У Дніпрі відкрили чергову міні-скульптуру в рамках проєкту “Відчуй Дніпро”. Її присвятили Дніпровським лоцманам. Міні-скульптуру встановили навпроти водоспаду «Поріг ревучий» за підтримки конкурсу ґрантів від «Культурної столиці».
«Важлива подія. Це вже чотирнадцята за рахунком міні-скульптура у місті. Це чайка, на якій пливли лоцмани, коли шукали необхідний шлях по Дніпру», — сказав голова Художньої ради при міському голові Дніпра, заслужений діяч мистецтв України, депутат Дніпровської міської ради Григорій Гельфер.
Зі свого боку, начальник управління культури департаменту гуманітарної політики міської ради Євген Хорошилов зазначив: «Важливо, що попри війну, яка, на жаль, переплутала усі наші плани, проєкт «Відчуй Дніпро» продовжує розвиватися. Особливо приємно, що ця міні-скульптура відображає важливі події в історії Дніпра. Лоцмани — це наша самоідентичність. Тому ми багато уваги приділяємо відтворенню справжньої історії лоцманів. Працюємо над відкриттям музею історії лоцманів Дніпровських порогів. Тому відкриття цієї скульптурки — гарно підкреслює рису у нашій Дніпровській історії і робитиме свій внесок у розбудову Дніпра туристичного».
«Символічно, що ця міні-скульптура «Дніпровські лоцмани» встановлена навпроти водоспаду «Поріг ревучий». Лоцмани для нас і тоді, і зараз виконують важливу роботу. Сама міні-скульптура — це довбанка (човник з дерева) з котом, веслом, хвилями і дніпровськими порогами. Її створила дніпровська скульпторка. На довбанці козаки-лоцмани ходили попереду як розвідники і дивилися, як пройти крізь пороги. Загалом продовжуватимемо співпрацювати з музеєм лоцманів Дніпровських порогів, щоб популяризувати цю тему», — сказав автор проєкту «Відчуй Дніпро» Карен Агаджанян.
Скульпторка, авторка міні-скульптури «Дніпровські лоцмани» Надія Отряжа розповіла: «Спочатку був ескіз, потім модель, далі знімалася форма, з якої робився силикон. Словом, це багатокроковий процес. Загалом рада бути частиною цього гарного проєкту і учасником створення нового культурного простору в нашому місті“.
На відкриття нової міні-скульптури завітав і лоцман Григорій Черняк, який у професії вже 19 років.
«На дніпровські води заходять іноземні суда, які не мають права пересуватися без лоцмана. Тож ми супроводжуємо їх. Існують шість шлюзів, які перетинають річку Дніпро. Наша задача – розшлюзуватись безпечно, зайти чи вийти з порту. Звісно, приємно, що у місті відкрили скульптуру на честь Дніпровських лоцманів», — підкреслив Григорій Черняк.
Наукова співробітниця музею лоцманів Дніпровських порогів Людмила Стахів додала: «Цієї осені планували відкрити наш оновлений музей з новими інтерактивними залами, але, на жаль, війна не дозволяє це зробити. З нетерпінням очікуємо на перемогу і, звісно, відкриття нашого музею. Насправді, музей побудований на місці, де існувала лоцманська громада, тобто на історичній місцині. Лоцмани — нащадки козаків. Перші лоцманські організації виникли ще в середині XVI ст. Але лоцманство як організація (громада) зародилося на території нашої Дніпропетровщини в XVIII ст.».
Нагадаємо, проєкт “Відчуй Дніпро” третій рік поспіль активно реалізовує встановлення міні-скульптур по місту. У Дніпрі вже існує 14 історичних символів нашого міста. Крім «Дніпровський лоцманів» вже встановлено скульптурки: фанат «Дніпра», печиво «Дніпро», студентська заліковка, трамвайчик, дніпровська ракета, марафонець, диригент Гурген Карапетян, міст Олександра Поля, «Кіт Василь», муза Вадима Сідура, катеринославська цегла, пилосмок «Ракета», лікарська валіза Лешко-Попеля.
Читайте також: 90 % будинків ЖКГ у Дніпрі відновили після ракетних ударів 29 та 30 вересня