Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Від вулиці Заводської до Кельнського бульвару: шлях довжиною у два століття

Німецьке місто Кельн від початку повномасштабного вторгнення стало побратимом Дніпра. Німці системно передають сотні генераторів, автобуси, планшети, пожежні машини та амуніцію для рятувальників. Саме тому виникла ідея назвати на честь міста-побратима Катеринославський бульвар. Це вже п’ята назва старовинної вулиці. Які були раніше і чому – дізнавалася Наталія Корскова.

“Ще на перших планах міста – це кінець XVIII століття, цій вулиці не існувало, тому що тут був дуже складний рельєф, якраз там, де ми зараз ідемо, тут текла річка”, – стверджує провідний науковий співробітник Музею історії Дніпра Вадим Прокопов.

“Тут дуже багато легенд з неї – хтось думає, що це Половиця, хтось доказує що це Жабокряч. Скоріше за все це Жабокряч, тому що Половиця,  вона текла там, де Озерка. Є кілька річок у нас под землею, мало хто про це знає,  але вони сховані в колекторах, ми зараз тут їдемо і під землею тече річка.

Вулиця – сама вона формується уже безпосередньо в першій половині XIX століття і в 1870 році вона отримала назву Заводська. Тому що саме в балках розташовувалися заводи цегляні: балка Жандармська, Аптекарська, Рибаковська – тут якраз було багато глини знаходилося, якраз оці заводи цегляні,  які робили оцю от легендарну катеринославську цеглу.

Вулицею Управською  вона стала називатися через те, що якраз на цій вулиці знаходилися міська дума (або міська управа). А де саме вона знаходилася? Вона знаходилася там, де зараз сучасне училище культури. Але на її місці раніше існувала будівля двоповерхова, споруджена якраз в 1870 році з високою пожежною колончєю.

І ось якраз ця будівля 1902 року (архітектор Старобогатов) постала вже як свідчення того, що місто стало заможним, місто дійсно вже стало губернським центром. Не просто якимось невеличким містечком, а тут вже розмістилися чиновники доволі вільно, тут було багато різних управ,  якихось там приймальних.

З одного боку була Управа, а з іншого там,  де зараз торгово-діловий центр, тут також були торгові ряди і оде-колон (це ж пахуча вода з Кельна) тут дійсно були парфумерні, які продавали всім бажаючим чоловікам і дівчатам ці парфуми.

За 50 років місто збільшилося в 10 разів….. звичайно багато у них потреб, багато клопотів, багато якихось запитань до власних депутатів і звичайно,  що треба розширятися,  але перша світова зруйнувала плани – вони так і не розширилися. Але пізніше вже, в радянський час, ця будівля також вона використовувалася,  як міська рада тут засідали депутати, їм тут теж було тіснувато, але до 1982 року вони тут засідали.

Люди звертають увагу на людей – на честь кого перейменована,  на якій локації …. Зараз звичайно дуже багато перейменувань,  пов’язаних з війною,  але й якісь актуальні події,  актуальні місця,  актуальні міста-побратими, як Кельн, вони також стають важливими для нас.”

Читайте також: У Дніпрі сквер у центрі міста назвали на честь героїчного командира Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі» (Фото)