Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Верховний суд підтвердив незаконність встановлення загальнобудинкового лічильника газу у Кривому Розі

Платити за сусіда комуналку нікому не хочеться. Але визначити, хто і скільки споживає газу в кожній окремій квартирі неможливо, якщо встановлений лише загальнобудинковий прилад обліку. Вирішити цю проблему можуть індивідуальні лічильники на газ. Але хто їх має встановлювати?

У березні 2017 року «Криворіжгаз» встановив мешканцям будинку №17 на вул. Павла Глазового у Кривому Розі загальнобудинковий лічильник на газ. Люди звернули увагу, що цифри у платіжках збільшилися та звернулися до компанії за роз’ясненнями. Там їм пояснили, що з квітня газова компанія почала нараховувати об’єми використаного природного газу за принципом «середня температура у лікарні». Тобто, одні мешканці мали платити за газ більше, ніж вони використали, а інші на цьому економили.

Погодьтеся, це нікому не сподобається. У червні люди провели загальні збори мешканців. Вони вирішили звернутися до компанії «Криворіжгаз» із вимогою встановити індивідуальні лічильники в квартирах, в яких їх ще немає.

Але газова компанія відповіла, що грошей на це немає і такі роботи не заплановані. Однак, під час суду з’ясувалося, що до структури тарифу з 2011 року були закладені витрати на встановлення індивідуальних приладів обліку. Обов’язок встановлювати лічильники прописані у ст. 6 закону “Про забезпечення комерційного обліку природного газу“.

Мирно вирішити суперечку не вдалося, і у вересні 2017 року мешканці Кривого Рогу звернулися до суду. Там вони розповіли, що з 2011 до 2017 року «Криворіжгаз» отримав 8 мільйонів доларів на встановлення індивідуальних лічильників газу, що на той день становило 210 мільйонів гривень. Ці гроші були закладені у тарифі.

При цьому, у «Криворіжгазу» було зареєстровано 288 тисяч абонентів, з яких 44 тисячі вже мали індивідуальні лічильники газу. Тобто компанії залишалося встановити прилади обліку 244 тисячам абонентів, за які кожен з них вже сплатив через тариф по 860 гривень. За даними Антимонопольного комітету України, вартість одного індивідуального лічильника газу для населення на 2016 рік складала 834 гривні, тобто населення вже заплатило 103% вартості лічильника. Через це «Криворіжгаз» не мало законних підстав отримувати прибуток за встановлення лічильників.

Від суду мешканці просили зобов’язати компанію встановити їм індивідуальні лічильники, визнати незаконним нарахування показників із загальнобудинкового приладу обліку та, натомість, перерахувати тариф за нормами без лічильників, який встановив Кабмін у березні 2016 року.

У суді представник «Криворіжгаз» заявив, що законодавство зобов’язує компанію враховувати весь газ, а як це буде зроблено – через загальнобудинкові чи індивідуальні лічильники законодавством не зазначено.

Аргументи компанії видалися суду непереконливими. У грудні 2018 року суддя ухвалив, що відмова встановлювати лічильники у кожну квартиру суперечить вимогам законодавства та порушує права споживачів. Суд визнав незаконним режим нарахування обсягів спожитого газу за загальнобудинковим лічильником для 22 криворожан. Натомість, з 1 квітня 2017 року компанія має нараховувати плату за нормами, які встановив Кабмін для квартир без лічильників.

Також суд визнав право мешканців дома по вул. Павла Глазового, 17 на індивідуальні прилади обліку та зобов’язав «Криворіжгаз» встановити їх у 22 квартирах до 1 січня 2021 року.

Компанія спробувала оскаржити це рішення у суді апеляційної інстанції, але програла. Лише нещодавно, 7 грудня 2021 року, Верховний Суд остаточно підтвердив законне право мешканців на індивідуальні лічильники.

Згідно з останніми змінами до закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» компанії повинні закінчити із встановленням лічильників для населення, що проживає в квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:

• комплексно, в тому числі для опалення, – до 1 січня 2012 року;

• для підігріву води та приготування їжі – до 1 січня 2016 року;

• тільки для приготування їжі – до 1 січня 2023 року.

Читайте також: У Дніпрі триває реконструкція скверу на ж/м Клочко-6