Внаслідок терористичного акту на Каховській ГЕС окупанти завдали непомірної шкоди екології України. Знищенні водні об’єкти, біоресурси, унікальні природоохоронні території. Оцінити масштаби збитків поки що неможливо, та вже зараз зрозуміло, що на відновлення підуть десятиліття.
Знищені будинки та промисловість, затоплені вулиці міст та поля, тварини, що не можуть вибратися з водяної пастки. Все це наслідки масштабного підриву російськими окупантами дамби Каховської ГЕС в ніч на 6 червня.
Оцінити масштаби катастрофи наразі неможливо, адже вода ще прибуває. А доступ до лівобережжя Херсонщини неможливий через окупацію.
Артем Павличенко, перший проректор Дніпровського Національного технічного університету: «Це надзвичайно потужна проблема буде, це катастрофа. Наслідки будуть довготривалими. В першу чергу треба дочекатися, коли врівноважиться рівень води, буде зрозуміло, які території зазнають осушення, які території будуть підтоплені. Що стосується стану екологічних систем, то відбудуться значні зміни».
Внаслідок підриву Каховської ГЕС, до Дніпра потрапили 150 тонн мастила. Є ризик подальшого витоку. Поки мова йде лише про матеріали, що були безпосередньо на ГЕС. І це мізерна частка забруднюючих речовин, які забере з собою вода.
Артем Павличенко, перший проректор Дніпровського Національного технічного університету: «Є ризики того, що вода контактує з різними компонентами —це відходи ТПВ, які могли знаходитися і знаходилися на поверхні, сміття. Зараз ми можемо спостерігати, що плавають різні об’єкти — будівельні уламки і інші компоненти, в тому числі це можуть бути рідкі відходи, які накопичувалися на різних об’єктах і, звісно, що змінився склад води».
Трагедія торкнулася рослин та тварин. На жаль, природа цього регіону ще до прориву ГЕС суттєво постраждала від активних бойових дій. Шкоди зазнають і степи. З’являються нові заболочені території поблизу Дніпра. Але яку площу вони займатимуть – поки ніхто не прогнозує.
Артем Павличенко, перший проректор Дніпровського Національного технічного університету: «Буде зрозуміло, які території зазнають осушення, і ті території, які будуть підтоплені. Що стосується стану екологічних систем, то відбудуться значні зміни. Тому що ті системи, які були водними, можуть осушитися і, відповідно, відбудеться зміна видового складу. Деякі організми загинуть, інші будуть заселяти ці системи. На це може піти від декількох років до десятиліть».
Через підрив російськими терористами Каховської ГЕС, на Дніпропетровщині впав рівень води. В області масовий мор риби. За словами очільника Дніпропетровської ОВА, вже нараховано загиблої риби на понад 850 кілограмів.
Сергій Лисак, голова Дніпропетровської ОВА: «В Мар’янському Зеленодольської громади стався масовий мор риби. Все через стрімке обміління водосховища, яке спричинили росіяни, підірвавши Каховську ГЕС. Загинуло понад 850 кілограмів біоресурсів. Збитки, завдані рашистами рибному господарству області — більш ніж 7,6 мільйонів гривень. Берегову лінію від риби вже очистили. Її утилізували».
Екологи кажуть: те, що створювалося роками, окупанти навмисно знищили, спровокувавши справжній екоцид.
Олексій Міхєєв, доктор біологічних наук: «Будуть фактично або повністю знищені, або суттєво знижені по чисельності мешканці тваринні, рослинні, організми всього водосховища. Слід зазначити, що по різним оцінкам іхтеофауна риб Каховського водосховища налічує 45-50 видів. Близько 20 з них мали промислове значення. Тобто це все, навіть не торкатися економічних, господарських аспектів, це було зруйновано, як значний компонент екосистеми».
Терористичний акт криворуких росіян запустив механізми, які важко зупинити, а проблеми матимуть ланцюгову реакцію.
Олексій Міхєєв, доктор біологічних наук: «Це будуть поступові процеси, один з яких бере початок з попереднього. Тобто це така запускається ціла купа ланок, які будуть мати негативні наслідки і які, мабуть, не всі зараз можуть передбачити. Тому що, яка буде погода. До речі, кліматичні умови, як швидко буде ще сходити вода».
Через затоплення ГЕС постраждав й національний природний парк «Нижньодніпровський». Збитки вже сягнули 46 мільярдів гривень. Флора нацпарку нараховувала 1016 видів, всі вони зазнали шкоди. Експерти кажуть, ці рослини зустрічалися лише на його території, тобто в єдиному місці на землі.
Олексій Чачібая, директор нацпарку «Нижньодніпровський»: «Покрилися водою 96 % території парка, а це загальна територія парку 80 177 га, але ми покриті були на 77 тисяч га дуже великим шаром води. Впродовж півтори-двох діб ми вкриті повністю шаром 100% води».
Вода все ще прибуває. Спостерігаються зсуви, транспортування водою зруйнованих гірських порід.
Олексій Чачібая, директор нацпарку «Нижньодніпровський»: «Так як національний парк «Нижньодніпровський» входить в Смарагдову мережу, мережу водоболотного фонду, Рамсарських територій, а це є міжнародні конвенції, тому особисто міністр піклується питанням щодо того, щоб ту шкоду і ті збитки, які заподіяні, винести на найвищий рівень міжнародний задля того, щоб звернути увагу на ту непоправну шкоду і катастрофу, яка вже, на жаль, трапилась».
В зоні ризику нових підтоплень вже опиняються Одеська та Миколаївська області.
Читайте також: Швидке реагування та ефективність: Громрада допомагає місту вирішувати проблеми