9 чи 16 квітня? Коли ж святкувати Великдень? Це перехідне свято, дата якого залежить від місячного календаря, але воно завжди припадає на неділю. Втім, цьогоріч в українців на вибір дві дати. Чому так?
16 квітня християни східного обряду, які дотримуються юліанського календаря, святкуватимуть Великдень. Дніпрянка Анна Поджаренко щодня на кухні — ретельно готується.
Анна Поджаренко, дніпрянка: «Моя думка яка: для того, щоб в нас був зв’язок з нашими пращурами далекими, ми маємо вшановувати традиції. Тому, як робили вони, так робимо і ми. Звичайно, ми дуже поважаємо європейські звичаї. Але для того, щоб наша традиція тривала, ми маємо робити по-своєму».
Натомість католики Великдень вже відзначили 9 квітня, згідно з григоріанським календарем. Його запровадив у 1582 році Папа Григорій XIII.
В Україні календар почав діяти тільки з початку 20-го століття, але повної сили так і не набрав.
Наталія Лісовець, наукова співробітниця Дніпропетровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького: «Взагалі Україна перейшла на григоріанський календар ще у 1918 році, тобто ми повністю перейшли на цей стиль, але не в релігійному плані. Тобто Різдво та Великдень ми святкували згідно юліанського календаря.
У нас зараз ведуться дискусії, тому що дехто вважає юліанський календар таким, якого притримувались наші предки з початку прийняття християнства, з початку хрещення Русі, то, мовляв, що він нам більш правильніший. Хоча з астрономічної точки зору, все ж таки григоріанський — він є більш точнішим».
Григоріанський календар точніший за юліанський — в ньому врахували високосні роки. Натомість юліанський календар має дещо інші розрахунки.
Микола Несправа, настоятель Храму на честь ікони Божої Матері Іверська: «В нас друга система, другий календар. Ми прив’язані до пасхальній, вона пов’язана не к сонцю, а к так званому календарю пасхаля — там і сонце, і луна, і декілька дуже важливих точок опору. І тому намагатися об’єднати, змішувати — це дуже погано, це не є правильно, треба поважати один одного».
З 1 вересня рішенням Архієрейського Синоду Українська греко-католицька церква переходить на григоріанський календар. Зміни дат торкнуться нерухомих свят. Великодня це не стосується.
Читайте також: Військові просять не передавати пасхальні набори на передову