У центрі Дніпра, на вулиці Дмитра Яворницького руйнується фасад будинку. Будівля під номером 100 є історичною пам’яткою, проте похизуватися може лише аварійним станом.
25 жовтня на головному проспекті у Дніпрі вчетверте за два роки обсипався фасад будівлі під номером 100.
Руслан Токар, голова ОСББ будинку №100, розповідає: причиною руйнування став покинутий у 2019 році ремонт .
Руслан Токар, голова ОСББ будинку №100: «Пришли бригады, полностью дом был заставлен лесами. Был проведён полностью демонтаж, сбой и снятие краски. Потом в один момент все пропали. И вот в этом всём разбитом, раздробленном, фактически разграбленном состоянии по Дмитрия Яворницкого, в принципе весь дом недоделан».
Після себе будівельники залишили зруйновані балкони. На одному з них досі лежать шпателі та цегла.
Начальниця управління с питань охорони культурної спадщини, Надія Лиштва, говорить: ця будівля тільки с 2019 року отримала статус історично цінної.
Надія Лиштва, начальник управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради: “Ми так, бачили, виїжджали на місце. Бачили що зруйновано, частина фасаду від карнизу відпала. Це стало наслідком, ми так думаємо, недоведених ремонтних робіт на фасадах, які було розпочато. Потім через об’єм робіт чи відсутність фінансування не були завершені”.
Згідно закону, будинок належить членам ОСББ, а тому відповідальність за ліквідацію аварійної ситуації повністю лежить на власниках. Місто може допомогти, але за наявності договору на охорону пам’ятки.
Владислав Макарець, начальник відділу по роботі з проектами управлінь з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради: «Однак, наскільки мені відомо, об’єднання поки не має охоронного договору. Це перший крок щодо в принципі вирішення цієї ситуації».
На 2023 рік заплановано ремонт даху аварійного будинку за міською програмою співфінансування. Якщо мешканці забажають цим коштом відремонтувати фасад, доведеться змінити вид робіт.
Владислав Макарець, начальник відділу по роботі з проектами управлінь з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради: «Коли об’єднання подає заявку, у них є можливість змінити вид робіт, якщо на загальних зборах приймуть рішення. Ми можемо допомогти, 75% буде коштів з міського бюджету, 25% обєднання своїми силами має зібрати».
А між тим будівля становить небезпеку для звичайних перехожих прямо зараз. Деякі з них побоюються, що каміння впаде на голову.
«Конечно, опасаюсь, каждое утро здесь хожу. Всё очень красиво, это архитектурная ценность всё-таки нашего города. Но если бы его, конечно, отреставрировали, было бы красиво. Хорошо, чтобы его обновить, конечно. Как на Правде все обновили фасады – красиво визуально. Ну, по безопасности не знаю. Никогда не задумывался».
Більшість перехожих не помічають небезпеки. Сміливо йдуть у своїх справах, не здогадуючись що може впасти на них зверху.