформаторні підстанції з високої сторони. Дві у Львівській області та одну у Запорізькій області. Таким чином атомна генерація – її нікуди прийняти, розумієте? І тому люди страждають, і електроенергія не приймається та не розподіляється по мережі. І з цим пов’язана вся Україна — як Дніпро, так Київ, так і Львів, Рівне тощо.
Після того, як вибили ці трансформаторні підстанції, настав блекаут. І зараз, я так розумію, є якийсь резерв Укренерго. Вони, можливо, змінюють якісь трансформаторні підстанції високої сторони. Сподіватимемося, що вони можуть попросити у партнерів таке ж, аналогічне, обладнання. Можливо, його треба трохи адаптувати під наші мережі.
Тому сподіватимемося, що справлятимемося.
Тут уже нічого не залежить ні від міської влади, ні від регіональної влади, тому що загальна система розподілу електроенергії, на жаль, нам дісталася від Радянського Союзу, і вона існує в такому вигляді, в якому вона рівномірно розподіляється по всій країні, незалежно від того, де знаходиться генерація.
Тому дивитимемося і боротимемося далі з цією ситуацією», — Геннадій Корбан.