Під Дніпром на місці старовинного кургану знайшли перший артефакт. Нагадаємо, розкопки сколихнули Підгороднянську громаду. На місці старовинного поховання місцеві помітили трактор і викликали поліцію. З’ясувалось, що там працює Дніпровська археологічна служба. Що відкопали і чи є в археологів дозволи?
«Супроводжувалось от таким от горщиком. Це горщик ліпний, вручну зроблений — це пізній період ямної культури, це середина третього тисячоліття до нашої ери, не менше 4,5 тисяч років».
Артефакт показує Дмитро Тесленко — керівник дослідницької експедиції.
Дмитро Тесленко, керівник дослідницької експедиції: «Цей курган використовувався, як місце поховання давніх скотарів, від 5,5 тисяч років тому до 3 тисяч. Це те, що ми можемо впевнено сказати. Те, що тут не одне поховання — це однозначно. Їх буде 10-15, і вони охоплюють період від мідного до кінця бронзової доби».
Археологи запевняють, що працюють вручну та застосовують і екскаватор. А під час негоди роботи на об’єкті призупиняють. Через розкопки, які почалися у березні, жителі Підгороднянської громади забили на сполох. Кажуть, це не просто курган.
Галина Кузьменко, жителька Підгороднього: «Він має своє астрономічне значення і є першою сонячною обсерваторією наших предків. Визвала «102» і почала розслідувати, хто ж таки дав дозвіл на розкопку цього кургану. Тому що у міській раді не було відомо, що починаються роботи».
Курган почали копати через будівництво приватного об’єкта, яке триває поряд. Документи на проведення розкопок надали. Але із запізненням, зазначають у Підгороднянській міській раді.
Оксана Козакова, в.о начальника відділу культури Підгороднянської міськради: «Попросили припинити роботи до надання нам всіх документів, тому що на 23 березня у нашій міськраді їх не було. Був лише кваліфікаційний сертифікат на проведення робіт, але дозволу на розкопки від Мінкульту не було».
За легендами, тут був похований отаман Запорізького війська Матвій Белюх. Археологи ж іншої думки.
Дмитро Тесленко, керівник дослідницької експедиції: «Легенди, які створені ближче до сучасного часу, козаків практично не ховали в курганах — це нонсенс. Тому що вони були християни і не ховали їх на язичниських кладовищах. Реально Белюхова могила знаходиться не в цьому місці, а північніше, на території дачного поселення».
Наразі на місці розташування кургану дослідили третину давнього поховання. Усі знайдені артефакти зберігатимуть у музейних фондах. За даними Підгороднянської міськради, всього на території громади знаходяться близько ста курганів.
Читайте також: У Підгородному легковик зіткнувся з вантажівкою та перекинувся на дах: є постраждалі