Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Вагон грошей для Коломойського: як олігарх може заробити на оновленні вантажних вагонів

Бізнес в Україні давно скаржиться на нестачу вантажних вагонів. Не отримавши від “Укрзалізниці” реальних дій, підприємці самі створили свій парк вагонів. А тепер його треба списати задля заробітку заводам Коломойського.

План міністерства інфраструктури щодо списання вантажних вагонів може зіграти на руку Ігореві Коломойському, а заплатить за це державна «Укрзалізниця» та приватний бізнес. Про це написав на сторінці у ФБ економіст Борис Кушнірук.

За його словами, в Україні стартує масштабне оновлення вантажних залізничних вагонів за програмою президента «Велике будівництво».

«В межах програми планується закупити понад 45 тисяч вагонів на 100 мільярдів гривень. Оновлювати парк вагонів, за словами радника міністра інфраструктури Івана Федорка, будуть в рівних долях «Укрзалізниця» і приватні власники, – написав Борис Кушнірук. – Якщо коротко, то його суть в тому, щоб примусово виводити з експлуатації вантажні вагони, що відпрацювали певний термін, безвідносно до технічного стану. Відповідно, штучно створений дефіцит має покриватися шляхом закупки нових вагонів».

За словами економіста, вагонобудування є одним з важливих складових бізнес-імперії Ігоря Коломойського.

«Спільно з Сергієм Тигіпко він контролює “Дніпровагонмаш” та Кременчуцький сталеливарний завод, що спеціалізується на виробництві литих запчастин для вантажних вагонів, – написав Кушнірук. – В 2008 році вони навіть намагалися об’єднати всю вагонобудівну галузь в один холдинг. Втім, тоді задуму завадила інша думка партнерів по Крюківському вагонобудівному заводу та глобальна економічна криза.  Тож отримання гарантованого фронту роботи обсягом у 100 мільярдів гривень може суттєво збагатити одіозного олігарха».

Хто за це заплатить

Держава знову намагається компенсувати свою неефективність за рахунок коштів вагоновласників. Як пише сайт GMK Center, приблизно 20 років тому бізнес почав формувати власні парки вагонів саме через неспроможність «Укрзалізниці» задовольнити потреби ринку. Тепер бізнесу пропонують списати технічно справний рухомий склад. А замість списаного, підприємці мусять в 2022-2028 рр. придбати 23,2 тис вагонів (15,9 тис піввагонів і 7,3 тис зерновозів) на 56,5 млрд грн. А державна компанія знов залізе у борги і планує залучити до 2028 року 50 млрд грн інвестицій.

Планується, що на власних заводах «Укрзалізниця» побудує приблизно 14,4 тис вантажних вагонів на 32,1 млрд грн. Ще 8,1 тис одиниць (4,4 тис піввагонів і 3,7 тис зерновозів) “Укрзалізниця” закупить за 17,9 млрд грн на вагонобудівних заводах.

З появою нових вагонів старі будуть поетапно списувати протягом семи років. Для цього введуть обмеження строку експлуатації:

Опитані виданням експерти вважають, що таке масове списання вагонів створить штучний дефіцит на ринку. Це призведе до зриву вивезення продукції та поставок, зростання витрат на логістику, втрати робочих місць і доходів бюджету.

Тим більше, що зараз бізнесу потрібно буде вибирати між виживанням та банкрутством, але з новими вантажними вагонами. Опитування Федерації роботодавців України показало, що вже у жовтні через ціни на газ збитковими стануть 91% опитаних компаній.

Але монополіст-перевізник заявив, що утримувати зношені вагони набагато дорожче, бо вони ламаються непередбачувано, а позапланові ремонти — це додаткові витрати. Про це заявив заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов.

Аргументи бізнесу зводяться до того, що необхідно поліпшити контроль за проведенням планових ремонтів, і це буде гарантією безпеки на залізниці. Адже і нові вагони через певний час будуть потребувати ремонтів. Більш того, європейські перевізники, в яких ситуація з вагонами дещо краща за українську, вибирають ремонт вагонів замість їх постійного оновлення.

«Якщо вантажні вагони заборонять капітально ремонтувати і одразу почнуть списувати, то без роботи залишаться тисячі робітників вагоноремонтних заводів, що входять до структури «Укрзалізниці», – пише Борис Кушнірук. – Про втрати комерційних операторів вантажних перевезень та вантажовідправників годі й говорити. Як і про наслідки для українців – додаткові витрати на здорожчання залізничної логістики в будь-якому випадку будуть перекладені на кінцевих споживачів».

І хто від цього виграє? Правильно, пан Коломойський. Втім, як завжди.