105 річниця. Україна відзначає особливе свято – День соборності. Саме в цей день у 1919 році відбулося урочисте проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Це було юридичне і символічне об’єднання правого та лівого берегів Дніпра.
Здійснилися вікові мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України.
Так звучить фрагмент тексту універсалу, який був проголошений 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Того дня Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Республіка ухвалили Акт Злуки, оголосивши про об’єднання Західної та Східної України в єдину державу.
“У 1918 році Українська Центральна Рада прийняла IV Універсалом проголошення незалежності України. Ця політична подія призвела до проголошення Акта Злуки, підписання деяких договорів і угод між Західноукраїнською Народною Республікою і Українською Народною Республікою”, – зазначив голова Січеславської Просвіти Сергій Тютюнник.
Акт Злуки визначав межі та форму правління соборної країни, що стала важливим кроком у становленні сучасної незалежної України. Це було визначальним моментом в історії української державності. Тоді було здійснено спробу об’єднати різні частини українського народу під єдиним прапором.
“Для нас дуже важливо те, що українці завжди прагнули своєї незалежності, завжди прагнули мати свою незалежну державу. І це свято – на те підтвердження. Тобто зараз, якщо б не відбулися події того часу, звісно, що ми б не мали Україну в тих кордонах, які зараз маємо. Тобто більша частина саме Української Народної Республіки, Наддніпрянщина, наші з вами терени, наші області та краї, вони були першими ініціаторами по проголошенню української незалежності, – сказав Сергій Тютюнник.
Традиція формування “живого ланцюга” на День Соборності бере свій початок у 1990 році. Акцію організувавНародний Рух України. Тоді вона зібрала чимало людей, хоч і кажуть, що до цього згадка про День Соборності — була заборонена.
“Ми маємо розуміти, що цю дату майже ніхто не знав в радянській Україні. Бо її замовчували, за згадку про неї можна було отримати мінімум догану, а максимум відправитися в табори. Тобто валити ліс десь під варкуту. Тому, ще треба врахувати цей нюанс: люди пам’ятали попри все, що були репресії, переслідування. В школі про це ніхто ніколи не вчив, згадувати це було заборонено”, – каже офіцер ЗСУ Ігор Кочергін.
Вже тоді, у січні 1990-го, учасники ланцюга розуміли, що радянський союз ось-ось розпадеться. І саме ця акція показувала єдність України і її чітке відокремлення від “союзу”.
“Як була налагоджена комунікація в ті часи? Тобто це значить, що вдалося налагодити комунікацію з людьми від Франківська до Києва, щоб створити таку унікальну акцію. Власне, за останні 100 років неможливо згадати, щоб така акція проходила десь в Європі. Яка зібрала за офіційними даними близько пів мільйона народу, а за неофіційними даними – два мільйони, а то й більше”, – зазначив Ігор Кочергін.
Прагнення українців до свободи, незалежності ще раз показали події на Майдані в 2014 році. Потім оборона східних кордонів, а з лютого 2022 і всієї країни.
“Якби не було цієї ідеї в суспільстві, то взяття Києва за 3 дні було б реальним сценарієм. Але от в чому ж програли і прорахувалися всі кроки наперед наші східні брати в лапках, це якраз те, що час уже минув. Виросло покоління українців, яке готове боронити цю ідею. Ідею, розумієте, ідею бути вільним народом європейським”, – додав Кочергін.
Досі росіяни намагаються просунути наратив про братські народи, одну країну і мову. Але це все не так. Саме тому президент України сьогодні підписав цікавий указ.
“Зміцнення соборності України і нашого народу, а також дії задля соборності прав і свобод, правди про українців, правди про нас і правди про нашу історію. І заради цієї мети, сьогодні мною підписано указ про історично населені українцями території російської федерації. Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього”, – повідомив президент України Володимир Зеленський.
Текст указу вже опублікований на сайті Президента. Тож чекаємо на ланцюг єдності від Львова до Кубані.
Читайте також: Мешканця Дніпропетровщини засудили до 15 років ув’язнення, який надавав ворогу дані про рух авіації ЗСУ