Не потрапити на гачок фейкових новин. У Дніпрі на базі Університету третього віку для містян розпочався курс лекцій з медіаграмотності. Тренінги проводять щотижня. Містян навчають де, і головне як, шукати правдиву інформацію.
Надія Василівна до пенсії працювала вчителькою, тож добре знає – інформація керує світом. Коли почула про лекції з медіаграмотності, записалася не вагаючись, аби і самій не заплутатись у величезному потоці новин, й навчитися не вестися на фейки.
Надія Лєбідь, слухачка Університету третього віку: «Ми ж зараз продвинуті, ми вміємо працювати і з ютубом, і з фейсбуком. Але не дуже вміємо відсіювати непотрібну інформацію, аналізувати її, і розуміти де фейки, а де правдива інформація. Тому, я вважаю, для сьогоднішніх слухачів, яких зібрали сьогодні, це буде дуже-дуже цікаво, потрібно і корисно. Особливо в наш час».
А от Ірина на тренінг записалася, аби бути з онуками на одній інформаційній хвилі. Каже, ніколи не пізно навчитися чомусь новому.
Ірина Іванюк, слухачка Університету третього віку: «Внук помогает, что-то там, какие-то вопросы решает. Но хотелось бы и самой в чем-то разбираться больше. Больше как бы знать, может, что-то более глубже знать. Я надеюсь, что эти лекции помогут узнать, как можно дифференцировать правду от неправды. Где действительно подставное там видео, где не подставное видео. Где сьемки действительные, а где постановочные. Надеюсь, в этом вопросе буду более грамотная».
І лекції таки навчать містян відрізняти на око фейки від правди, обіцяють організатори. Та й програма, запевняють, буде дуже насиченою. Бо ж створили її спільно із ситуаційним центром, правохоронцями та медійниками.
Альона Чуєва, директорка КП «ІНФО-РАДА-ДНІПРО»: «Сьогодні у нас буде саме основна така, вступна, міжнародний досвід. Як це використовується. А також взагалі медіа. Як надається інформація, як її використовувати, які правильно ставити питання для самого себе, щоб критично мислити. Ми співпрацюємо з кіберполіцією, на основі міжнародного досвіду також переглядаємо всю інформацію. І от наша аудиторія – це завдяки Університету третього віку».
Юлія Гаркавенко, лектор, представниця Ситуаційного центру Дніпра: «І журналісти або газета, у яку ми пограємо, вона на контент орієнтується».
Лектори запевняють, дніпряни на собі відчують, як працюють медійники. Від журналістів до піарників. А щоб курс був цікавим, його проводять в ігровій формі, із лайфхаками та рольовими іграми.
Юлія Гаркавенко, лектор, представниця Ситуаційного центру Дніпра: “Ми будемо розбирати покроково і відеофейки, і фотофейки, і дезінформацію, і мову ворожнечі. Різні маніпуляції, прийоми для того, щоб ми змогли побудувати громадянське наше суспільство, для того, щоб ми змогли захищатися. Бо ми розуміємо, що сьогодні інформаційно дуже перенавантажено середовище, воно агресивне. Ми маємо потурбуватися про те, щоб всі мешканці, незалежно від віку, могли долучитися до навчання і могли навчитися протидіяти дезінформації”.
Тренінги проводять щовівторка у Центральній міській бібліотеці. Поки що запланували провести курс із 4-х лекцій.
Маргарита Прядко, завідувачка сектору планування заходів управління з питань розвитку соціального захисту населення Дніпровської міськради: «Зараз, у воєнний період, дуже багато медіаресурсів, де одразу в першу чергу з’являється інформація. І дуже складно розрізнити, де вона дійсно правдива, де вона фейкова, а де взагалі якісь шахрайські ситуації. Тому ми думаємо, що ми навчимо або хоча б трошечки висвітлимо цю тему. Кожного тижня буде нова тема. Тому бажаючі, якщо є бажаючі, ще є вільні місця”.
Записатись на курс медіаграмотності можна онлайн або за посиланням на сайті міської ради Дніпра.