Не спалюй, а компостуй. У Дніпрі нагадують: спалювання рослинних залишків суворо заборонене. У квітні 2020 року Верховна Рада прийняла відповідний закон. У департаменті екології проводять виїзні наради й пропонують мешканцям гідну альтернативу – компостувати зів’яле листя та гілки.
“Ми завжди бачимо на наших смітниках ще й маленькі і великі гілочки – це теж ресурс”.
В екологічному центрі дніпрянка Лілія Моруга проводить санітарну обрізку дерев.
Лілія Моруга, пермакультурна дизайнерка: “Всі садівники восени починають зрізати, робити санітарну обрізку. Що можна з нею зробити – напхати у мішки і винести на смітник, а можна зразу ж кинути під дерево, можна замовити подрібнювач, ось він, і теж замульчувати прикореневу зону під деревом”.
Така делікатна обробка оновлює дерева, а обрізані гілки та листя не гниють на звалищах, а приносять користь ґрунту у якості добрива, додає Лідія Моруга. Залишки збирають у контейнери чи горщики та компостують.
Лілія Моруга, пермакультурна дизайнерка: “Зібрав листя, це 15 хвилин, заклав, присипав. До речі, листя можна не тільки збирати у якісь конетйнери, їх можна просто залишати на грядках”.
У міському департаменті екології кажуть: масова обрізка дерев відбувається у приватному секторі. Спалювати рештки заборонено, більшість дніпрян це розуміють.
Ірина Козлова, заступниця директора департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради: “Останні два роки велась дуже така жвава боротьба зі спалюванням відходів таких зелених. І тому наші мешканці нарешті до нас прислухаються і в нас постає інша проблема – як утилізувати усе це?”
За правилами, у комунальні контейнери можна складати лише 10 відсотків опалого листя. Що робити з іншим? У департаменті екології пропонують рішення.
Ірина Козлова, заступниця директора департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради: “В 2006 році був прийняти закон України, в якому сказано, що не треба трогати. Треба залишати це листя під корінням дерев і в лісопаркових зонах. Їх не треба збирати, тому що вони захищають кореневу систему дерев, вони являються своєрідною домівкою для живих мікроорганізмів. Це листя там повинно лежати зимою”.
І вже навесні мешканці мають перекопувати ці місця. Вони стануть додатковим добривом для землі. І саме в таку землю можна висаджувати нові рослини.